Koloidné produkty sú modernou alternatívou založenou na prírodnej báze, ktoré organizmus ľahko prijíma a využíva. Je to alternatíva medikamentom založeným na syntetickej báze.
Najnovšie výskumy v oblasti medicíny smerujú čoraz viac k výskumu nanomateriálov, pretože účinnosť syntetických antibiotík je čoraz nižšia, tak politika EU v oblasti zdravia a výživy sa stáva čoraz viac reštriktívnou a postupne obmedzuje slobodnú voľbu občanov pri výbere spôsobu stravovania, voľby alternatívnych možností liečby a udržiavania svojho vlastného zdravia, a pod. Na trh sa stále viac dostávajú predovšetkým geneticky modifikované potraviny a len chemicky pripravované lieky veľkých farmaceutických spoločností a alternatívne výrobky, ako sú nemodifikované, „bio” pestované a pripravované potraviny, voľno predajné doplnky stravy, prírodné vitamíny, a pod. sú rôznymi reštriktívnymi opatreniami stále viac a viac na trhu obmedzované, pričom tradičná Čínska medicína úspešne funguje hlavne na takýchto prírodných produktoch.
Podľa nových smerníc Komisie Európskeho spoločenstva sa výrobky prvkov obsahujúcich nanomateriály (t.j. aj v koloidnej forme) nemôžu užívať vnútorne (t.j. piť).
Doteraz ich bolo možné použiť ako kozmetické prípravky, t.j. na vonkajšie použitie, no postupne sa rôznymi byrokratickými opatreniami obmedzuje aj táto forma. Nemôžeme tvrdiť, že koloidné produkty majú priamy vplyv na zdravie, avšak veľký počet výskumov a štúdií (aj z dielne veľkých farmaceutických spoločností) zistilo a množstvo užívateľov na celom svete potvrdilo prospešnosť koloidných substancií a hlavne koloidného striebra všeobecne.
Striebro ako liek už v minulosti
Už v dávnej minulosti sa striebro používalo ako liek. Jeho antimikrobiálne účinky poznala už staro indická medicína. V starom Ríme sa striebro bežne používalo ako antimikrobiálny prostriedok. Jedlo sa uchovávalo v strieborných nádobách a do nápojov sa vkladala strieborná minca. V stredoveku sa tento zvyk uchoval. Používanie strieborných príborov a nádob bola samozrejmosť. V kostoloch boli nádoby na svätenú vodu tiež zo striebra, takže voda v nich bola prakticky neustále vydezinfikovaná. V obdobiach medzi dvoma svetovými vojnami zažívalo koloidné striebro svoju najlepšiu éru. Používalo sa ako prvotný liek na liečbu prenosných chorôb a ošetrovanie povrchových zranení. Podávalo sa ústne aj vnútrožilovo. Využívalo sa aj na liečbu srdcových chorôb, či čistenie krvi. Používalo sa taktiež na čistenie riečnej vody a dezinfekciu. Počas druhej svetovej vojny sa však postupne na trhu objavili sulfonamidy a antibiotiká. Mali tú výhodu, že ich skladovanie bolo jednoduchšie a trvanlivosť vyššia. Preto postupne vytlačili koloidné striebro z trhu. V roku 1993 však vyšlo verejne najavo, že ako americkí tak aj ruskí kozmonauti, teda osoby, ktorým je po zdravotnej stránke venovaná najväčšia starostlivosť, odlietajú do vesmíru so zásobami koloidného striebra, určeného pre široko spektrálne zdravotné aj hygienické použitie. V roku 1997 bola zverejnená správa, že hlavný lekár amerického ministerstva obrany poveril špeciálny tím expertov zistiť najúčinnejšie anti-vírové, antibakteriálne a antiseptické látky, ktoré by mohli byť rýchlo k dispozícii pre vojnové operácie – víťazom sa stalo práve koloidné striebro.
Moderný výskum vedeckou metódou
V roku 1861 Thomas Graham zistil, že isté častice môžu preniknúť cez bunkovú stenu, kým iné nie. Objavil stabilný prechodný stav hmoty a bol schopný ho aj charakterizovať. Podstata Grahamovho objavu spočíva v tom, že chemické prostredie sa môže dostať do rozpustného stavu aj tak, že vyrobil suspenziu, pre tento prechodný stav použil výraz koloid. Čiastočky striebra v koloidnom striebre nie sú vo vode rozpustené, ale suspendované. Želatína a jej podobné prostredia boli preňho najlepšie vysvetliteľné týmto jedinečným stavom.
V EÚ je použitie koloidného striebra obmedzené len na vonkajšie použitie, takže začnime zoznamom chorôb, na ktoré možno koloidné striebro použiť a u ktorých sú overené jeho priaznivé účinky:
- akné
- kožné vredy
- psoriáza
- bradavice
- kožné mykózy
- ekzémy
- vaginálne kvasinkové infekcie
- hemeroidy
- herpes
- lišaje
- kožné poranenia a odreniny
- plesňové ochorenia
- opary
- popáleniny
- zápal ďasien a afty
- bodnutie hmyzom
Čo sa týka vnútorného užívania, tak napr. v USA nie je tento spôsob obmedzený a dokonca agentúra ochrany životného prostredia USA (EPA) určila množstvo bezpečnej dávky na celý život v tzv. Referenčnej dóze .
Denná dávka sa rovná súčinu telesnej váhy v kg a 0,005 mg.
Pri vnútornom používaní sa koloidné striebro používalo (a mimo EÚ sa aj naďalej používa) na liečenie týchto chorôb:
- angína
- artritída
- alergie
- astma
- borelióza
- cysty
- detoxikácia
- chrípka
- infekcie horných dýchacích ciest
- zápal mandlí
- nádcha
- infekcie očí
- paradentóza
- pohlavné choroby
- prostata
- hnačka
- reuma
- salmonela
- stafylokok
- streptokok
- toxoplazmóza
- tuberkulóza
- virózy
- zápaly močových ciest
- zápaly hrubého čreva
- žĺtačka
Všeobecne možno povedať že aj napriek snahám a lobingu farmaceutických spoločností potláčať alternatívne a prírodné formy liekov, sú priaznivé účinky koloidného striebra preukázateľné a mimo EÚ sa aj naďalej využívajú ako liečebný prostriedok prípadne doplnok. Predpokladáme, že aj reštrikcie v rámci EÚ sú len dočasné, pretože aj samotný vývoj v rámci farmaceutických spoločností smeruje k výskumu striebra a jeho koloidných foriem a pravidelne sa objavujú informácie o pokrokoch v tejto oblasti z celého sveta.
Môže mi koloidné striebro ublížiť?
Maximálna bezpečná denná dávka:
Agentúra ochrany životného prostredia USA (EPA) zistila, že dávka 325 mikrogramov koloidného striebra denne je pre ľudské telo s hmotnosťou 72 kg netoxická. V jednej lyžičke (5 ml) koloidného striebra s koncentráciou 10 ppm je obsiahnutých 50 mikrogramov čistého striebra, dá sa teda ľahko vypočítať, že pri hmotnosti 72 kg je bezpečné užívať 6 lyžičiek denne.
Koloidné striebro je vhodné i pre tehotné ženy a deti. Pre deti odporúčame dávkovanie prispôsobiť hmotnosti dieťaťa.
Pri nadmernom a sústavnom užívaní koloidného striebra sa môže vyvinúť Argýria – ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku predávkovania striebrom. Je zriedkavé a málo zdokumentované. Prejavuje sa sivomodrým sfarbením pokožky. V minulosti bola argýria v miernej forme známa zvlášť u stredovekých šľachticov, a to vďaka strieborným nádobám a pohárom, ktoré sa používali pri stolovaní.
Je vhodné poradiť sa s lekárom, najmä pri vnútornom použití. Každý organizmus je jedinečný a môže inak zareagovať, opatrnosť je vždy na mieste.
Okrem toho treba mať vždy na pamäti, že je to kov a zvlášť opatrní by preto mali byť ľudia alergickí na kovy!
Príklady použitia u zvierat:
Mnohí ľudia používajú koloidné striebro nielen pre seba, ale tiež ako prevenciu alebo liečbu svojich zvierat. Rozdiel je samozrejme v aplikácii a dávkovaní, no v zásade má koloidné striebro rovnaké blahodárne účinky na všetky živé organizmy.
Možnosti aplikácie:
- Údržba akvárií a terária
- Ochorenia dýchacích ciest
- Otrava plesňami
- Zápal spojiviek
- Uhryznutia a rany
- Zápal močového mechúra
- Borelióza
- Plesňové ochorenia
- Pľúcny emfyzém
- Zdúrenie žliaz
- Hnačky
- Escherichia – coli
- Zápal vemena
- Rany po samoškubaní peria
- Vtáčia chrípka
- Kožné plesne
- Kvasinkové ochorenia
- Zápal kopýt
- Bodnutia hmyzom
- Choroby holubov ADENO
- Mačací AIDS
- Mačacia leukémia
- Mačacie epidémie
- Nádchy
- Nadmerný zápach
- Kontaktné alergie
- Leptospiróza (psí týfus)
- Mykóza vzdušného vaku
- Hnisavé zápaly
- Zápal väzivových tkanín koní
- Mesačná slepota
- Zápal slizníc tlamy
- Zápach z tlamy
- Vpichy a rany kopýt
- Zápaly ucha
- Psitakóza (ornitóza)
- Konská chrípka
- Bežecká choroba
- Kožné vredy
- Letný ekzém
- Psinka
- Hniloba kopýt
- Katary
- Zubné problémy
- Uhryznutia kliešťom
- Dráždenie na kašeľ
Príklady použitia u rastlín:
Tak ako ľudia a zvieratá, aj rastliny potrebujú správnu starostlivosť, prípadne liečbu. Nejde vždy len o samotnú rastlinu, ale o hnojenie, starostlivosť a zeminu, prevencia a odstraňovanie škodcov a cudzopasníkov. Rastliny pritom bývajú tiež napadnuté rôznymi plesňami a baktériami.
Pri všetkých týchto problémoch je možné aplikovať koloidné striebro:
- Antraknóza (škvrnitosť)
- Strupovitosť jabĺk a hrušiek
- Bakteriálna škvrnitosť
- Bakteriálna sneť
- Bakterióza vlašských orechov
- Rakovina stromu
- Hrušková hrdza
- Plieseň listov
- Odumieranie letorastov
- Rakovina zimostrázu
- Plesňové ochorenia
- Bakteriálna spála
- Dažďová škvrnitosť
- Uchovávanie rezaných kvetov
- Monilióza
- Plieseň šedá
- Mozaika uhorková
- Bylinná hniloba
- Kučeravosť (broskyne, marhule, slivky)
- Hubovitosť
- Odumieranie pukov rododendronov
- Červená spála
- Suchá škvrnitosť listov
- Hniloba kmeňov kaktusov
- Hviezdovitá sadzovitosť
- Hnednutie tují
- Bradavičnenie výhonkov
- Vírové nákazy ruží
- Vírové ochorenia rastlín
- Hniloba koreňov a hľúz
Príklady použitia v akvaristike:
- Dezinfekcia akvárií
- Výživový doplnok pre akváriové rybičky a rastliny