Zdravie nie je všetko, ale bez zdravia je všetko ničím

„Zdravie nie je všetko, ale bez zdravia je všetko ničím.“ S touto myšlienkou, ktorá sa pripisuje západoeurópskemu vedcovi, otvoril indický duchovný majster a autor Systému Joga v dennom živote Paramhans svámi Mahéšvaránanda, ktorého jeho žiaci volajú Svámidží, prednášku. Uskutočnila sa v stredu v úplne vypredanom slovinskom Národnom divadle v Novej Gorici.

NOVA GORICA

Dalo sa očakávať, že Svámidží bude hovoriť o tom, ako dosiahnuť a udržať zdravie. Veď názov prednášky znel Joga v dennom živote – zdravý spôsob života. Tí však, ktorí ho počuli po prvýkrát, nemohli ani tušiť, že slová vychádzajúce z úst charizmatického, svetoznámeho veľvyslanca mieru, oblečeného v oranžovom, budú také jednoduché a súčasne také veľmi presvedčivé.

Zdravie je prvé šťastie

Každý bude pravdepodobne súhlasiť, že zdravie je prvým šťastím človeka či najväčší jeho poklad, ako sa u nás hovorí. Indický duchovný majster vysvetľoval, že prvý medicínsky systém priniesol na našu planétu Danmantri spolu s posolstvom ajurvédy. „Ajurvéda je vedou a múdrosťou života. Danmantriho posolstvo znelo: každý človek môže byť sám sebe lekárom.“

Táto veta je podstata všetkého. Ak zlyháme v starostlivosti o naše zdravie, stratíme šťastie aj bohatstvo. „Naše zdravie je najviac ovplyvňované jedlom, ktoré jeme, naším spôsobom myslenia, vzťahom voči sebe samému aj celému svetu a vplyvom životného prostredia.“

„Čo a ako jeme, má rozhodujúci význam. Nie je to len záležitosť toho, čím napĺňame náš žalúdok alebo, či je jedlo chutné. Naše zdravie a náš postoj budú také, aké jedlo jeme. A to je dôvod, prečo je dôležité, aby jedlo, ktoré jeme, bolo zdravé.“

Netreba ani pripomínať, že Svámidží je zásadne proti jedeniu mäsa. Odporúča, aby sme raz ročne absolvovali špeciálnu trojtýždňovú detoxikačnú diétu, ktorá sa skladá iba z ovocia a zeleniny. Ide o surové alebo varené ovocie a zeleninu, nie však banány a zemiaky. Počas diéty sa odporúča cvičiť asány (fyzické cvičenia). S úsmevom Svámidží dodáva, že túto kúru môžeme nazvať omladzujúcou.

Pozitívne myslenie

Gualberto107

obrázok so súhlasom Gualberto107 / FreeDigitalPhotos.net

Spôsob myslenia má v joge osobitné miesto. Naša myseľ je ako slon, ale môže byť takisto ťažko ovládateľná ako opica. „Musíte si uvedomiť, že najhoršie znečistenie je mentálne znečistenie. Moderná psychológia učí, že negatívnym myslením v konečnom dôsledku znečisťujeme seba samých.“

Rovnako dôležitú úlohu v našom zdraví zohráva to, ako konáme. „Nič nás nestojí, aby každý z nás bol láskavý, slušný a úctivý voči ostatným. Ako sa správame k iným, tak sa oni budú správať k nám,“ povedal Svámidží. Takisto varoval pred zlým správaním k prírode. „Nikdy by sme nemali zoťať strom len tak, bez potreby, lepšie by bolo ochraňovať ho.“ S modernou technológiou môžeme postaviť vysoké budovy vo veľmi krátkom čase, ale je nemožné prinútiť strom vyrásť do požadovanej výšky. Ako už povedali v minulosti americkí indiáni: „Keď umrie posledná ryba a zotneš posledný strom, iba potom zistíš, že tvoje doláre sa jesť nedajú.“ Takže, majme úctu a rešpektujme naše stromy a buďme láskaví k našim lesom. Buďme úctiví a pokorní k našej planéte. Mali by sme ju neporušenú prenechať našim potomkom, takú, akú sme ju dostali od našich predkov.

