Neviem, ako to máte vy, ale u mňa sa v chladných dňoch objavuje nálada začať viac variť teplé nápoje a hlavne čaje. Nasávať ich vôňu, ktorá sa všade rozprestrie a prejde cez každý kút. Použiť rôzne druhy korenia na dochutenie. Odhadnúť správnu chvíľu na scedenie a tešiť sa na ich farbu a chuť. Pre mňa je to vždy obrad – vytiahnuť kanvičku na čaj, ohrievadlo na čajovú sviečku a obľúbené hrnčeky, z ktorých rada pijem čaj… A potom sa len schúliť pod deku do kresla. Verím, že aj vy máte svoje čajové rituály, ktoré si s nadchádzajúcim chladnejším počasím užívate. Môže nám pri nich skvelo poslúžiť celá ponuka čajov Energy, najmä ak tým ešte pomôžeme nášmu telu k zdraviu.
Trochu histórie
Objaviteľom čaju by mal byť, podľa Číňanov, cisár Šen-nung, prezývaný Božský vladár (cca 2800 pr. n. l.). Vo svojej Lekárskej knihe sa prvýkrát zmieňuje o čaji ako o horúcom nápoji a rastline zodpovedajúcej čajovému kríku. Bola by to prvá zmienka v histórii o rastline nazývanej Camellia sinensis (čajovník čínsky). Lenže kniha bola zhruba v 7. storočí n. l. prepísaná a originál sa nezachoval. Za najstaršiu písomnú zmienku o čaji sa vo všeobecnosti považujú informácie v čínskom slovníku z roku 350 n. l. Nájdeme tu informáciu, že nápoj sa pripravuje z listov varením. Niektoré zdroje uvádzajú ako pravlasť čaju Barmu, odkiaľ sa rozšíril do Číny a Indie. V dnešnej dobe sú nám známe čaje zelené, čierne, biele a takzvané nečaje, ktoré sa lúhujú z rastlín alebo stromov a sú podobné čajom. Medzi “nečaje” patrí okrem rooibosu a maté aj Lapacho. Trúfam si povedať, že ide o najuniverzálnejší čaj, ktorý má Energy v ponuke a s ktorým môžeme pri príprave priam kúzliť.
Lapacho
Lapacho pochádza z kôry stromu, ktorého domovina je v Brazílii, Bolívii, Peru, severnej Argentíne a Paraguayi. Nazýva sa “nápojom Inkov”. Tento národ ho s úspechom využíval predovšetkým pri leukémii a iných nádorových ochoreniach, pretože pomáha pri odstraňovaní nečistôt a usadenín z tela.
Viete to?
niektoré stromy lapacho sú staré viac než 700 rokov a účinkom ich kôry sú pripisované až zázračné schopnosti Indiáni nazývajú tento strom “tajy”, čo znamená “mať moc a silu” túto čajovú špecialitu dostali do Európy Vikingovia, menili ju za drahé kamene čaj radi pili ruskí cári a macedónski mnísi
na európske trhy bol čaj uvedený v roku 1991.
Účinky Lapacha:
- posilňuje imunitný systém a vnútorné orgány – pečeň a obličky
- priaznivo ovplyvňuje chronické ochorenia
- podporuje trávenie a vie povzbudiť látkovú výmenu
- normalizuje metabolizmus cukrov, je vhodný pre diabetikov
- hubí niektoré druhy plesní a baktérií, je vhodný pri výtokoch z pošvy
- je účinný pri vyrážkach, pomáha na zahnisané miesta a pri zápaloch
- pozitívne pôsobí po chemoterapii alebo dlhšom užívaní psychofarmák, upokojuje nervový systém a zmierňuje podráždenie, migrény
- aktivuje prirodzenú funkciu potných žliaz
- zlepšuje prekrvovanie tela a má kladný vplyv na srdce, krvný obeh a chudokrvnosť
VNÚTORNÉ POUŽITIE
Chuť Lapacha nemusí byť pre všetkých príjemná, a preto prijmite oproti odporúčanej príprave niekoľko variantov spestrenia. Čaj sa nemá piť horúci (tanín pri dlhodobejšom popíjaní môže poškodiť sliznice ústnej dutiny a žalúdka – riešením je zneutralizovať účinky tanínu pridaním mlieka alebo smotany). Množstvo vypitého čaju je individuálne, pohybuje sa od 2 šálok (po 2 dl) až do 2 litrov. Žiadne vedľajšie účinky doposiaľ neboli preukázané.
