Pestrec mariánsky je stredomorská liečivá bylina, ktorá vyzerá ako bodliak. Pestrec je však veľmi účinnou bylinkou pre ľudí, ktorý majú problémy s pečeňou, dýchacími ťažkosťami a trávením. Pestrec mariánsky je výbornou liečivou bylinou, ktorá obsahuje špecifické látky pre rýchlejšie obnovenie a regeneráciu orgánov.
Pestrec mariánsky obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa v potravinách, ktoré konzumujeme vyskytujú len zriedka, ale bez nich sa nedokážu vstrebať niektoré vitamíny a minerály a tým ochudobňujeme organizmus o tieto zložky, čo znamená rýchlejšie starnutie, chorobnosť, obéznosť. Ďalšie dôležité sú bielkoviny, vláknina, silice, flavonoidy, silybín, silymarín, tyramín, histamín, sacharidy, a síru. Je veľmi vhodný pri otravách v dôsledku intoxikácie alkoholom, drogami, priemyselnými chemikáliami alebo hubami a taktiež pri žltačke, mononukleóze a rôznych iných poškodeniach pečene. Podáva sa aj po chemoterapii, na regeneráciu pečeňových buniek, je silný antioxidant.
Pestrec a jeho účinky:
-
Podporuje imunitu
- Detoxikuje organizmus
- Antiseptické účinky
- Najsilnejší účinok v regenerácii pečeni
- Obnovuje funkciu pečene
- Odstraňuje tuk z pečene
- Posilňuje pečeň po chorobách (hepatitída, cirhóza) či závislostiach (alkohol, lieky, drogy)
- Zlepšuje funkciu krvného obehu
- Zvyšuje tlak v cievach
- Posilňuje srdce a cievy
- Znižuje vysoký cholesterol
- Zmierňuje a lieči alergie, astmu a iné dýchacie choroby
- Podporuje trávenie
- Zlepšuje funkciu žalúdka a žlčníka
- Odstraňuje migrény a bolesti brucha (hnačky, plynatosť)
Kto ho môže užívať?
Pretože pestrec nemá viac-menej žiadne závažné vedľajšie účinky a neobsahuje pre pečeň škodlivé látky, je veľmi bezpečnou voľbou pre ich liečbu. Jediné prípady, keď sa túto bylinu neodporúča aplikovať, sú u žien v tehotenstve a pri dojčení a u ľudí s vysokým krvným tlakom. V ojedinelých prípadoch sa môže objaviť alergická reakcia. Ak trpíme nejakou závažnou chorobou, radšej sa o jeho aplikácii poradíme s lekárom, všeobecne je však bezpečnou bylinou.
Prejavy zhoršenej funkcie pečene
Pečeňové funkcie nie sú narušované len zo zjavných a závažných príčin, ako infekcie a akútna intoxikácia. Pečeň moderného človek bežne podstupuje zvýšenú záťaž vplyvom znečistenia životného prostredia, kozmetiky, čistiacich prostriedkov, nevyváženej stravy s nadbytkom chemikálií, stužených tukov, konzervantov. Pečeni škodí aj stres, prepracovanie a plytké dýchanie, užívania liekov vrátane hormonálnej antikoncepcie, alebo liekov na podporu plodnosti.
Pri dobrej genetickej výbave sa táto záťaž nemusí nijako prejaviť, ak však máte predispozíciu na oslabenie pečene, môže sa to prejaviť ako:
- problematická menštruácia: veľmi silné alebo slabé krvácanie, bolesti pred a počas menštruácie, PMS a iné symptómy súvisiace s estrogénovou dominanciou (vaječníkové cysty, myómy,endometrióza)
- neplodnosť a opakované potraty
- narušená zrážanlivosť krvi
- kožné problémy – ekzémy, akné
- narušené trávenie – zhoršené trávenie mastných jedál
- náladovosť, výbuchy hnevu
- bolesti hlavy
Zdroj: zdravievkocke.sk