Medzi najviac podceňované zdravotné problémy patria alergie. Alergie sú pritom chronické zápalové reakcie, ktoré zároveň patria k najviac rozširujúcim sa zápalovým reakciám v populácii moderného západného sveta, kde patríme aj my, ľudia žijúci na území Slovenska. Pri alergii prichádza alergén do kontaktu s imunitným systémom, čo vedie k zápalovej reakcii – akútnej zápalovej reakcii. K tomuto kontaktu alergénu s imunitou dochádza na slizniciach.
Môže nedostatok toho vitaminu spôsobiť komplikácie pri alergických reakciách?
Sliznice človeka obsahujú rôzne bunky imunitného systému. Zjednodušene ich môžeme rozdeliť na dve skupiny :
- zápalové
- protizápalové
Dôležitú úlohu v obrannom systéme slizníc zohrávajú aj bunky, ktoré sa volajú T-regulačné bunky. Tie patria k protizápalovým bunkám imunitného systému. Úlohou T-regulačných buniek je tlmiť zápalové reakcie.
T-regulačné bunky upokojujú zápalové bunky imunitného systému a sú akousi brzdou pre nabudený imunitný systém, ktorý podráždene (zápalom) reaguje na alergény alergickou (zápalovou) reakciou. Pri kontakte imunity s alergénom, zápalové bunky spotrebúvajú vysoké množstvo vitamínu B9. Štúdie na myšiach ukázali, že nedostatok vitamínu B9 vedie k zníženiu kontroly zápalu, cez zníženie množstva T-regulačných buniek, ktoré to majú na starosti. Výsledkom je nadmerná alergická reakcia.
Ako vidíte vitamín B9 je pre organizmus mimoriadne dôležitý. Vitamín B9 väčšina ľudí pozná ako kyselinu listovú. Ale kyselina listová je pre telo nevyužiteľná. Organizmus ju musí premeniť (v pečeni) cez špeciálne enzýmy na tzv. bioaktívnu formu.
Jedine táto bioaktívna forma je pre organizmus využiteľná. A tu nastáva problém. Nejeden človek má tento enzým málo aktívny. To znamená, že nevie dostatočne premeniť pre organizmus nevyužiteľnú formu vitamínu B9 (kyselinu listovú) na bioaktívnu formu, ktorú organizmus potrebuje. Toto môže mať pre organizmus mnohé následky, okrem iného:
- depresie
- zvýšenie zápalov
- zvýšenie hladiny homocysteínu
- bledosť
- anorexia
- zábudlivosť
- únava
- strata hmotnosti
- krátky dych
- zvýšené riziko rakoviny prsníka
- imunitné poruchy
- preeklampsia
- predčasný pôrod
- komplikácie pri pôrode
K nedostatku vitamínu B9 môžu prispieť aj užívanie niektorých liekov ako napr.:
- hormonálna antikoncepcia
- antibiotika
- antiepileptiká
- sóda bikarbóna
- lieky proti bolesti, ktoré nemajú základ v hormónoch
- protizápalové lieky ako sulfasalazín
- chemoterapeutiká ako metotrexát
- diuretiká podporujú nadmerné vylučovanie
Užívanie vitamínu B9 má význam nielen pri alergiách, ale aj pri zápalových procesoch, ak užívate lieky, ktoré boli spomenuté v tomto článku, alebo ak pozorujete u seba príznaky nedostatku. Medzi dobre využitelné formy vitamínu B9 patrí metylfolát vápenatý. Je to bioaktívna forma vitamínu B9 a organizmus ho vie ihneď využiť pre svoje potreby. A keďže vitamíny B nikdy nepôsobia samostatne ale v spolupráci s inými vitamínmi skupiny B je dobré si ich dopĺňať vo forme B komplexu. Bioaktívny vitamín B9 vo forme metylfolátu vápenatého nájdete v B komplexe od Medved Natural. V tomto výrobku nájdete aj iné B vitamíny v bioaktívnej forme.
Autor: Andrej Medveď
- Ďalšie články od Andeja Medveďa
- Produkty vyrábané Andrejom Medveďom a ním odporúčané: Dr. Jacobs
- Ďalšie články o riešení alergií
- Prednášky Andreja Medveďa