Varixy – kŕčové žily

Varixy (čiže kŕčové alebo nedovieravé žily) sú vo svojej podstate vakovité alebo valcovité rozšírenia povrchových žíl s nedovieravosťou chlopní. Za normálnych okolností tieto žilové chlopne prepúšťajú krv iba smerom k srdcu, teda zabraňujú jej spätnému toku. Pri nedostatočnom uzatváraní žilových chlopní časť krvi tečie späť, čiže sa vracia smerom od srdca k periférii. Tak steny žíl ochabujú a vakovito sa rozširujú. Krv netečie plynulo, ale stagnuje a vzniká zvýšené riziko tvorby zrazenín.

Varixy sa vyskytujú najčastejšie na dolných končatinách v oblasti veľkej a malej safény, čiže tzv. skrytej žily. Môžu byť aj v iných oblastiach: veľmi časté sú v oblasti konečníka, tu ich pomenúvame názvom nodi haemorrhoidales, čiže hemoroidy (ľudovo tiež zlatá žila), menej časté sú v oblasti pažeráka (ezofagálne varixy), močového mechúra, vagíny, prostaty, a podobne.

Kŕčové žily sa vyskytujú už v mladom veku, o niečo častejšie sú u žien, najmä po pôrodoch a s vekom ich množstvo pribúda. Podľa príčiny ich delíme na varixy primárne, u ktorých príčina nie je známa, a varixy sekundárne, ktoré sa vytvárajú v dôsledku porúch odtoku žilovej krvi ako tzv. kolaterály, najmä rozšírením a vytváraním akýchsi bočných spojok.

Prečo varixy vznikajú?

Hlavným faktorom vzniku primárnych varixov je pravdepodobne dedičná vloha, čiže predispozícia, za ktorou sa skrýva vrodená menejcennosť elastického väziva v žilových stenách.

Významnú úlohu pri vzniku varixov vo všeobecnosti zohráva dlhodobo zvýšený žilový tlak predovšetkým v dolných končatinách pri vzpriamenej polohe. Ďalšími rizikovými faktormi vzniku varixov sú: zvýšená námaha, najmä v sede a stoji, dlhodobé státie na jednom mieste (napr. státie v pozore u vojakov strážnej služby, státie v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy, a podobne). Rizikovým faktorom je dnes všeobecne rozšírený nedostatok aktívneho pohybu (sedavé zamestnanie), sedenie s prekríženými nohami, nosenie ponožiek, podkolienok a spodného odevu s tesnými a úzkymi gumičkami, ktoré sa “zarezávajú” do kože a bránia voľnému žilnému návratu odkysličenej krvi od periférie k srdcu. Rizikovým faktorom je aj nadváha a obezita, hormonálne zmeny, tehotenstvo, najmä ak sa komplikuje poruchou funkcie obličiek so zadržiavaním tekutín, opuchmi a neprimeraným nárastom hmotnosti.

Dlhotrvajúce poruchy žilovej hemodynamiky, t.j. stagnácia odkysličenej venóznej krvi, je potom príčinou degeneratívnych zmien a zápalov cievnej steny i samotných chlopní varikóznych žíl. Tým významne narastá riziko zrážania stagnujúcej krvi a vzniku zápalu, t.j. flebotrombózy. Pri dlhom trvaní tohto stavu sa poškodzuje okolité tkanivo – koža, podkožie a mäkké tkanivá s možnosťou vzniku podliatin, hyperpigmentácií a vredu predkolenia (ulcus cruris), ktorý sa len veľmi ťažko hojí a zanesením infekcie ohrozuje celkové zdravie. Klinicky sa varixy prejavujú tupými bolesťami v dolných končatinách, pocitom zvýšenej únavy a ťažkých nôh, bývajú prítomné svalové kŕče najmä v lýtkach. Pri pokročilých rozsiahlych varixoch vzniká opuch. Najskôr býva prítomný len k večeru v oblasti členkov, neskôr aj vyššie na predkoleniach a pretrváva po celý deň.

Pomôže aj Energy

Pri prevencii varixov sú nevyhnutné opatrenia zabraňujúce zvýšenému žilovému tlaku v dolných končatinách. Je to hlavne prevencia a redukcia obezity, zákaz nosenia tesných škrtiacich gumičiek v spodnom odeve, pri sedavom zamestnaní je dôležité častejšie sa postaviť a prejsť niekoľko krokov alebo precvičiť svaly dolných končatín, najmä lýtok. Počas tehotenstva treba nosiť správnu veľkosť vhodných elastických pančúch, robiť pravidelne prechádzky, pri sedení si vykladať dolné končatiny na podnožku, nesedávať s prekríženými nohami.

V liečbe varixov sa uplatňujú najmä chirurgické metódy – podviazanie a odstránenie rozšírených žíl. U menších a stredných varixov je možná metóda tzv. sklerotizácie – varixy sa nastrekujú sklerotizačnými roztokmi , ktoré vyvolajú zápalovú reakciu výstelky varixu s uzavretím (akýmsi zlepením) jeho priesvitu a následnou premenou na väzivový pruh. Súčasne je nevyhnutná aplikácia kompresívneho obväzu ihneď po injekcii a veľa pohybu. Sú aj iné metódy, ktoré sa v praxi menej využívajú. Z chemických liekov sa podávajú tzv. venotoniká – lieky podporujúce žilový tonus s cieľom zabrániť ďalšiemu rozširovaniu žíl a tvorbe nových varixov. Ďalej sú to antiagreganciá a antiflogistiká – lieky, ktoré zlepšujú reologické vlastnosti krvi (ľudovo povedané “riedia” krv, aby sa nadmerne nezrážala), a lieky pôsobiace proti zápalu a bolesti.

Z prírodných prípravkov Energy sú vhodné predovšetkým ako prevencia, ale aj ako doplnok liečby, nasledujúce:

KOROLEN – bylinný koncentrát, ktorý harmonizuje, regeneruje a detoxikuje srdcovocievny systém; lokálne pôsobiaci krém RUTICELIT – tonizuje žilnú cievnu stenu, pomáha odstrániť opuch a napätie, potláča tvorbu drobných tmavých žiliek, tzv. metličiek, ktoré sú viac kozmetickým problémom; podporný účinok má FLAVOCEL, ktorý vďaka obsahu bioflavonoidov a vitamínu C poskytuje antioxidačnú ochranu; vhodným hĺbkovo čistiacim prostriedkom je CYTOSAN, zlepšujúci reologické vlastnosti krvi; podporný účinok majú aj tzv. zelené potraviny – CHLORELLA, SPIRULINA BARLEY, BARLEY a ďalšie prírodné produkty.

MUDr. Július Šípoš

Z ďalších prírodných produktov sú mimoriadne vhodné pohánka a Hliva ustricovitá

 

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
9 009 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. E-press dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.>
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme
  • Array