Kvasinkovité mikroorganizmy, medzi ktoré Candida albicans patrí, sú jednobunkové huby. Candida albicans žije v ústach, v hrdle, v črevách a v močopohlavnom trakte u väčšiny ľudí a je považovaná za normálnu súčasť črevnej mikroflóry. Pri konzumácii množstva cukrov, dochádza k poruche rovnováhy črevnej flóry. Kvasinky rastú na úkor črevných baktérií užitočných pre naše telo, pretože sú nútené spracovať veľké množstvo cukrov a mukopolysacharidov.
Toxické, škodlivé látky prenikajú cez korene kvasiniek do organizmu, zachytávajú sa v rôznych tkanivách a poškodzujú bunky. Za príčinu rozmnoženia kvasiniek v tele sa považuje užívanie niektorých liekov (antibiotík – likvidujú prospešné baktérie), kortikoidov, hormonálna liečba vrátane antikoncepcie), nesprávna strava, cukrovka, zápcha, vyčerpanie, najmä ale oslabená imunita, pri ktorej sa kvasinky množia a šíria.
Príznaky kvasiniek
Depresie, podráždenosť, chuť na sladké, bolesti hlavy, alergie, bolesť hrdla, kašeľ, astma, pálenie v pošve, hnačka, zápcha, nafukovanie, alergie, opuchy kĺbov, choroby očí, kožné choroby, plesne na pokožke a nechtoch, predmenštruačné ťažkosti .
Liečba
Z hľadiska liečby je v prvom rade nutné odstrániť z organizmu toxíny, ktoré vznikajú pri poruche metabolizmu a trávenia, a následne posilniť imunitný systém. K tvorbe toxínov a kvasiniek vedú nesprávne životné návyky.
1. Neodporúča sa jesť potraviny, ktoré podporujú rast a množenie kvasiniek: kvasnice, huby, plesňové syry, ocot, ochucovadlá, sušené a sladké ovocie, mliečne výrobky, cukor, vajcia, glutamát, kysnuté pečivo a obilniny (pšenica, jačmeň), zemiaky, pivo ,víno.
2. Vylúčiť vyprážané jedlá,
3. Vylúčiť zemiaky a zemiakovú. kašu
4. Obmedziť, najlepšie vylúčiť pšeničnú múku aj v tmavom pečive a bežných cestovinách
5.Vylúčiť nasledovné mliečne výrobky: jogurt, mlieko, smotanu, kefír,syry tavené, tvrdé, plesňové a slané (feta, balkán)
6. Vylúčiť biely cukor a vylúčiť sladké jedlá a bežné sladkosti
7. V rámci detoxikácie dodržujte denný režim a pravidelnú stravu, čo bráni tvorbe toxínov.
Strava
Jedzte obed medzi 12-13 hodinou, zatiaľ čo večera by mala byť do 19 h. s vylúčením ťažkých potravín (sladkosti, jogurt, tvrdé syry,červené mäso, vajcia, vyprážané jedlá). Medzi potraviny, ktoré pri mykózách pomáhajú patrí petržlen, bazalka, čerstvo nastrúhaný zázvor. Obmedzte polotovary a ohrievanie jedál.
Korenie: Korením zároveň posilníme trávenie, pretože nedostatočne strávené jedlo je príčinou tvorby toxínov a kvasiniek. Kvasinky pomáha odstraňovať zmes korenia zvaná Trikatu, ďalej kurkuma, kardamon, čierne korenie, klinčeky, zázvor a kamenná soľ (morská soľ nie je vhodná).
Nápoje
Na ranné prečistenie vypite teplú prevarenú vodu s 2 lyžičkami bio aloe vera prípadne dochutené trochou medu. Trávenie a vylúčenie toxínov podporíme pitím teplejšej vody počas dňa, po 1 – 2 hodinách v množstve 1-2 dl. Rozhodne sa vyhnite pitiu čohokoľvek studeného (s ľadom z chladničky). Možno piť zázvor s Tulsi, ktorý kvasinky likviduje (1/4 lyžičky mletého zázvoru zalejte vriacou vodou a pite 2x denne).
Bylinná liečba
Bylinami z Ajurvédskej medicíny tiež podporíme imunitný systém. Vhodné sú Indický ženšen – Ašvaganda, pupočník ázijský zvaný Brahmi a Amalaki (Emelica officinalis), kombinácia Kutki aTulsi, zmes B-skin s kurkumou a kantistou (Rubi cordifolia), Tulsi Tea (čaj zo svätej bazalky Ocimum Sanctum) v zmesi so zázvorom 1x denne. S priamym pôsobením na kvasinky je na trhu účinné prírodné antibiotikum Neem, ktoré pôsobí cielene na kvasinky. Rovnako tak starodávna zmes Triphala, 3 kapsule večer pred spaním zapiť teplou vodou.
Lokálne možno u vaginálnych mykóz vykonávať výplachy vagíny bylinným odvarom zo sladkého drievka alebo prášku Triphala (1 lyžicu povarte päť minút v 500 ml vody, preceďte a umývajte alebo vyplachujte napr injekčnou striekačkou pošvu).