Daňou za naše neustále narastajúce požiadavky na životnú úroveň je zvyšujúce sa množstvo chemických látok, ktoré sa dostávajú do životného prostredia. V súčasnosti je známych už 20 000 pre človeka toxických zlúčenín! A tento počet neustále narastá … Náš organizmus sa s týmito látkami snaží bojovať. Jeho obrana je však niekedy neúmerná a imunitný systém vyvolá alergiu. Inokedy je obrana nedostatočná a podľahneme chorobe.
Alergény a ďalšie, pre človeka nebezpečné chemikálie sa nevyskytujú iba v potrave, ale i vo vzduchu a vo vode, ktorú používame na pitie a sprchovanie.
Jednou z nebezpečných chemikálií je chlór. Dezinfekciu chlórom alebo jeho zlúčeninami používajú vodárne na hygienické zabezpečenie pitnej vody. Pri sprchovaní je však chlór nielenže veľmi účinne vstrebávaný pokožkou (našim najrozmernejším telesným orgánom), ale ho i vdychujeme.
Chlór pôsobí na dýchací systém, pokožku, tráviaci a centrálny nervový systém.
Pôsobenie chlóru na pokožku: vysušuje ju a dráždi
môže spôsobovať alergiu na chlór
zhoršuje atopický ekzém
zhoršuje psoriázu
• S vysokou účinnosťou odstraňuje chlór, chloramín, sírovodík ako i ďalšie škodlivé látky zo studenej aj teplej vody
• Blahodárne pôsobí pri psoriáze, rôznych ekzémoch (napríklad atopickom ekzéme) a pod.
• Zabraňuje svrbeniu pokožky po kúpeli. Je vhodný najmä pre citlivú detskú pokožku
• Vlasy nie sú po umytí presušené
• Obmedzuje tvorbu lupín
• Voda bez chlóru nedráždi sliznice
• Sprchový filter používa technológiu, ktorá nevnáša do vody žiadne cudzorodé prvky, nie je však určená k úprave vody na pitie
• Chlór vo vode reaguje s hmotami náplne sprchového filtra tak dlho, dokiaľ ich nespotrebuje
• Kapacita sprchového filtra závisí od množstva chlóru vo vode. Pohybuje sa spravidla okolo 35 000 litrov, t.j. pre štvorčlennú rodinu má životnosť zhruba jeden rok.
Sprchový filter DIOS obsahuje granule zliatiny kovov, hlavne medi a zinku. Medzi týmito kovmi je elektrochemický potenciál; každá granula tvorí elektrolytický článok, ktorý umožňuje redukčno-oxidačné (redox) reakcie.
Redox reakcie, ktoré sa pri prechode vody uplatňujú, s vysokou účinnosťou odstraňujú chlór – na rozdiel od aktívneho uhlia nielen zo studenej, ale aj z teplej vody a pri vysokých filtračných rýchlostiach. Mechanizmus odchlórovania je založený na zmene elektrónovej štruktúry atómu chlóru – t.j. z voľného chlóru vzniká neškodný chlorid.
Reagujú i s ďalšími kontaminantmi, napr. ťažkými kovmi, kde opäť vznikajú napr. z neutrálnych atómov kovov elektricky nabité ióny, ktoré sa pevne viažu na atómy medi a zinku. Podobne i sírovodík sa redox reakciami mení na zlúčeniny, pevne viazané na médium.
Redox prostredie je zároveň nepriaznivé pre rast baktérií, pliesní a rias. Elektrochemický potenciál ovplyvňuje elektrónový transport v bunkách mikroorganizmov, čo vedie k ich zničeniu a znemožňuje tak väčšine mikroorganizmov prežiť.
Vo vode, prechádzajúcej filtračným médiom, vznikajú aj hydroxylové radikály a peroxid vodíka, ktorých reakcie mikroorganizmy taktiež neprežijú.
Vo vode s vysokou tzv. karbonátovou tvrdosťou vznikajú nerozpustné zlúčeniny vápnika a horčíka, vytvárajúce vodný kameň. Elektrochemický potenciál medi a zinku tieto zlúčeniny mení na rozpustné, ktoré sa ľahko vyplavujú a nevytvárajú usadeniny.
Filtračné médium na seba viaže aj železo: rozpustený dvojmocný ión železnatý oxiduje na trojmocný ión železitý, ktorý tvorí nerozpustný hydroxid železitý.