
obrázok so súhlasom lemonade/FreeDigitalPhotos.net
V poslednej dobe hýbe svetom trend „RAW food“
O čo „raw food“ vlastne ide? Ide o „surovú – živú“ stravu, ktorá neprešla tepelnou úpravou (presnejšie zahriatím nad 45 st. C) a je teda plná aktívnych enzýmov, minerálov, vitamínov a kvalitných živín. Po požití varenej stravy totiž nastáva v organizme neprirodzený stav – leukocytóza (zvýšený výskyt bielych krviniek v krvi). Tzn., že varená strava je imunitným systémom tela vnímaná ako cudzia látka a imunitný systém tela je s každým vareným pokrmom namáhaný.
Ponúka sa teda otázka, prečo dávať prednosť čerstvým potravinám pred varenými. Medzi hlavné dôvody patrí zachovanie pôvodnej štruktúry a zloženia potravín, ktoré zabezpečujú rovnováhu medzi výživnými látkami. Pri tepelnom spracovaní potravín dochádza k tzv. Denaturáci – potrava je zbavená vody, ďalej k zrážaniu bielkovín (tie sú potom telom ťažko využiteľné a prekysľujú organizmus). Tiež tuky, ktoré prejdú tepelnou úpravou, menia svoju štruktúru, čo môže mať neblahý vplyv na priepustnosť bunkových stien. Cukry po tepelnej úprave karamelizujú a stávajú sa ťažko stráviteľnými. A samozrejme, v neposlednom rade, tepelné spracovanie likviduje niektoré vitamíny a minerály obsiahnuté v potrave, minerály menia svoju podobu z organicky viazaných na anorganické a pod. Nesmieme ešte zabudnúť na enzymatickú aktivitu predovšetkým surovej rastlinnej stravy. Rastliny v sebe obsahujú presne také zloženie a množstvo enzýmov, aké je potrebné k ich rozloženiu. Teplota 40 – 45 st. C predstavuje hranicu, za ktorou je prevažná väčšina enzýmov zničená. Možno teda konštatovať, že pravidelná konzumácia varenej stravy vedie k zhoršovaniu metabolizmu bielkovín, škrobov a tukov, k vyčerpaniu organizmu a oslabenej imunite.
A ako je to s RAW alebo prírodnou kozmetikou?
Podobné princípy ako pri raw food strave platí aj pri výrobe kozmetických prípravkov. Talianska firma Natura & Benessere, s ktorou Finclub spolupracuje, prináša nielen prírodnú kozmetiku, ale tiež sa pýši raw spracovaním surovín. Ich farmy, kde pestujú suroviny, rastliny a byliny sú certifikovanými organickými farmami, kde dochádza k organickej extrakcii RAW SUROVÍN. Tzn., že ich prírodné organické suroviny sú samozrejme bez parabénov, bez alkoholu, bez SLS, parafínu a vazeliny z ropy, nie je testovaná na zvieratách. Keďže kozmetika NB je živá, je jej životnosť kratšia ako u bežnej kozmetiky. Aby trvanlivosť výrobkov bola aspoň 1 rok (konvenčná kozmetika máva dobu použiteľnosti 3 roky a viac), používajú minerálne a hypoalergénne konzervačné látky. Navyše sú výrobky vyrábané v malých sériách, aby sa klientovi do rúk dostal čo najčerstvejší výrobok.Kozmetika NB je vyvíjaná a vyrábaná s plným rešpektom k citlivej pokožke.
Filozofia prírodnej raw kozmetiky Nature & Benessere:
Človek má možnosť vstrebať do svojho organizmu prírodné aktívne zdroje tromi spôsobmi: prostredníctvom potravy – v bylinkových čajoch, vo výťažkoch a extraktoch, ďalej dýchaním (inhalácia) a vstrebávaním kože (krémy, oleje, balzamy).
Filozofia firmy NB vychádza z citátu Krištofa Kolumba:
Existujú štyri nevyhnutné rastliny pre ľudské zdravie a život: pšenica, víno, olivy a aloe. Tá prvá človeka nasýti, druhá upokojí jeho ducha, tretí mu dá harmóniu a štvrtá ho uzdraví.
A majiteľ, inovátor a vizionár firmy smelo dodáva:
Vstrebávanie týchto štyroch elementov prostredníctvom kože má rovnaký efekt, ako keď ich vypijeme či zjeme. Práve preto tieto štyri hlavné elementy sú základnými surovinami, z ktorých Natura & Benessere vyrába všetku svoju kozmetiku.
Ako to teda s tými štyrmi základnými životnými elementami vlastne je?
Organický pšeničný olej (NASÝTI) – pomáha telu a koži bojovať proti príznakom starnutia, zabezpečuje silnú prírodnú antioxidačnú aktivitu, obsahuje veľké množstvo vitamínu E, ktorý je dôležitý pre elasticitu kože.
Organické víno (UPOKOJÍ) – antioxidant (pomáha redukovať starnutie tela a kože), prírodná ochrana (chráni pleť proti UVA-UVB lúčmi), regeneruje (stimuluje produkciu prirodzeného kolagénu), oživuje (zvyšuje jemnosť kože), liftingový efekt (silná prirodzená schopnosť vypĺňať , pomáha redukovať vzhľad vrások), zachraňuje (pomáha redukovať podráždenie kože).
Organický olivový olej (HARMONIZUJE) – redukuje degeneráciu buniek tým, že poskytuje kožnú obnovu, zvyšuje elasticitu kože a chráni proti známkam napätia kože, chráni kožu aj v extrémnych podmienkach počasia, má protistarnúci efekt, pomáha redukovať jemné vrásky a priehlbiny, zlepšuje celkové zdravie tela i kože a ich vitalitu.
Organické aloe vera (REGENERUJE) – znova povzbudzuje unavené a starnúce telo a pokožku, ochranné prekrvenie kože, bojuje proti voľným radikálom a starnutiu kože, podporuje proces hydratácie pokožky, zjemňuje ju a zvláčňuje.
Čo povedať na záver?
Prírodná kozmetika je šetrnejšia a jemnejšie k našej pokožke, nedráždi a má množstvo priaznivých účinkov na rozmanité kožné problémy. Je ale nutné tiež poctivo dodať, že prírodná kozmetika obsahuje oleje a látky, ktoré môžu mať u niektorých jedincov alergizujúce účinky. (Autorka tohto článku po rokoch zistila, že má alergiu na nechtík záhradný)
Na stranu druhú konvenčná kozmetika používa často minerálne oleje a vosky, výrobky z ropy, syntetické látky alebo suroviny živočíšneho pôvodu. Aby sa účinné látky mohli dostať hlbšie do kože, je potrebné používať tzv. PEG deriváty, ktoré pokožku do určitej miery „narušia“, a teda môže dôjsť k vstrebaniu účinných látok. Časté používanie konvenčnej kozmetiky narúša a hojí pokožku, čo môže viesť k predčasnému starnutiu a taktiež k alergickým reakciám. Zároveň tak dochádza k neustálej potrebe sa „stále“ natierať.
Ako sa teda rozhodnúť a ako si vybrať? Napadá mi rada našich mamičiek: hlavne vyváženosť a nič nepreháňať. Hľadajme nielen v našich životoch, ale aj v strave a kozmetike to, čo nám prospieva a čo prispieva k rovnováhe.
(PK)
- Prírodná RAW kozmetika
- Podobné články z kategórie: Prírodná kozmetika
- Knihy o RAW food a vitariánstve