Kvasinkové infekcie dnes patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce infekcie, ktoré postihujú ľudí.
Medzi ľahko rozpoznateľné príznaky kvasinkovej infekcie patrí pocit nafúknutého brucha, bolesti brucha, nadúvanie, hnačka alebo striedanie hnačky a zápchy. Chuť na sladké jedlá, biely povlak na jazyku, zápach z úst, bolesti pri prehĺtaní potravy aj pálenie záhy. Samozrejme, v súvislosti s premnoženými kvasinkami sa pridružujú rôzne zápalové reakcie ako alergie, ekzémy, kožné problémy spojené s pálením a svrbením, svrbenie očí, vypadávanie vlasov, zápaly močových ciest a pohlavných orgánov, zväčšenie lymfatických uzlín aj bolesti hlavy. Dlhodobé a neriešené premnoženie kvasiniek môže viesť až ku zmene psychiky, čo nakoniec môže vyústiť do depresií.
Príčiny vzniku kvasinkovej infekcie
Samozrejme, v prvom rade to je nesprávna životospráva, teda konzumácia jedál bohatých na cukor, alkohol a škroby, ďalej psychický stres a nedostatok mikroživín (vitamínov, minerálov a stopových prvkov). Mikroživiny sa podieľajú na správnom fungovaní imunity a ovplyvňujú stav slizníc. Správne fungovanie imunity je jedným z nevyhnutných predpokladov, aby človek vedel odolávať kvasinkám. Nedostatok mikroživín znižuje schopnosť imunity vykonávať svoju prácu. Dobré zásobovanie mikroživinami je o to naliehavejšie, lebo množstvo štúdií dokázalo, že populácia západného sveta trpí deficitmi mnohých mikroživín, napriek prebytku jedla. Okrem toho aj užívanie liekov dokáže meniť bakteriálne zloženie v čreve čo tiež ovplyvňuje imunitu človeka.
Nepremnožené kvasinky su neškodné
Kvasinky sú súčasťou bežnej bakteriálnej flóry a u väčšiny ľudí nespôsobujú žiadne problémy, dokonca kvasinky sa bežne prijímajú v relatívne veľkom množstve každodennou stravou, najmä tou rastlinného pôvodu. V zdravom a stabilnom prostredí tela, kvasinky prijaté stravou nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Zdravá črevná mikroflóra vytvára kyslé prostredie, ktoré je pre život kvasiniek nepriateľské. Ak dôjde k narušeniu pH čreva napr. vďaka zlému tráveniu, užívaniu antibiotík, zlým vstrebávaním fruktózy a podobne, kyslé prostredie čreva (črevo je prirodzene kyslé a jeho pH je od 5,8 do 6,5) sa zmení smerom k zásaditému, vytvorí sa tak pre kvasinky priateľské prostredie. A z kvasiniek inak bežne len prechádzajúcich črevom, sa zrazu stanú neželaní osadníci čreva, ktorí dokážu spúšťať zápaly a oslabovať imunitu. Medzi najznámejšie kvasinky patrí Candida albicans.
Ako s istotou diagnostikovať candidu?
V predchádzajúcom odstavci bolo spomenuté, že kvasinky sa bežne prijímajú v relatívne veľkom množstve každodennou stravou, najmä tou rastlinného pôvodu, preto ak sa takáto strava konzumuje, kvasinky sa z tela môžu vylúčiť jedine cez stolicu. Pozitívny nález kvasiniek v stolici preto nemusí automaticky znamenať, že kvasinky kolonizovali črevo (priľnuli k črevu). Kvasinky v takomto prípade len prechádzajú črevom.
Ak máte prejavy kvasinkovej infekcie, štandarná laboratórna diagnostika cez stolicu kvasinky nemusí odhaliť. Je to v dôsledku toho, že meranie candidy v stolici nemusí byť presné. Na presné diagnostikovanie candidy sa používa meranie D-arabinitolu, ktorý sa meria z ranného moču a je najcitlivejším znakom, ktorý odhaľuje nadmerný rast candidy v tele.
Čo robiť aby sa z neškodných kvasiniek nestala pohroma?
Ak hľadáte vhodný prostriedok na efektívne prekyslenie čreva telu vlastnou látkou, ideálnym riešenie je pravotočivá kyselina mliečna. Pravotočivá kyselina mliečna efektívne prekysľuje črevo a vytvára tak prostredie nevhodné pre život kvasiniek. Kyslé prostredie bráni kvasinkám v reprodukcii. Pravotočivú kyselinu mliečnu je možné užívať ako prevenciu vzniku kvasinkových infekcii, ale aj ako podpornú metódu pri použití iných spôsobov liečby kvasinkových infekcií.
Autor: Andrej Medveď