Čas ako dar

Svámidží takisto upriamil našu pozornosť na nedostatok času, ktorý ovplyvňuje našu spoločnosť. „Prišiel som k vám a ponúkol som vám môj čas, lebo sa zdá, že vy nemáte žiadny,“ vyhlásil za očividného súhlasu zhromaždených poslucháčov. „Deň má 24 hodín. Z toho ste si vyčlenili 8 hodín na prácu. Môžem vám povedať, že ak by každý v Slovensku pracoval plných 8 hodín bez častých prestávok na kávu a súkromných telefonátov, vaša ekonomika by bola vo vynikajúcej forme. Osem hodín je vyčlenených na spánok, čo je veľmi dôležité pre naše zdravie, telo a trávenie. Zo zostávajúcich 8 hodín, jednu môžeme využiť pre osobnú hygienu, ďalšiu na varenie a pol hodinu na jedlo. Najviac jedna hodina by mala byť využitá na nakupovanie. Hodinku, dve by ste mali stráviť s vašou rodinou – rozprávať sa spolu a byť spolu šťastní. Mali by sme si byť vedomí, do akej miery je naše zdravie ovplyvňované prostredím a atmosférou, v ktorej žijeme. Po tom všetkom nám zostanú 3 hodiny a tie by sme mali využiť pre seba. Tento čas môžeme využiť na jogové cvičenia, modlitbu, meditáciu či relaxáciu. Ak by ste všetci, čo ste tu dnes prítomní, cvičili jogu 3 hodiny denne, Nova Gorica by sa čoskoro stala tým najzdravším mestom.

Sila vôle a disciplína

„Bez námahy si človek neobuje ani len topánku,“ hovorí staré slovinské príslovie. Podobne Svámidží zdôraznil, že všetko, čo spomenul, vyžaduje disciplínu. „Záleží na vás, či sa rozhodnete, že budete zdraví. Ak je vaša odpoveď pozitívna, musíte byť veľmi disciplinovaní, čo sa týka jedla, ktoré konzumujete. Keď som prišiel do Európy pred 40-timi rokmi, nik nerozprával o biopotravinách, pretože všetky potraviny boli bio. V tom čase iba málo ľudí pilo balenú vodu, pretože voda v potokoch, riekach a jazerách bola čistá. Len sa pozrite, koľko znečistenia ľudia spôsobili v takom krátkom čase.“

16 rokov jogy v Novej Gorici

Okrem Jogovej únie Slovinska, pripravovala Svámidžího návštevu spoločnosť Joga v dennom živote, konkrétne jej pobočka v Novej Gorici. Táto pobočka je v prímorskom regióne aktívna už 16 rokov. Ako nám vysvetlil jej prezident Dušan Škulj, od jej založenia sa zúčastnilo jogových kurzov už 3-tisíc ľudí. Na tom má zásluhu najmä Angelca Škuljová, mama Dušana Škulja. „Stretnutie so Svámidžím na jednom seminári v Maďarsku na mňa urobilo taký dojem, že som sa rozhodla otvoriť kurzy jogy v Novej Gorici.“ A to sa aj podarilo. „Na začiatok nám pobočka v meste Koper poslala dvoch cvičiteľov jogy,“ spomína si A. Škuljová. „Čoskoro však mala Nova Gorica vlastných cvičiteľov a založili sme oficiálnu pobočku. Počet pravidelných cvičencov stúpol z počiatočných 8 na súčasných 300, čo je veľmi uspokojivé. Pravidelné cvičenia usporadúvame každodenne na dvoch miestach v Novej Gorici, v Medickom centre Vid v Komberku a centrálnej detskej škôlke v Novej Gorici. Cvičenia organizujeme v siedmich skupinách, ktoré začínajú o 17. a 19. hodine. Vedieme aj kurzy zadarmo, ktoré organizujeme vonku. Začíname ich ku koncu školského roku. Od tohto roku venujeme špeciálnu pozornosť študentom Strednej školy v Novej Gorici. „Sme si vedomí, že počas skúšania prežívajú stresujúce chvíle, a preto sme si veľmi priali pomôcť im. Prepravili sme pre nich krátku protistresovú terapiu pod anglickým heslom: Nebuďte deprimovaní, buďte maximálne v pokoji. Vedenie školy nám vyšlo v ústrety a poskytli nám dvakrát do týždňa miestnosti na cvičenie.“

„Sme veľmi šťastní ohľadom pozitívneho ohlasu študentov,“ komentuje D. Škulj.

Joga toho môže ponúknuť skutočne veľa

Angelca Škuljová má 82 rokov, ale stále sa denne venuje joge. „Kvôli zdravotným problémom už nemôžem robiť fyzické cvičenia, ale dve hodiny každý deň si vyhradím na meditáciu a pránajámu, čo sú dychové cvičenia. Naozaj môžem len konštatovať, že joga dáva človeku veľa osobného šťastia, harmóniu a iný pohľad na život. Napriek tomu, že choroba mi uštedrila tvrdý úder, môžem povedať, že som naozaj šťastná,“ povedala najstaršia členka Jogy v dennom živote v Novej Gorici.

