Aloe Vera – jeden zo zázrakov prírody

Bolí vás hlava, brucho, srdce či kĺby? Kúpte si tabletky! To je dnešná univerzálna odpoveď takmer na všetky naše neduhy. Teda chémia nás spoľahlivo sprevádza celým naším životom. A tak je namieste otázka.„Nie sú vedľajšie účinky tak dlhodobého užívania cudzích chemikálií príčinou vzniku civilizačných chorôb“? A možno vôbec tento trend zmeniť?

Na obe tieto otázky je odpoveď jednoduchá a prozaická – áno! Jednou z možností je práve alternatívna medicína.

I napriek nepopierateľným úspechom moderného farmaceutického priemyslu, zostáva príroda so svojimi zdrojmi účinných látok ďaleko pred vedcami. Smelo môžeme povedať, že jediným farmaceutickým gigantom je príroda sama. V súčastnosti sa, ako všade vo svete tak už i u nás, zvyšuje počet pacientov, ktorí pri riešení svojich zdravotných problémov využívajú postupy a prostriedky tzv. alternatívnej medicíny. Zdrojom a koreňom alternatívnej medicíny sú prírodné látky a prípravky, ktoré aj ako účinné domáce lieky tvoria základňu liečby mnohých zdravotných problémov. Najnovšie výskumy demonštrujú, že vitamíny, minerálie, včelie produkty, viac nasýtené mastné kyseliny a iné prírodné produkty ak sa užívajú v primeranom množstve, prinášajú optimálne zdravie, zabraňujú mnohým ochoreniam pomáhajú posilniť obranyschopnosť organizmu (imunitný systém) a súčasne priamo a účinným spôsobom bojujú proti chorobám.

Ústrednou rastlinou na ktorú sa kladie najväčší dôraz a ktorá tvorí základ viacerých prípravkov pre vnútorné i vonkajšie použitie je Aloe Vera.

Prečo Aloe Vera?

markuso

Aloe vera pre viac info klik na obrázok
obrázok so súhlasom markuso / FreeDigitalPhotos.net

Aloe je legendárna rastlina, ktorú už v minulých civilizáciách označovali ako zázračnú. Jej divoká krása a terapeutické vlastnosti jej prisúdili punc legendárnosti. Je skutočne jedným z najúžasnejších darov prírody…

Prvá písomná zmienka o liečivých účinkoch aloe sa nachádza na hlinených doštičkách z obdobia vlády sumerského kráľa Arkada zo 4. tisícročia p. n. l. Traduje sa, že za svoju krásnu pleť kráľovná Kleopatra ďakovala prípravkom z aloe. Slávny grécky lekár Hippokrates žijúci v 5. až 4. storočí p. n. l. prípravky z aloe používal na liečbu mnohých ochorení, najmä črevných, žalúdočných ale aj nádorových. Z údajov z posledných rokov je zaujímavý údaj Carla Millera Kenta, že prípravky z aloe boli súčasťou liekov nachádzajúcich sa na palube kozmickej lode, ktorá v r.1969 pristála na Mesiaci.

Čo Aloe vera obsahuje a ako pôsobí?

  • veľké množstvo minerálnych látok, predovšetkým makroelementy (vápnik, fosfor, sodík, draslík atď.)
  • vitamíny – hlavne antioxidanty (látky brániace bunky pred pôsobením škodlivých kyslíkových radikálov), teda vitamínu C, A a E. Zo skupiny vitamínov B najmä vitamín B 12, pretože jeho výskyt je bežný iba v potravinách živočíšneho pôvodu
  • saponíny – majú nielen čistiacu schopnosť (najmä v oblasti črevných klkov), ale aj antimikrobiálne účinky
  • lignín – pripisuje sa mu schopnosť prenikať do hĺbky kože a slizníc. V miestach aplikácie potom aloe pôsobí ako anestetikum, zmierňuje bolesti aj hlboko pod povrchom tela, napr. vo svaloch, kĺbových spojeniach a pod.
  • 18 aminokyselín (základné stavebné jednotky bielkovín), z toho 8 esenciálnych (t.j. takých, ktoré si organizmus nevie vyrobiť sám).

