Rozsáhlým výzkumem fyziologie půstu byly definovány tři stádia detoxikace založené na tekuté stravě-vodě, ovocných a zeleninových šťávách.
První stádium lze nazvat gastrointestinálním. Představuje přibližně prvních šest hodin po posledním jídle tělo spotřebuje glukózu, aminokyseliny a tuky poté, co jsou vstřebány zažívacím traktem.
Druhé stádium trvá přibližně následující dva dny. V této době tělo spotřebuje vlastní zásoby glykogenu (cukru), které jsou uloženy ve svalech a jaterních buňkách. Tyto zásoby glykogenu jsou mobilizovány za účelem zásobení centrálního nervového systému včetně mozku obvyklou pohonnou látkou, glukózou. V průběhu několika hodin začne tělo přeměňovat tukové tkáně na mastné kyseliny.
Kdyby nebylo schopnosti těla přecházet na jiné energetické zdroje a nastoupit třetí stádium, ve kterém tělo přejde od metabolizmu cukrů k metabolizmu tuků, nemohl by být léčebný půst uskutečněn. Tělesné zásoby proteinů by byly brzy vyčerpány.
Během deseti hodin po posledním jídle přibližně 50 % svalové energie přeměněno z tuků. Dokonce i samotný mozek přejde na metabolizmus tuků. Přesto toto třetí stadium může vyvolat vážnější nežádoucí účinky, nadbytek odpadních látek z odbourávání tukové tkáně a nedostatek energie v podobě sacharidů pro činnost mozku.
Přemíra aktivity zahrnující i nadměrné emoční vypětí může zvýšit energetické požadavky těla, což vadí optimálnímu přizpůsobení se půstu.
Příprava na krátkodobou detoxikaci
Na krátkodobou detoxikaci je třeba se duševně připravit. Naplánujte si pročištění na dny volna (o víkendu nebo během dovolené), kdy vás nečeká vypětí a stres fyzický a/nebo mentální. Naučte se relaxovat, meditovat a správně dýchat. Dopřejte si volný víkend. Měli byste být v psychické pohodě a pozitivně naladěni. To je (ostatně jako v celém životě) klíčem k úspěchu.
K provedení detoxikace si pořiďte škrabku nebo lžičku na čištění jazyka, sezamový bio nebo masážní olej, odšťavovač a nakupte si nejlépe organické potraviny (zejména ovoce, zeleninu a obiloviny), med, česnek, cibuli, citrony, výhonky i celé mungo fazole, příp. zeleninové a ovocné šťávy (pokud si je nebudete připravovat sami) podle druhu pročištění, vhodné koření (zázvor, římský kmín, fenykl) a pramenitou vodu.
Jaké existují detoxikace?
Detoxikace může být krátkodobá a dlouhodobá:
- mini-detoxikace s půl až jednodenním pročištěním
- dvou až třídenní detoxikace
- speciální jedno až čtyřtýdenní detoxikace (např. podle ájurvédské medicíny) se musí provádět pod odborným dohledem
- dlouhodobá detoxikace typu Breussovy diety (42denní půst) – toto pročištění nelze obecně doporučit, pouze v individuálních případech po odborné konzultaci
- dlouhodobý vodový půst
- dlouhodobá detoxikace předpokládá zdravou stravu s vyrovnaným příjmem živin a tekutin
Kdy je detoxikace vhodná?
Detoxikace se doporučuje u zdravých lidí , pro navození rovnováhy, k odstranění toxinů
a omlazení. Tedy: prevence je vždy lepší než léčení.
Používá se jako léčba pro zvýšení potence a plodnosti.
A zejména při různých chronických onemocněních a jejich léčbě (chronická horečka, záněty, revmatismus, dna, bolesti zad, hemeroidy, nemoci srdce, anorexie, gynekologické poruchy, cukrovka, nemoci jater, onemocnění ledvin a prostaty,
močové a žlučníkové kameny, kožní vyrážky, ekzémy a lupenka, chronické průjmy, krční, nosní, ušní a oční onemocnění, otoky, únava, vyčerpání, nadváha, časté nachlazení, alergie, nesnášenlivost potravin, astma, nervová onemocnění, sexuální poruchy, bolesti hlavy a migréna, nadýmání, zažívací obtíže, deprese, nespavost).
Překonávání závislostí. Závislosti na některých drogách (např. alkohol, kokain, nikotin a kofein) jsou příklady, kde může detoxikace dramaticky snížit často prodloužené abstinenční příznaky, které brání mnoha lidem v tom, aby se stali na drogách nezávislí. Většina lidí je překvapena, jak je s pomocí detoxikace jednoduché přestat kouřit či pít alkohol.
Jak často lze detoxikaci provádět?
Záleží na druhu detoxikace. Půl až jednodenní detoxikaci lze opakovat jednou týdně, dvou až třídenní pročištění lze pravidelně provádět jednou za měsíc až za dva měsíce a dlouhodobá detoxikace založená na rovnovážném příjmu zdravých potravin a nápojů je vhodná pro celý život.
Kdy není detoxikace vhodná?
Krátkodobá detoxikace není vhodná pro:
- těhotné a kojící ženy
- děti (do 16 let)
- diabetiky
- při velké únavě a oslabení
- osoby trpící vážným onemocněním (nemoc snižuje rychlost detoxikace, protože organismus se soustřeďuje na uzdravení)
- u osob s akutním onemocněním
- při angině, chřipce a jiném nachlazení
- jedince, jejichž zdravotní stav vyžaduje trvalé užívání léků
- osoby, které mají strach (se strachem daleko nedojdete, ale může znamenat, že nejste ještě připraveni)
Dlouhodobější detoxikace není vhodná pro:
- osoby starší 70 let
- děti mladší 10 let
- osoby oslabené
- jedince trpící tuberkulózou, AIDS
- pro ty, kteří jsou vystaveni velkému stresu a zátěži
- těhotné a kojící ženy
- osoby užívající léky
- jedince po nemoci
- ty, kteří mají pochybnosti o možném onemocnění
Přechodné zhoršení zdraví – léčebná krize
Již otec západní medicíny, Hippokrates, považoval krizovou část během detoxikace a léčby (konkrétně horečku) za dobrou známku uzdravování. Zejména na počátku se mohou objevit některé nežádoucí projevy způsobené rychlejším vylučováním toxinů. Nejedná se o nepříznivý projev, ale naopak. Tělo jen reaguje na prováděnou detoxikaci bolestmi hlavy,
únavou, kožními vyrážkami, emocionálními změnami (správně prováděná detoxikace probíhá nejen na fyzické, ale také mentální a emoční úrovni).
Léčebná krize
Je důležité pochopit léčebnou krizi, která nastává při odstraňování odpadních látek těle během mnoha let. Organismus se čistí tak, že prochází zpětně stejným procesem jako když na sebe po dlouhou dobu postupně nabalovalo toxické látky. Není možné se vyléčit za 14 dnů, pokud se ve vás usazují odpadní látky často zůstávají usazeny hluboko v tkáních. Podle Heringova zákona léčby: „Tělo se léčí od hlavy dolů, zevnitř ven a opačným směrem, než se příznaky nemoci objevovaly.“ Krize může trvat 3 dny a u více nemocných jedinců také týden. Musíte se vyhnout pokušení zasahovat do těchto nezbytných a prospěšných procesů a nepotlačovat bolest, vlhký kašel, horečku. Tyto příznaky jsou součástí léčebného procesu a pokud se chcete uzdravit, musíte jimi projít. Záleží na životosprávě a předchozí stravě. Příliš rychlý proces očisty u různých diet na hubnutí nebo čistě ovocných džusových půstech vyvolává často nepříjemné příznaky jako horečku, průjmy, bolesti hlavy, kožní vyrážky apod. Bolest, křeče a horečka nastává u rychlé detoxikace na citrusech, které vážou mnoho toxinů a rychle je vylučují z těla, na což organismus nemusí být u mnoha lidí připraven. Zelenina působí jemněji a pomaleji. Velké zahlenění může být způsobeno také konzumací lepku zejména v pšenici a pečivu, kterou je lépe při detoxikaci vyloučit.
Dočasně můžete pocítit ztrátu energie, s vysazením kofeinu nastává bolest hlavy, přechodně se může vyskytnou kožní vyrážka (doporučuje se pampeliškový a fenyklový čaj), průjem (při průjmu jezte vařenou rýži basmati), následkem změněné stravy s vyšším obsahem vlákniny a vylučováním toxinů) či zácpa (proti zácpě a pro vyloučení toxinů přítomných ve žluči ze střeva užívejte večer lněná semínka, Triphalu nebo Psyllium s Aloe vera (Fiber Harmony). Z dalších projevů přechodného zhoršení jmenujme zápach z úst, únava (z rychlé detoxikace či nedostatku živin), slabost, závratě, nevolnost (následkem snížené hladiny krevního cukru při nedostatku sacharidů), rýma a zahlenění (organismus se zbavuje toxinů v podobě hlenů), bílý povlak jazyka (zejména ráno znamená vyloučené toxiny-čistěte si jazyk dle návodu, bolest kloubů, zad (kde se toxiny často usazují).
Při nadýmání pijte čaj připravený z fenyklu a římského kmínu.
Všechny tyto potíže jsou přechodného charakteru a při správně prováděné detoxikaci se objevují jen zřídka. Je nutné doplňovat tekutiny, pít podpůrné bylinné čaje a nepřejídat se, jíst jen málo. Dalším důležitým pravidlem je odpočívat.
Projevy úspěšné detoxikace
Pročištění je spojeno s omlazením celého organismu. Úspěšnost dobře provedené detoxikace je možno pociťovat mnoho měsíců poté.
K projevům úspěšně provedené detoxikace patří:
- pocit energie
- harmonický metabolismus
- snížení váhy
- snížení stresu
- vyloučení většiny toxinů
- vyčištění a posílení činnosti ledvin a jater
- zlepšené trávení a odstranění poruch zažívacího systému zahrnující zánět jícnu, zánět žaludku, zánět tlustého střeva, zácpu, nadýmání
- očista střev
- posílení srdce a cév
- úprava hladiny krevního cukru
- úprava menstruačního cyklu
- zvýšené sebevědomí a pročištění mysli
- hlubší a klidnější spánek
- odstranění únavy
- zmenšení bolesti v zádech
- odstranění městnání v lymfatickém oběhu
- zlepšení zraku
- omlazení pokožky
- snížení či odstranění celulitidy
- stimulace hormonů zvyšujících imunitu
Zdroj: Detoxikace, MUDr. David Frej, 2010
Knihu Detoxikace od MUDr. Davida Freja si môžete zakúpiť v TU
Ájurvédské preparáty napomáhajúce detoxikácii, ktoré vo svojej praxi používa MUDr. David Frej
Knihy a prednášky od MUDr. Davida Freja
Ďalšie knihy o Ájurvéde
Ďalšie produkty na chudnutie