Několik důvodů pro bylinnou léčbu v Ájurvédě

amenic181

obrázok so súhlasom amenic181 / FreeDigitalPhotos.net

Bylinná léčba tvoří jeden ze základů ájurvédské léčby. V současné době se zvyšuje zájem lidí o bylin jako doplňku a alternativě k léčbě západními chemickými léky. Například celosvětový výzkum naznačuje, že volné radikály přispívají k degenerativním chorobám. Ájurvédské byliny patří mezi nejlepší známé antioxidanty. Bylinná léčba vyžaduje určitý čas pro léčbu jakéhokoliv problému, neboť daný problém je léčen od kořenů a provádí se odstranění základní příčiny problému. Z tohoto důvodu se předpokládá, že ájurvédské bylinné výrobky jsou užívány s důvěrou, pravidelně a měly by být užívány po dlouhou dobu. Proto je ájurvédská bylinná léčba odlišná od léčby v západní medicíně, neboť chemická léčba odstraňuje na určitou dobu příznaky, kdežto byliny působí na příčinu, a proto tento přístup vyžaduje delší čas. Chemické léky ovlivňují většinou pouze příznaky, a to často s vedlejšími účinky. Ájurvédské byliny nahrazují též synteticky, uměle vyráběné vitaminy. Byliny mají některé výhody, uvedené v následujících bodech:

Účinek – byliny se prokázaly účinné u miliónů pacientů. Bylinná léčba tvoří základ léčby u 80 procent světové populace. V současné době se klade důraz na klinické studie, ale nenahrazuje zkušenosti a výsledky lékařů za mnoho tisíciletí používání léčivých bylin. To, že léky od starověku byly neúčinné, jak uvádí někteří „odborníci“, není pravdivé. Farmaceutické firmy se dnes soustřeďují na výzkum bylin, které se používají v přírodním lékařství několik tisíc let (např. saw palmetto v léčbě prostaty, gingko biloba, dioxin, aspirin, jalovec atd.) A naopak, mnoho chemických léků bylo přes ujištění o jejich bezpečnosti staženo z trhu pro závažné nežádoucí účinky.

Vliv na přirozené procesy v těle – byliny neblokují a negativně neovlivňují imunitní systém a zejména játra při dlouhodobém užívání jako mnoho chemických léků. Byliny působí v harmonickém souladu s potřebami lidského těla.

Bezpečnost – existují byliny řazené mezi potraviny, léčivé byliny i jedovaté druhy. Byliny mají v drtivé většině pozitivní účinky na zdraví a nežádoucí účinky jsou spíše výjimečné na základě nadměrného užívání.
Chemické vitamíny mají nežádoucí účinky, protože je narušen synergický účinek různých látek v potravinách nebo bylinách. Potraviny obsahují kromě živin, vitaminů a minerálů ještě mnoho dalších, doposud nepoznaných látek. Věda  a její pozorování je založeno na studiu mrtvých objektů a nikoli živých látek v jejich přirozeném prostředí. Ze své praxe vím, že lidé mohou reagovat zcela rozdílně na jeden lék nebo bylinný preparát a přesto se mohou  zbavit zdravotního problému  třeba i  po podání placeba.

Přírodní– přírodní se v dnešní době zneužívá, ale byliny patří mezi přirozenou součást naší stravy v průběhu vývoje lidstva a v ájurvédě se považují za stravu. Proto se mnoho bylin doporučuje konzumovat s jídlem. Náš organismus tak reaguje na byliny přirozeně, nikoliv jako na cizí látku. Synergické  účinky látek v bylinách, z nichž mnohé ještě neznáme, tak působí přirozeněji než izolované chemické látky např. v multivitaminech.

Šetrnost k přírodě – byliny jsou součástí přírody. Doporučuji užívat pokud je to možné, organické, přírodně zpracované byliny (nadrcené  a sušené v celku, v kapslích). Všímejte si popisu na výrobcích, a vyhněte se těm, které uvádí mnoho jiných látek a konzervantů. Nejúčinnější jsou přípravky, kde se nachází jen byliny.
Celostní účinek – byliny stejně jako ájurvédská medicína působí celostně, holisticky. Onemocnění (např. i jednoduché jako nachlazení) odráží nerovnováhu v organismu a nemocný orgán ovlivňuje tělo i mysl. Oslabené trávení poškozuje játra, oslabená játra negativně ovlivňují imunitu atd. Kombinace bylin tak působí tak celostně, na nerovnováhu.

Největší výhoda bylinné léčby vychází z jejich preventivního a léčebného účinku chronických nemocí, které jsou tou nejdůležitější ekonomickou úsporou. Je však důležité vybírat účinné přípravky nejlépe s bio certifikáty kvality, a v dostatečném množství pro daný účinek, což zaručují nejvíce celé nadrcené sušené byliny v kapslích nebo tabletách.

Autor: Mudr. David Frej

Produkty Ajurvédy si môžete zakúpiť v E-shope

Knihy a prednášky od MUDr. Davida Freja

Ďalšie knihy o Ájurvéde

Ďalšie produkty na chudnutie

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
4 616 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. E-press dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.>
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme
  • Array