RAW kozmetika – živá kozmetika

obrázok so súhlasom lemonade/FreeDigitalPhotos.net

obrázok so súhlasom lemonade/FreeDigitalPhotos.net

V poslednej dobe hýbe svetom trend „RAW food“

O čo „raw food“ vlastne ide? Ide o „surovú – živú“ stravu, ktorá neprešla tepelnou úpravou (presnejšie zahriatím nad 45 st. C) a je teda plná aktívnych enzýmov, minerálov, vitamínov a kvalitných živín. Po požití varenej stravy totiž nastáva v organizme neprirodzený stav – leukocytóza (zvýšený výskyt bielych krviniek v krvi). Tzn., že varená strava je imunitným systémom tela vnímaná ako cudzia látka a imunitný systém tela je s každým vareným pokrmom namáhaný.

Ponúka sa teda otázka, prečo dávať prednosť čerstvým potravinám pred varenými. Medzi hlavné dôvody patrí zachovanie pôvodnej štruktúry a zloženia potravín, ktoré zabezpečujú rovnováhu medzi výživnými látkami. Pri tepelnom spracovaní potravín dochádza k tzv. Denaturáci – potrava je zbavená vody, ďalej k zrážaniu bielkovín (tie sú potom telom ťažko využiteľné a prekysľujú organizmus). Tiež tuky, ktoré prejdú tepelnou úpravou, menia svoju štruktúru, čo môže mať neblahý vplyv na priepustnosť bunkových stien. Cukry po tepelnej úprave karamelizujú a stávajú sa ťažko stráviteľnými. A samozrejme, v neposlednom rade, tepelné spracovanie likviduje niektoré vitamíny a minerály obsiahnuté v potrave, minerály menia svoju podobu z organicky viazaných na anorganické a pod. Nesmieme ešte zabudnúť na enzymatickú aktivitu predovšetkým surovej rastlinnej stravy. Rastliny v sebe obsahujú presne také zloženie a množstvo enzýmov, aké je potrebné k ich rozloženiu. Teplota 40 – 45 st. C predstavuje hranicu, za ktorou je prevažná väčšina enzýmov zničená. Možno teda konštatovať, že pravidelná konzumácia varenej stravy vedie k zhoršovaniu metabolizmu bielkovín, škrobov a tukov, k vyčerpaniu organizmu a oslabenej imunite.

A ako je to s RAW alebo prírodnou kozmetikou?

Prírodná RAW kozmetika od Fin Clubu

Prírodná RAW kozmetika od Fin Clubu

Podobné princípy ako pri raw food strave platí aj pri výrobe kozmetických prípravkov. Talianska firma Natura & Benessere, s ktorou Finclub spolupracuje, prináša nielen prírodnú kozmetiku, ale tiež sa pýši raw spracovaním surovín. Ich farmy, kde pestujú suroviny, rastliny a byliny sú certifikovanými organickými farmami, kde dochádza k organickej extrakcii RAW SUROVÍN. Tzn., že ich prírodné organické suroviny sú samozrejme bez parabénov, bez alkoholu, bez SLS, parafínu a vazeliny z ropy, nie je testovaná na zvieratách. Keďže kozmetika NB je živá, je jej životnosť kratšia ako u bežnej kozmetiky. Aby trvanlivosť výrobkov bola aspoň 1 rok (konvenčná kozmetika máva dobu použiteľnosti 3 roky a viac), používajú minerálne a hypoalergénne konzervačné látky. Navyše sú výrobky vyrábané v malých sériách, aby sa klientovi do rúk dostal čo najčerstvejší výrobok.Kozmetika NB je vyvíjaná a vyrábaná s plným rešpektom k citlivej pokožke.

Filozofia prírodnej raw kozmetiky Nature & Benessere:

Človek má možnosť vstrebať do svojho organizmu prírodné aktívne zdroje tromi spôsobmi: prostredníctvom potravy – v bylinkových čajoch, vo výťažkoch a extraktoch, ďalej dýchaním (inhalácia) a vstrebávaním kože (krémy, oleje, balzamy).

Filozofia firmy NB vychádza z citátu Krištofa Kolumba:

Existujú štyri nevyhnutné rastliny pre ľudské zdravie a život: pšenica, víno, olivy a aloe. Tá prvá človeka nasýti, druhá upokojí jeho ducha, tretí mu dá harmóniu a štvrtá ho uzdraví.

A majiteľ, inovátor a vizionár firmy smelo dodáva:

Vstrebávanie týchto štyroch elementov prostredníctvom kože má rovnaký efekt, ako keď ich vypijeme či zjeme. Práve preto tieto štyri hlavné elementy sú základnými surovinami, z ktorých Natura & Benessere vyrába všetku svoju kozmetiku.

Ako to teda s tými štyrmi základnými životnými elementami vlastne je?

Organický pšeničný olej (NASÝTI) – pomáha telu a koži bojovať proti príznakom starnutia, zabezpečuje silnú prírodnú antioxidačnú aktivitu, obsahuje veľké množstvo vitamínu E, ktorý je dôležitý pre elasticitu kože.

Organické víno (UPOKOJÍ) – antioxidant (pomáha redukovať starnutie tela a kože), prírodná ochrana (chráni pleť proti UVA-UVB lúčmi), regeneruje (stimuluje produkciu prirodzeného kolagénu), oživuje (zvyšuje jemnosť kože), liftingový efekt (silná prirodzená schopnosť vypĺňať , pomáha redukovať vzhľad vrások), zachraňuje (pomáha redukovať podráždenie kože).

Organický olivový olej (HARMONIZUJE) – redukuje degeneráciu buniek tým, že poskytuje kožnú obnovu, zvyšuje elasticitu kože a chráni proti známkam napätia kože, chráni kožu aj v extrémnych podmienkach počasia, má protistarnúci efekt, pomáha redukovať jemné vrásky a priehlbiny, zlepšuje celkové zdravie tela i kože a ich vitalitu.

Organické aloe vera (REGENERUJE) – znova povzbudzuje unavené a starnúce telo a pokožku, ochranné prekrvenie kože, bojuje proti voľným radikálom a starnutiu kože, podporuje proces hydratácie pokožky, zjemňuje ju a zvláčňuje.

Čo povedať na záver?

Prírodná kozmetika je šetrnejšia a jemnejšie k našej pokožke, nedráždi a má množstvo priaznivých účinkov na rozmanité kožné problémy. Je ale nutné tiež poctivo dodať, že prírodná kozmetika obsahuje oleje a látky, ktoré môžu mať u niektorých jedincov alergizujúce účinky. (Autorka tohto článku po rokoch zistila, že má alergiu na nechtík záhradný)

Na stranu druhú konvenčná kozmetika používa často minerálne oleje a vosky, výrobky z ropy, syntetické látky alebo suroviny živočíšneho pôvodu. Aby sa účinné látky mohli dostať hlbšie do kože, je potrebné používať tzv. PEG deriváty, ktoré pokožku do určitej miery „narušia“, a teda môže dôjsť k vstrebaniu účinných látok. Časté používanie konvenčnej kozmetiky narúša a hojí pokožku, čo môže viesť k predčasnému starnutiu a taktiež k alergickým reakciám. Zároveň tak dochádza k neustálej potrebe sa „stále“ natierať.

Ako sa teda rozhodnúť a ako si vybrať? Napadá mi rada našich mamičiek: hlavne vyváženosť a nič nepreháňať. Hľadajme nielen v našich životoch, ale aj v strave a kozmetike to, čo nám prospieva a čo prispieva k rovnováhe.

(PK)

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
3 276 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. E-press dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.>
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme
  • Array