Charakteristickým prejavom dny je záchvat, pre ktorý je typická krutá bolesť akútne zapáleného kĺbu, najčastejšie palca nohy, niekedy členka. Kĺb je opuchnutý, živočervený a veľmi citlivý na dotyk. Postihnutý neznesie na postihnutom kĺbe ani tlak paplóna či prikrývky.
Dna (Arthritis urica) je chronické metabolické ochorenie – porucha metabolizmu purínových báz (látok dusíkatej povahy) – keď sa v tele vo vyššej miere ukladá kyselina močová v podobe drobných kryštálikov. Najmä ide o miesta v malých kĺboch prstov rúk a nôh, ale aj členkov, kolien a lakťov. Prejavuje sa opakovanými prudkými epizódami artritídy, t.j. zápalu kĺbov, keď hovoríme o akútnom dnavom záchvate. Dnavá artritída je komplikáciou dlhodobo zvýšenej hladiny kyseliny močovej v krvnom sére, teda hyperurikémie. Normálna hladina kyseliny močovej je u mužov do 420 umol/l (mikromólov na liter) a u žien do 360 umol/l. Rozoznávame primárnu dnu, keď príčina ochorenia nie je známa a ide o vrodenú metabolickú, pravdepodobne enzýmovú poruchu. Prejavuje sa zvýšenou tvorbou a zároveň zníženým vylučovaním kyseliny močovej. U sekundárnej dny je príčina vo zvýšenom metabolizme tzv. nukleoproteidov pri niektorých ochoreniach ako leukémia, myelóm, psoriáza a tiež pri chronickej obličkovej nedostatočnosti.
Zmeny v organizme
Typickým prejavom dny je dnavý záchvat, charakterizovaný krutou bolesťou akútne zapáleného kĺbu, najčastejšie palca nohy, niekedy členku. Kĺb je opuchnutý, živočervený a veľmi citlivý na dotyk. Postihnutý neznesie ani tlak paplóna či prikrývky na postihnutom kĺbe. Vyvolávajúcim momentom môže byť alkohol a nestriedmy príjem potravy, najmä vnútorností, pečene a strukovín. V období medzi záchvatmi nemusí mať postihnutý žiadne ťažkosti. Ale po opakovaných záchvatoch sa môžu na kĺboch objaviť pretrvávajúce zmeny ako prejav chronickej dny. Ide o usadeniny urátových kryštálikov (tvorených soľami kyseliny močovej), tzv. tofov, v oblasti kĺbových štruktúr. Tieto spôsobujú eróziu až deštrukciu chrupavky, dráždenie kosti s následnou reaktívnou novotvorbou a vznikom tzv. osteofytov (výrastkov). Proces sprevádza zápal a bolesť. Tofy sa následne ukladajú v okolí kĺbov, v šľachách a podkoží, ale aj v oblasti chrupaviek ušníc. Môže to byť aj v oblasti srdca, v chlopniach, tráviacom trakte a v obličkách v podobe kameňov, keď hovoríme o nefrolitiáze. Uráty v obličkách môžu spôsobiť ich poškodenie, tzv. nefropatiu s následným zlyhaním a smrťou. Postihnutí musia trvale dodržiavať bezpurínovú, resp. nízkopurínovú diétu. Nesmú konzumovať vnútornosti, hovädzí vývar, červené víno, destiláty, ani strukoviny ako šošovica, hrach, fazuľa, bôb a podobne.
Lieky a doplnky Energy
Z chemických liekov sa pri akútnom dnavom záchvate podávajú protizápalovo pôsobiace lieky zo skupiny antiflogistík – antireumatík. Ďalej je to liek Kolchicin, ktorý sa podáva každé 2 hodiny až do ústupu akútneho zápalu alebo do nástupu hnačky, ktorá je vedľajším účinkom lieku (nesmie sa prekročiť denná dávka 6 mg). Liečba pokračuje liekom Allopurinol, ktorý sa užíva dlhodobo, prakticky trvale v obvyklej dávke 200 až 400 mg denne. Chorí musia piť veľa tekutín, čistej pitnej vody, aby sa kyselina močová mohla z tela dobre vyplaviť a vylúčiť. Odporúča sa denný príjem tekutín aspoň 3 litre, najmä ak má chorý urátové kamene. Z prírodných produktov Energy je správnou voľbou RENOL, vhodný je aj REGALEN. Oba priaznivo pôsobia na metabolické pochody, detoxikujú a regenerujú organizmus, vylučovacie orgány, najmä obličky a pečeň. Nikdy sa neužívajú súčasne, odporúča sa užívať ich postupne, t.j. niekoľko 3-týždňových cyklov RENOL, potom aspoň 2-3 týždne prestávka a užívať REGALEN. Dávkovanie u oboch je rovnaké – t.j. do 3 krát denne 7 kvapiek v pohári vody. Na hĺbkovú detoxikáciu a očistenie organizmu sa odporúča CYTOSAN, podáva sa obvykle 1 až 2 krát denne 1 kapsula dlhodobo (po 3 týždňoch užívania vždy nasleduje týždňová prestávka). Potrebné sú občasné kontroly minerálov v sére (v krvi) – kálium, nátrium, chloridy. Najvýhodnejšie je spojiť odber krvi na minerály s odberom na kyselinu močovú, čím sa ušetrí jedno pichanie do žily navyše a zbytočná traumatizácia chorého. Ako doplnkový produkt je vhodný FYTOMINERAL – koloidné minerály, najlepšie v dávke 30 kvapiek v 2 litroch vody, vypiť počas dňa. Toto súčasne zabezpečí potrebný pitný režim pri dne, dokonale “prepláchne” obličky, pomôže pri rozpúšťaní urátov v obličkách a ich správnom fungovaní. Na bolestivé kĺby pomáha niekoľkokrát denne aplikovať krém ARTRIN. Vtiera sa do kože v oblastiach nad bolestivými kĺbmi a na oblasť chrbtice spravidla 2 krát denne. Sú vhodné aj humátové kúpele v BALNEOLE a kúpeľovej soli BIOTERMAL z Podhájskej. Majú výborné regeneračné a podporné účinky na pohybový systém. Ak je však zápal akútny, kúpele ani obklady nesmú byť horúce, iba vlažné, alebo skôr chladné. V neposlednom rade sa odporúčajú tzv. zelené potraviny – BARLEY, Spirulina Barley, Chlorella a PROBIOSAN, ktoré sú vhodnou prevenciou pre bohatý obsah minerálov, vitamínov a enzýmov.
Autor: MUDr. Július Šípoš,
Zdroj: Magazín Vitae 3/2011
Prednášky na CD od MUDr. Júliusa Šípoša
Produkty firmy ENERGY – široká ponuka produktov