Mätové Lapacho
K uvarenému a scedenému Lapachu pridáme 1 lyžičku sušenej mäty, spoločne lúhujeme 15 minút. Po scedení môžeme nápoj ozdobiť lístkom čerstvej mäty a plátkom citróna, prípadne osladiť agávovým sirupom, medom alebo trstinovým cukrom. Výborne chutí vychladnutý.
Brazílske Lapacho
Pri príprave Lapacha použijeme okrem vody aj suché víno (biele alebo červené) v pomere 1:1 a dochutíme čerstvou pomarančovou šťavou, príp. kúskami nakrájaného pomaranča.
Lapacho Indiánik (pre deti od 3 rokov)
Klasicky pripravený čaj kombinujeme s rôznymi ovocnými šťavami, ktoré naše deti vypijú, a dozdobíme ovocím.
Imunitná bomba
Do čaju pridáme štipku kajenského korenia a šťavu z 1 citróna. Nastane silná potná reakcia, pri ktorej sa z tela vylučujú vírusy a baktérie. Dobré je zostať v pokoji a teple.
Labužnícke Lapacho
Do základného čaju pridáme korenie (vanilka, škorica, klinčeky), dochutíme smotanou, prípadne ozdobíme šľahačkou a napríklad višňou s nastrúhanou čokoládou.
Extra tipy
Základný odvar z Lapacha využijeme horúci do polievok, studený do obľúbených nápojov smoothie. Nebojte sa využiť ho aj na prípravu raňajkových kaší.
Vychladnutý ho ponúkneme na pitie našim psíkom a mačičkám – odstraňuje vnútorné a vonkajšie parazity.
VONKAJŠIE POUŽITIE
Celkový očistný kúpeľ
Do napustenej vane pridáme 2–3 l odvaru z Lapacha pripraveného podľa základného postupu (cca 10 čajových lyžičiek na 3 litre vriacej vody). Kúpeme sa maximálne 20 minút, potom sa neoplachujeme, len osušíme. Do kúpeľa nepridáváme žiadne soli, neumývame sa, len relaxujeme.
Čiastočný kúpeľ
Na plesne, ekzémy či poranenie rúk a chodidiel. Využijeme klasický odvar a nohy alebo/a ruky ponoríme na 15–20 min. do lavóra, potom len osušíme. Účinok môžeme podporiť niektorým z krémov Energy – Protektinom v prípade plesní na chodidlách, Droserinom na ruky, pri zranení Artrinom.
Lapachové obklady
Sú účinné pri ekzémoch, drobných ranách, bolestiach kĺbov, únave očí. Pripravíme čaj 2x silnejší (4 čajové lyžičky na 0,5 l vody, pri očnom obklade 2 lyžičky), namočíme do neho gázu, priložíme na postihnuté miesto a ešte prekryjeme bavlnenou gázou (na oči použijeme vatový tampón). Necháme pôsobiť cca 10–20 minút a opakujeme.
Na Lapachu si takto vyskúšame rôzne spôsoby prípravy, ktoré potom využijeme aj u ďalších čajov.
AUTOR: MARCELA ŠŤASTNÁ
Tu si môžete zakúpiť Lapacho čaje
Tu si môžete zakúpiť rôzne druhy čajov
Tu sú články s čajovou tematikou