Jestvuje mnoho druhov jogy. Jedna z nich je tá, ktorú v roku 1970 vytvorila Šrí Matadži Nirmala Dévi – praktický a pochopiteľný meditačný systém, pomocou ktorého ľudia môžu nielen predísť civilizačným chorobám, ale zbaviť sa dokonca mnohých ochorení. Sahadža joga znamená niečo ako vrodená, spontánna joga – je určená pre každého.
Podstata celého procesu sahadža jogy v sebe zahŕňa vzostup kundalini – liečivej sily umožňujúcej optimálnu funkciu ľudskej bytosti, ktorá sídli v krížovej kosti – energetickými centrami organizmu a jej prestúpenie vrcholom našej hlavy.
Nervový systém človeka vyjadrujú podľa učenia sahadža jogy tri hlavné kanály:
Kanál ľavej strany sa stará o náš emocionálny život a minulosť. Z neho dostáva informácie naše podvedomie. Problémy s ľavým kanálom môžu spôsobovať pasivitu alebo citové extrémy.
Pravým kanálom je zas vedená naša aktívna energia. Dominancia pravej strany vedie k nafukovaniu ega, agresívnemu správaniu a extrém „pravostranného správania sa“ môže spôsobovať srdcové ochorenia. Súčasné stresujúce prostredie zapríčiňuje u mnohých ľudí pravostrannost‘.
Zatiaľ kým spomínaný ľavý a pravý kanál obsahujú sympatický nervový systém, ktorý používame na vedomé fyzické, duševné a emočné činnosti, stredný kanál s parasympatickým nervovým systémom riadi činnosti systému nezávislého od našej vôle: napr. tlkot srdca. Práve týmto stredným kanálom vystupuje po prebudení kundalini nad vrchol hlavy. Možno ju dokonca cítiť – obyčajne ako chladný vánok nad hlavou.
Milióny jemných síl víriacich naším telom sa sústreďujú v energetických centrách nazývaných čakry. Hlavných čakier je v organizme sedem a každá je určená na riadenie určitého telesného systému, dohliada na jeho dokonalú funkciu. Pre telesnú a duševnú pohodu človeka je dôležité pochopenie, čo na jednotlivé čakry pôsobí dobre a čo im škodí. Ich citlivosť a činnosť ovplyvňuje každá myšlienka i čin. Prvotnou úlohou pri sahadža joge je teda vyčistenie čakier od hrubých blokád.
Keď systém správne funguje, liečivá sila kundalini prechádza šiestimi hlavnými čakrami, vystupuje k vrcholu hlavy a vychádza von cez siedme energetické centrum. Praktiky sahadža jogy sú účinné pri odstraňovaní blokád v čakrách a vo vyrovnávaní energií spomínaných kanálov. Pomocou jednoduchej meditácie a nenáročných techník môže človek na sebe pracovať zvnútra a napĺňať sám seba životodarnou silou. Dokáže zvýšiť rovnováhu svojho centrálneho nervového systému, uvoľniť napätie a duševne sa zotaviť, zlepšiť svoje schopnosti sústrediť sa a komunikovať.
O priaznivom vplyve sahadža jogy je vypracovaných množstvo štúdií. Z účinkov z oblasti medicíny možno spomenúť pozitívny vplyv na činnosť orgánov, detoxikačných a syntetických funkcií pečene a obličiek. Po meditácii je organizmus rýchlejšie schopný zbaviť sa únavy a zregenerovať sa. Na základe skúmania a poznania účinkov sahadža jogy bola už v roku 1986 založená pri OSN Spoločnosť pre sahadža meditáciu. V indickom meste Vashi je dokonca nemocnica, kde lekári diagnostikujú a liečia pomocou sahadža jogy.
Naučiť sa jednoduchú meditáciu a metódy očisťovania je najlepšie v kolektíve skúsených sahadža jogínov. Potrebný je bezprostredný kontakt s ľuďmi, ktorí prebudenie kundalini zažili. Počas skupinových meditácií sú vibrácie silnejšie a čistenie čakier ]e rýchlejšie a efektívnejšie. Centrá Sahadža jogy na Slovensku sa nachádzajú v Bratislave, Skalici, Trnave, Banskej Bystrici, Žiari nad Hronom, Zvolene, Svite a Humennom. Vstup je voľný. Informácie možno dostať na telefónnom čísle 0907342817.
autor: Zuzana Bhutaniová