Aloe má protizápalové účinky. Pracuje podobne ako steroidy, ale bez vedľajších účinkov. Pôsobí ako prírodný zvlhčovač, dodáva vlhkosť všetkým vrstvám kože. Zvyšuje normálne bunkové množenie, čím urýchľuje regeneračnú fázu hojivého procesu. Šťava z aloe pôsobí dezinfekčne, antibioticky, protizápalovo a zastavuje krvácanie. Z uvedených dôvodov sa prípravky z aloe osvedčili aj pri popáleninách, ale aj iných druhoch poškodenia kože. V ľudovom liečiteľstve sa aloe odpradávna používalo ako prirodzené preháňadlo, ale aj pri chorobách sprevádzaných opačnými chorobnými príznakmi – hnačkami, napr. pri zápaloch čreva. Popísané sú aj skúsenosti so zmierňovaním problémov pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika. Z ochorení tráviaceho ústrojenstva sa aloe osvedčilo aj pri ochoreniach pečene (najmä pri jej zápaloch), pri ochoreniach podžalúdkovej žľazy, žlčníka a podobne. Z ochorení látkovej premeny sú známe vynikajúce výsledky napríklad pri cukrovke.

Prípravky aloe možno použiť dvojakým spôsobom.

Lokálne, na povrchové ošetrenie alebo vnútorne. Mnohí, najmä dámy, potvrdia vynikajúce účinky kozmetických prípravkov obsahujúcich aloe. Z hľadiska medicínskeho je však zrejme dôležitejšie, že pri mnohých kožných ochoreniach, najmä ekzémoch, mykózach, herpese, ale aj pri tak závažnom ochorení akým je psoriáza (lupienka), sa aloe osvedčilo a to nielen v lokálnej ale aj celkovej aplikácii – čo znamená, že optimálnou kombináciou je užívanie šťavy vnútorne a zároveň aplikovanie gélu na vonkajšie použitie.

Prípravky z aloe však nie sú určené iba pre tých, ktorí už majú zdravotné problémy. Možno ich užívať aj preventívne.

Prečo sú prípravky z Aloe Vera také účinné?

Prípravky sú účinné vďaka bohatému koktailu výživných látok, ktorých kombinované spolupôsobenie a vzájomný pomer poskytujú omnoho účinnejší výsledný efekt, aký by bol pri samostatnom pôsobení jednotlivých komponentov, pretože navzájom sa účinky zložiek zvyšujú, čiže pôsobia synergicky. Prípravky majú tiež adaptogénne vlastnosti, čo znamená, že každý jedinec z nich využíva práve tie látky, ktoré potrebuje. Preto sa aj účinky prípravkov líšia z osoby na osobu.

Pestovanie Aloe Vera

Aloe Vera je rastlina, ktorá potrebuje k svojmu rastu teplé až horúce podnebie, piesčitú pôdu s malým množstvom zrážok. K svojmu rastu potrebuje mnoho slnka a naopak neznáša prievan. Môžete ju pestovať aj v byte. Ako okrasná rastlina je ideálnou rastlinou pre skalky. Darí sa jej hlavne v skleníkoch. Ozubené listy aloe sú široké a dlhé. Aloe vera, ktorá je pestovaná vonku alebo v skleníkoch má dosahovať veľkosť listov až do jedného metra. V byte pestovaná aloe dosahuje veľkosť okolo 30 cm. Čo sa týka reprodukcie aloe vera, je veľmi rýchla, preto potrebuje časté – každoročné presádzanie.

Priebehom pár mesiacov nové rastliny doženú rastom starú rastlinu. Po presadení rastlinku dostatočne polejte. Hlina sa potom dobre uľahne. Presadenú poliatu rastlinku polejte až o niekoľko dní. Nové výhonky musia mať zdravé korene, aby dobre rástli. Vhodnou zeminou v kvetináči je zemina, ktorá je vhodná pre kaktusy. Keď každý rok rastlinku presadíte, nebude potrebovať hnojenie. V lete, keď je pekné počasie, je dobre aloe položiť vonku. Zalievajte ju až vtedy, keď je navrchu úplne suchá zemina. V zime aloe vera potrebuje udržiavanie v suchom a chladnejšom prostredí s najnižšou teplotou okolo 12 stupňov Celzia.

Zdroj: goodnature.sk, aloevera.zdrave-telo.sk

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
9 178 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. E-press dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.>
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme