Lidé kdysi žili v čisté přírodě s vysokou koncentrací vzdušných vitamínů než máme dnes. Pokud by se provedly potřebné úpravy v domech, ušetřilo by se až 30 % nákladů na zdravotnictví.
Záporné ionty jsou elektricky záporně nabité částice vzduchu. Představují významný prvek v působení na lidské zdraví a délku života. Záporné ionty váží na škodlivé mikroorganismy a rozkládají je. Čím více záporných iontů, tím příznivější je prostředí pro lidi, zvířata a rostliny. Pokud chcete zůstat zdraví a v pohodě, musíte se obklopit dostatečným množstvím záporných iontů.
Hodnota v domech se dnes pohybuje kolem 100-500 i-/cm3. V čisté přírodě se může jejich počet pohybovat okolo 1.000 až 2.000 i-/cm3 vzduchu. V moderních budovách bez vhodných podmínek pro existenci iontového pole je koncentrace záporných iontů velmi nízká a je zřejmě jednou z příčin tzv. syndromu nemocných budov. Syndromem nemoci z budov jsou postiženi lidé pracující v klimatizovaných budovách. Prvním příznakem bývají projevy – únava, nesoustředěnost, bolesti hlavy. Dalšími příznaky jsou obtíže respirační (dráždění nosní sliznice, dráždění ke kašli, zhoršení alergických obtíží), oční (pocit suchosti, dráždění spojivek) a kožní (suchost, podráždění kůže, alergické projevy).
Lidé kdysi žili v čisté přírodě s vyšší koncentrací vzdušných vitamínů než máme dnes. Pokud by se provedly potřebné úpravy v domech, ušetřilo by se až 30 % nákladů na zdravotnictví. První zkušenosti z výstavby tzv. Iontového domu se dozvíte na přednášce Zdravé bydlení – vzdušné vitamíny v Košicích na veletrhu:
Pokračování článku a foto z měření v letním dvojčísle WM magazín č. 222/223 a na stránce WM magazín
Autor: Jiří Matějka – stavební odborník. Od roku 1990 provádí stavební činnost – výstavbu objektů, rodinných domů a rekonstrukce. V roce 2002 založil časopis WM magazín, který vychází měsíčně. Od roku 2014 provádí měření záporných iontů. Zajímá se o kvalitu vnitřního prostředí staveb, kde právě záporné ionty jsou velmi důležitým prvkem pro zdravé bydlení.