  1. Systém Joga v dennom živote je vedou o tele, mysli a vedomí. Jej cieľom je fyzické, mentálne, sociálne a duchovné zdravie, starostlivosť o životné prostredie a všetky bytosti, svetový mier, rešpekt a úcta medzi náboženstvami, národmi a kultúrami, ako aj duchovný rozvoj a realizácia Boha. Najdôležitejším duchovným princípom jogy je ahimsa – nenásilie v myšlienkach, slovách aj činoch. Toto je motivácia pre Svámidžího prácu na svetovom mieri.
  2. Svámidží prišiel do Európy v roku 1970 (text udáva 1970, ale iné pramene 1972 – pozn. prekl.) a vybral si Viedeň ako mesto, kde bude natrvalo sídliť. Jeho Systém Joga v dennom živote, ktorý špeciálne vytvoril pre obyvateľov západného sveta, sa cvičí na 35-tisíc miestach po celom svete, vrátane Slovinska. Počas posledných 20 rokov viac ako 50-tisíc ľudí začalo cvičiť jogu podľa tohto systému v jednej z 11-tich miestnych pobočiek Jogy v dennom živote v Slovinsku. Prímorská oblasť nebola výnimkou. Prvá pobočka bola založená v Koperi (1992), ďalšie nasledovali v Novej Gorici a Popetre. Joga v dennom živote sa cvičí v centrách Koper, Izola, Lucija, Piran, Škofije, Nova Gorica, Tolmin, Postojna, Idrija, Sežana, Ajdovščina, Ilirska Bistrica, Pivka a Kozina.
  3. Bezplatné cvičenia vonku: Joga v dennom živote Nova Gorica je veľmi aktívna v letných mesiacoch. „Už štvrtý rok organizujeme cvičenia jogy vonku, ktoré sú zadarmo. V iných častiach Slovinska sú tieto kurzy organizované väčšinou v parkoch, v pobrežných mestách dokonca na plážach. V Novej Gorici sa cvičenci stretávajú každú sobotu v júli a v auguste v centrálnej detskej škôlke, v prípade zlého počasia v športovej hale škôlky. Minulý rok sa počas deviatich dní na týchto programov zúčastnilo 270 ľudí. Tento rok očakávame podobnú odozvu. Cvičenia začíname o 7.00 hod., aby sme sa vyhli letnej horúčave,“ hovorí Dušan Škulj.

Naspäť k prírode

Pred prednáškou Svámidží odpovedal na niekoľko otázok exkluzívne pre Primorske Novice.

Kde vidíte nedostatky v súčasnom spôsobe života?

Chýba nám výchova ohľadom etických hodnôt, ktoré práve mladá generácia veľmi potrebuje. Mladí sa nemajú kde učiť týmto hodnotám a nie je možné získať ich cez pozeranie televízie alebo surfovaním na internete. Toto je dôvod, prečo sa cítime viac – menej stratení.

Kto by mal odovzdávať mladým tieto hodnoty? Rodičia?

Samozrejme, problém je, že najskôr rodičia by sa mali naučiť tieto hodnoty, ak majú v tomto duchu vzdelávať svoje deti.

Ako môže joga pomôcť ľuďom vyrovnať sa s každodenným stresom v živote?

Joga je jemné cvičenie vytvorené pre naše telá, mysle, intelekt a vedomie. Je to veľmi sofistikovaný systém založený na starobylej múdrosti, ktorá nám v modernom živote pomáha. Ako? Cvičenie jogy, ktoré má upokojujúci účinok, nám môže pomôcť získať harmóniu tela, mysle a duše. A to je to, čo všetci hľadáme, nie je to tak?

Aký je váš pohľad na súčasnú ekonomickú krízu?

– Táto kríza musela prísť, pretože vo svete je jednoducho príliš veľa výroby a menej spotreby. Vždy, keď sa toto stane, výsledkom je súťaživosť, konkurencia. V súťaživosti, konkurencii sa peniaze vždy strácajú.

Ako môžu jednotlivci spoločnosť pozitívne ovplyvniť?

Každý jednotlivec by sa mal snažiť byť zajedno s prírodou, pracovať s prírodou a v rámci prírody sa venovať poľnohospodárstvu. Mali by sme sa naučiť niekoľko remesiel a zamestnaní a dať na prírodu. Ľudia majú veľa talentov, nielen jeden.

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
4 875 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. Znanie.sk dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme