Čo je a čo nie je orientálny brušný tanec

-752_5288Brušný tanec je jednou z najstarších tanečných foriem. Ženy ním vyjadrovali svoje city a spätosť s prírodou. Tancom sa uvoľnia bloky a napätia. Zlepší sa pohyblivosť kĺbov, posilní svalstvo chrbta, panvy, upravia sa menštruačné a klimakterické problémy. Brušný tanec nie je obmedzený vekom ani postavou. Žena sa naučí pracovať s prapôvodnou ženskou energiou, ktorá jej umožní objaviť svoju ženskosť, krásu a sebavedomie.

Mnohí z Vás už o ňom počuli, čítali, videli a možno aj sami skúsili. Je to krásny druh pohybu, lahodný oku, posilňujúci telo, ale hlavne vyzdvihujúci ženskú podstatu. Väčšinou sa o ňom hovorí ako o „háremovom tanci“. Súhlasím, že ženy tancovali pre mužov, ale treba si uvedomiť, že boli zatvorené celé dni, ba roky a svoje emócie potrebovali nejako spracovať a to im umožňoval tanec.

Učím tento tanec už niekoľko rokov a mám možnosť jeho účinky sledovať nielen na sebe, ale aj na iných ženách. Nie je to len práca s telom ale aj s energiou. Kladiem veľký dôraz na správne dýchanie, držanie tela a prácu s centrom. Súčasné ženy sú veľmi uponáhľané, dýchajú plytko a „nestíhajú“ dýchať do bruška. Dokonca ani móda im to neumožňuje, lebo vraj moderné ženy sú s plochým bruchom. Pri orientálnom tanci sa vyplavujú hormóny šťastia a je úžasné sledovať ich účinky už počas tréningu. Niekedy prichádzajú ženičky na hodinu unavené, ale po prvých pár zatreseniach sa začínajú usmievať, uvoľňovať. U začiatočníčok sú dosť viditeľné bloky fyzické i energetické. Napr. nevedia hýbať šijou, alebo hrudníkom. Postupom času pri pravidelnosti a trpezlivosti sa tieto bloky rozpúšťajú. Učia sa pracovať so svojou vnútornou ženskou energiou, ktorá sa sústreďuje krúživými pohybmi do okolia pupku a panvy. Preciťujú svoje éterické telo a tak sa stávajú vnímavejšie.

Na základe skenovania prístrojom Aurafoto, bolo vidieť rozdiely v kvalite čakier pred tancovaním a po tancovaní. Po tancovaní boli v krásnej harmónii. Bohužiaľ tento stav si nevieme zatiaľ udržať natrvalo. Už pri prvom probléme sa rozladíme a preto sa snažím, aby ženy brali pohyb ako súčasť zdravého bytia. S určitou zmenou myslenia a stravy si dokážu vyformovať postavu, čo je veľmi dôležité pre ich sebavedomie. Tancovať chodia v drvivej väčšine ženy mužskej polarity, to znamená tvrdé, rázne, bez lásky k sebe a svojmu telu, ale intuitívne cítiace zmeniť to. Byť milé, tolerantné, usmievavé a to im umožňuje orientálny brušný tanec.V krajine na východ od našich hraníc tomu hovoria „tanec života“. Pre mňa to má obrovskú symboliku.

Tancujem naboso – mám kontakt s matkou zemou. Pracujem s lonom – čo je tiež symbol materstva. A to je najdôležitejšia úloha žien.

Iveta Tóthová

Stránka Ivety Tóthovej a skupiny orientálnych – brušných tancov Jamilahkurzy, tréningy, vystúpenia

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
5 698 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. E-press dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.>
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme