Podľa prof. Ing. Ivana Turianicu, DrSc. ktorý bol okrem iného ocenený Cambridgeskou univerzitou, je štítnou žľazou produkovaný hormón tyroxín, dirigentom v každej bunke. Ak je ho nedostatok, lebo štítna žľaza nedokáže vyprodukovať tyroxín v potrebnom množstve, tak mnohé procesy zlyhávajú, čo je počiatkom viacerých chorôb. Preto sme na tejto stránke dali priestor príspevkom venujúcim sa riešeniu problémom so zle fungujúcou štítnou žľazou.
Aj v nasledujúcom rozhovore sa dozviete, prečo je dôležité suplementovať organicky viazaný jód v preparáte Fortuna Vitae, ktorý vyvinul prof. Turianica:
Stránka, kde nájdete viac informácií o problémoch so štítnou žľazou – vitajod.sk. Na stránke nájdete aj rôzne preparáty s jódom. Odporúčame začať s prípravkom Fortuna Vitae a po 1 – 3 mesiacoch prejsť na natural rybí olej s organicky viazaným jódom, ku ktorému pre lepšiu účinnosť je potrebné doplniť Selén a Zinok, ktoré sú nevyhnutné aj ak niekto užíva anorganický jód.
Lugolov roztok bol prvýkrát vytvorený francúzskym lekárom J G A Lugolom v roku 1829. Dr. Lugol skúmal jednotlivé látky, ktoré by mohli pomôcť liečiť infekcie. Zistil, že účinky jódu vyzerajú sľubne. Použil ho v pomere 1:2 k jodidu draselnému. Tento pomer sa používa dodnes.
Účinky jódu, varovania a kontraindikácie detailne spracoval Dr. Brownstein v knihe „Iodine – Why You Need It, Why You Can’t Live Without It“ (Jód – Prečo ho potrebujete, prečo nemôžete žiť bez neho).
Dr. Brownstein považuje jód za najviac nepochopenú živinu. Verí, že nie je možné dosiahnuť optimálneho zdravia, keď je v tele nedostatok jódu. Táto kniha obsahuje informácie o tom, ako terapia jódom môže pomôcť pri nasledujúcich diagnózach:
- ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou)
- Autizmus
- Detoxikácia
- Únava
- Fibrocystické prsia
- Hypotyreóza
- Slabý imunitný systém
- Nedostatok jódu a štítna žľaza
- Rakovina prsníka, štítnej žľazy, vaječníkov a maternice
- Graves-Basedowova choroba (autoimunitná choroba štítnej žľazy)
- Hashimotova choroba (chronický autoimunitný zápal štítnej žľazy)
Viac ako stovky rokov bol jód známou zložkou, ktorá je nevyhnutná pre produkciu hormónov štítnej žľazy. Napriek tomu nie je často poukazované na ďalšie vplyvy jódu na organizmus a jeho nezastupiteľnú úlohu. Jód môžeme nájsť v každej z biliónov buniek v tele.
Jód nie je dôležitý iba pre podukciu hormónov štítnej žľazy, ale je tiež zodpovedný za produkciu všetkých ostatných hormónov v ľudskom organizme. Adekvátna úroveň jódu v organizme je potrebná pre správne fugovanie imunitného systému. Jód má účinné antibakteriálne, antiparazitné, ako aj protirakovinové vlastnosti. Jód je tiež efektívny na liečenie fibrocystického ochorenia prsníka (cysty v prsníku) a cýst na vaječníkoch.
Približne 1/3 ľudskej populácie žije v oblastiach, kde je nedostatok jódu ako to bolo uvádzané Medzinárodnou Zdravotníckou Organizáciou (WHO). Extrémny nedostatok jódu môže viesť k rôznym ochoreniam aj k tým závažným ako je mentálna retardácia, k zvýšenej detskej a novorodeneckej úmrtnosti, strume, neplodnosti a ďalším. Syndróm nedostatku jódu je najčastejšia forma mentálnej retardácie, ktorej sa dá ľahko predchádzať.
- Protirakovinové účinky organicky viazaného elementárneho jódu
- Máte problém so štítnou žľazou, osteoporózu, …? Skúste organicky viazaný jód
- Riešenie poruchy štítnej žľazy
Mimochodom, brokolica, kapusta a sója, spomaľujú vstrebávanie jódu. Naopak konzumácia marhúľ, banánov a tučných rýb má opačný účinok. Viac v článku:
Účinným spôsobom prinávrátenia činnosti štítnej žľazy (ak nebola vyoperovaná) sa javí aj suplementácia jódu s mega dávkami vitamínu C, Horčíka (odporúčame Bisglycinát), B-vitamínov v metylovanej forme, Zinku, Selénu, … ako sa dozviete v článku:
Z pohľadu psychosomatiky
sa disfunkcia štítnej žľazy objavuje u ľudí, ktorí sú nútení „doťahovať veci do konca“, ktorí sú pod tlakom konkurencie (obchodní zástupcovia, manažéri, predajcovia, športovci, …), ktorí sú pod tlakom termínov (novinári, stavbári, dodávatelia, výrobcovia, …), či majú pocit, že sa ťažko „udržujú nad vodou“ (majú dve zamestnania, slobodné matky, …), alebo sú náchylnejší na konflikt. Charakteristická je emócia „nestíham“. Deti a dospievajúci trpia konfliktami so štítnou žľazou, keď na nich tlačí rodič, učiteľ alebo tréner „Ste príliš pomalý!“. Viac o tom v rozhovore a presnej analýze z pohľadu Germánskej novej medicíny a aj v knihe:
Ak niekto vie po Maďarsky, odporúčame facebookovú stránku vedenú odborníkom Árvay Bálintom, ktorý sa naplno venuje suplementácii jódu: