KINKELIBA – zregeneruje Vašu pečeň

Listy tohto stromu sa úspešne využívajú pri liečbe chorôb ako rakovina močového mechúra, karcinóm pľúc, glioblastóm hrubého čreva, srdcovocievne choroby.

kinkeliba

Kinkeliba pre viac info klik na obrázok

Sušené listy Kinkeliby vykazujú silnú antioxidačnú kapacitu, účinky na podporu trávenia – chudnutie, účinky pri liečbe a regenerácii pečene, zmierňovanie dôsledkov cukrovky, používajú sa ako diuretikum a zoštíhľujúce vlastnosti listov pomôžu zbaviť telo toxínov.

V poslednom období boli robené v súvislosti s liečiteľstvom v rôznych oblastiach sveta výskumy prírodných bioaktívnych látok, nakoľko sa fytofarmaká obsiahnuté v rôznych, hlavne rastlinných materiáloch ukázali ako účinné pri liečbe rôznych ochorení.

Moderný výskum dokázal že Kinkeliba (Combretum micranthum), hlavne listy tohto stromu, ktorý sa nachádza v suchej oblasti pásma afrického Sahelu sú využiteľné pri liečbe rôznych chorôb.

Combretum micranthum – Kinkeliba – bola vybraná zo zoznamu cca 50 významných afrických rastlín ako najzaujímavejšia rastlina, čo sa týka biologickej aktivity a fytomedicínskych vlastností.

CHOROBY PEČENE, DIABETES A SÚVISLOSŤ S RASTLINNÝMI FYTOHORMÓNMI

Vo vyspelých štátoch sveta je vysoké percento obyvateľov postihnutých rôznymi formami ochorenia pečene, či už ako sekundárny dôsledok prekonania inej choroby, ako hepatitídy rôzneho typu, pri užívaní niektorých liekov, nadmerné pitie alkoholu a rôzne zápalové, infekčné a bakteriálne choroby pečene. Účinnými metódami stanovovania druhov látok ako ich obsahom (plynnou a kvapalinovou chromatografiou a inými metódami) bolo zistené, že niektoré rastliny, ktoré sa po stáročia využívali v liečiteľstve, obsahujú látky, ktoré sú vo farmácii používané pri výrobe liekov, pričom v rámci rôznych štúdií a výskumov bola zistená ich vysoká účinnosť pri regenerácii a liečbe niektorých orgánov ako napríklad pečene.

Jednou z týchto zaujímavých rastlín je africká Kinkeliba (Combrethum micranthum), ktorá pôvodne rástla v celej oblasti afrického sahelu pod Saharskou púšťou. V tejto rastline boli zistené zaujímavé biologicky aktívne fytofarmaká a ako combrestatíny, piperidín, 4 druhy kinkeloidov a ďalšie zlúčeniny, ktoré sú významné pri regenerácii pečene.

V Senegale (západná Afrika) je čaj z listov Kinkeliby tradičným nápojom, pričom v oblastiach, kde je tento nápoj najviac používaný sú choroby pečene veľmi zriedkavým ochorením.

Ďalšou rastlinou z ktorej sa vyrábajú lieky na liečbu pečene je Ostropestrec mariánsky (Silybum marianum). Semienka tejto rastliny obsahujú silymaríny a ďalšie fytozlúčeniny, ktoré sa používajú pri výrobe liekov určených na liečbu chorôb pečene.

kinkeliba strom

Kinkeliba strom

Na koľko Kinkeliba (Combrethum micranthum) má priaznivý účinok pri regenerácii pečene na jednej úrovni (combrestatín, piperidín, kinkeloidy) a Ostropestrec mariánsky (silymaríny) na inej úrovni liečivých látok, je vysoký predpoklad účinného využitia týchto dvoch teritoriálne odlišných rastlín ako jedna z najúčinnejších metód pri fytoterapii pri chorobách pečene resp. pri regenerácii pečene po rôznych stavoch, kde pečeň v dôsledku iných vplyvov a chorôb bola čiastočne poškodená.

U oboch rastlín bola zistená vysoká antioxidačná aktivita. Viaceré výskumy a štúdie dokazujú priaznivé účinky látok, ktoré boli zistené v Kinkelibe a Ostropestreci pri diabete typu 2, pri zmierňovaní cholesterolu, ako aj stabilizovaní a znižovaní krvného tlaku, terapeutické účinky pri rakovine močového mechúra, zmieňovanie dôsledkov kardiovaskulárnych ochorení a priame účinky pri podpore trávenia, pri zmierňovaní nadváhy (chudnutí).

LIEČITEĽSKÁ FUNKCIA

V súvislosti s biologickou aktivitou fytofarmák obsiahnutých v sušených listoch stromu Kinkeliby (Combretum micranthum) sa tieto úspešne využívajú (ako výluhy, prášok, tablety a iné formy) pri liečbe niektorých chorôb ako napríklad:

 • pri liečbe kašľa, nachladnutia,
 • vysoká antimikrobiálna účinnosť proti mykobaktériám, proti stafylokokus aureus, escherichia coli,
 • majú protizápalové účinky,
 • aktivita pri liečbe rakoviny močového mechúra,
 • karcinómu pľúc, glioblastóm hrubého čreva,
 • antimikrobiálne účinky na rôzne tipy baktérií (bacilus subtilis, b. cereus, enferobacter aerogenes, mycobacterium smegmatis),
 • kde sa využívajú analgetické a protizápalové účinky pri otvorených ranách,
 • hepatoprotektívne účinky,
 • zmierňovanie následkov a liečba kardiovaskulárnych ochorení,
 • Alzhaimerova choroba, Parkinsonova choroba,
 • malária, rôzne autoimúnne ochorenia.

EKOLOGICKÁ FUNKCIA

Combretum micranthum je významným vývozným artiklom do celej Európy, hlavne Francúzska, Nemecka, Holandska a Ruska, čo podporuje i ekologický rozmer týchto transakcií, pričom miestny obyvateľia v mieste výskytu začínajú tento strom (ker) chrániť ako obnoviteľný zdroj príjmov a významný zdroj liečebných prostriedkov.

BIOLOGICKY AKTÍVNE PRÍRODNÉ FYTOCHEMIKÁLIE A FYTOFARMAKÁ

Boli izolované látky Combrestatiny A-4, B-5, ktoré vykazujú silné cytostatické účinky, účinky proti tuberkulóze, žltej zimnici.

Zo zaujímavých látok okrem iných tu uvedených sú piperidíny flavánov (TPFA), fenoly 13 – 14 %, antioxidanty 20 – 26 %. Tieto sú využiteľné pri liečbe silných metabolických porúch, antidiabetiká.

Ďalšie zistené látky

Combrestatic A-4 a B-5, flavogallonic acid bislactone, imberic acid,  hydroxyimberic acid, rhamnocitrin, kampferol, quercetin 5, rhamnasin, betonicine, 4-hydroxystachidrine, combretine A a B, choline combretine, betaine, tetramethyl ammonium, sorbitol, m-inositol, palmitic acid, oleic acid, beta-sitosterol, alfa-amysin , lupeol, catechin, 2-piperidinyl, kinkeloid B, miricetin-3-0-glucoside, naringenín, apigenín, cyanidín, quercetín, antokyanidíny, apigeninidin, aurantinidin, lapensinidin, delphinidin, peonidin, petunidin, pulchenidin, europinidin, hirsutinidin, luteolinidin, malnidin, pelargonidin, rieionidin A, rosinidin, tricetinidin…

Všetky informácie uvedené na tejto stránke sú len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú zákazníkov k tvrdeniam, že majú tieto produkty liečivé účinky.

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
2 097 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach E-press sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. E-press dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.>
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme