Hokkaido je jedna z najliečivejších zelenín pestovaných ekologickým spôsobom na Slovensku. Posilňuje celý organizmus, hlavne slezinu, pankreas, žalúdok a srdce.
Hokkaido je plazivá rastlina s plodmi plocho guľovitého tvaru, o priemere 20 – 25 cm. Túto malú jasno oranžovú tekvicu považujú ľudia, ktorým záleží na tom čo jedia, za malý zázrak. Obsahuje veľké množstvo karoténu, má vysoký podiel dužiny a len 21 kcal/100 gr. Obsahuje veľa bielkovýn, kalcia, železa, provitamínu A, vitamínu C a cenných vitamínov skupiny B.
Hokkaido skladujeme v tmavej suchej a studenej miestnosti, nikdy nie v chladničke. Hokkaido či už rozmixované alebo ako prášok môžeme použiť namiesto zápražky na zahustenie polievok a omáčok. Nezabudnite že Hokkaido nikdy nešúpeme!
Je nenáročná na pestovanie, môže sa prakticky skladovať celú zimu a používať na sladké i slané jedlá. Keďže má len veľmi tenkú šupku, nemusí sa šúpať, pretože sa ľahko rozvarí.
Pečená tekvica Hokkaido
Ako na to: Do pekáča dáme alobal na pečenie, ktorý potrieme olivovým olejom. Poukladáme pokrájanú tekvicu na stranu šupky, trochu posolíme pečieme asi 20 minút v rúre na 200 °C. Po vychladnutí podávame ako samostatné jedlo, alebo s šalátom. Chutí ako pečené gaštany a preto ju netreba s ničím kombinovať.
Vyprážané Hokkaido
Sparené Hokkaido pokrájané na väčšie kúsky namočíme do klasického cestíčka ako na rezne. Vyprážame vo fritéze alebo na panvici. Polievka s Hokkaidom
Čo potrebujeme: Mrkvu, petržlen, Hokkaido, olej, pór, soľ, cibuľu, muškátový oriešok, zázvor, cestovinu.
Ako na to: Na oleji osmažíme nadrobno pokrájanú cibuľku a pór, najemno nastrúhanú mrkvu, petržlen a tekvicu. Po 10 minútach zalejeme vodou a osolíme. Keď polievka začne vrieť, pridáme celozrnnú cestovinu, štipku zázvoru a muškátového orieška. Po uvarení cestovín je polievka hotová. Ozdobíme ju petržlenovou vňaťou.
Hokkaidová pomazánka so slnečnicovým olejom
Čo potrebujeme: Hokkaido, slnečnicový olej, cesnak, pochutiny (solčanka, bylinky….)
Ako na to: Hokkaido opiecť na slnečnicovom oleji (nakrájané na mesiačiky, alebo kocky, aby zmäklo – cca 15 min.), pridať cesnak. Zmixovať so slnečnicovým olejom v mixéri, osoliť, môže sa pridať aj vegeta, okoreniť koreninami podľa chuti, dobre je pridať bylinky a bazalku, bylinkové maslo, proveslánske byliny, príp. nadrobno nasekanú čerstvú pažítku, alebo petržlenovú vňať a znovu zmixovať. Natrieť na chleba, pečivo, je výborná na hrianky.
Fazuľový guláš s Hokkaidom
Čo potrebujeme: olej, cibuľu, mrkvu, Hokkaido, petržlen, pór, fazuľu, kápiu, papriku, bazalku.
Ako na to: Na oleji osmažíme cibuľku s červenou paprikou. Pridáme na kocky pokrájanú tekvicu, na kolieska nakrájanú mrkvu, petržlen a pór. Chvíľu podusíme, nepodlievame však. Na koniec pridáme pokrájanú kápiu a uvarenú fazuľu. Dochutíme bazalkou a petržlenovou vňaťou.
Pohánkové fašírky s Hokkaidom
Čo potrebujeme: pohánku, cibuľu, tekvicu Hokkaido, majoránku, olej, cesnak, soľ, hladkú múku, vajce.
Ako na to: Pohánku varíme v osolenej vode asi 15 minút, necháme vychladnúť. Na oleji osmažíme cibuľku s podusenou tekvicou Hokkaido a zmiešame s pohánkou. Pridáme majoránku, bazalku, roztlačený cesnak a soľ. Zahustíme múkou a môžeme pridať i vajce. Pečieme v rúre ako haruľu alebo vyprážame na oleji rukou vytvarované fašírky.
Provensálske sabdží podľa Martina
Čo potrebujeme: hokkaido zhruba polovica z celkového množstva zeleniny červený mangold, paprika čerstvá, rajčiny, olej, mletý sušený rozmarín, čerstvé bylinky: tymián, bazalka, lístky šalvie-max.1 na osobu, v prípade potreby voda.
Ako na to: Hokkaido nakrájame na kocky. Mangold rozdelíme na listy a stonky, stonky nakrájame na kocky, listy na rezance. Takisto nakrájame papriku a rajčiny. Do rozohriateho oleja dáme rozmarín a prehrejeme ho za stáleho miešania. Na miernom ohni podusíme stonky mangoldu, podusíme a pridáme zeleninu podľa tvrdosti /Hokkaido, papriku, bylinky/ Do rozvarenej zmesi stačí aj pri vypnutom ohni pridať rajčiny a listy mangoldu a len prehriať.
Slaná štrúdľa z Hokkaida
Čo potrebujeme: lístkové cesto, 250g Hokkaida, 2-3cibuľky, smotanu na varenie, 1-2vajíčka, 5-10dkg strúhaného syru, čierne korenie, kyslú smotanu, čerstvé byliny, 2-3lyž. hladkej múky.
Ako na to: Hokkaido spojíme s orestovanou cibuľkou na masle, smotanou, bylinkami (vhodná je pažitka, petr. vňať, bazalka), vajíčkom, nastrúhaným syrom a pochutinami. Zmes nanesieme na cesto a vyformujeme štrúdľu, potrieme vajíčkom. Pečieme pri 200´C približme 35-40min. Podávame s bylinkovým dresingom a zeleným šalátom.
Hokkaido polievka
Čo potrebujeme: 30dkg umytého Hokkaida so šupkou,3 stredne veľké mrkvy, 2 petržleny, 3 stredne veľké cibule, 1/2dcl oleja, 1 bobkový list, soľ, solčanku na dochutenie, jogurt alebo pochúťková smotanu, opečený chlebík ako príloha.
Ako na to: Na oleji orestujeme pokrájanú cibuľku, pridáme na kocky pokrájané hokkaido a zeleninu. Chvíľku podusíme a zalejeme 1l vody. Dáme bobkový list, soľ a vegetu. Keď je zelenina mäkká vymixujeme a podávame s lyžičkou smotany alebo bieleho jogurtu.
Hokkaidová nátierka à la Milka
Čo potrebujeme: cibuľu, olej, Hokkaido, cesnak, soľ, korenie, solčanka, smotana kyslá alebo jogurt.
Ako na to: Nadrobno pokrájanú cibuľku speníme na oleji do sklovita, pridáme najemno nastrúhané Hokkaido, roztlačený cesnak, soľ, korenie a bylinky podľa chuti. Rozmixujeme a zjemníme smotanou. Podávame na celozrnnom pečive.
Zapečené Hokkaido
Čo potrebujeme: Hokkaido, 3 zemiaky, 2 vajíčka, 2 lyžice krupice, ovsené vločky, korenie čierne mleté, soľ, bazalka.
Ako na to: Nastrúhané Hokkaido podusíme na opraženej cibuľke, zmiešame so všetkými ingredienciami a dáme do misy z jenského skla. Pečieme vo vyhriatej rúre, pred podávaním môžeme posypať syrom a ešte jemne zapiecť.
Hokkaido strapačky
Čo potrebujeme: na 4-6 porcií 1 kg hokkaida, 2-3 lyž. hladkej múky, muškátový orech, soľ, čierne korenie, olej
Ako na to: Nastrúhame hokkaido na väčšie kusy aj so šupkou, pridáme soľ, korenie, mušk. orech a múku. S lyžicou dávame na panvicu s olejom, kde formujeme strapaté fašírky. Ak nedáme dostatočné množstvo hokkaida môžme pridať aj nastrúhané zemiaky. Strapačky sú dobré dochutené bylinkovou soľou.
Pečené zemiaky s hokkaidom a bylinkami
Čo potrebujeme: 1 stredne veľké hokkaido, 1 kg zemiakov, majorán, oregano, proveslánske bylinky, bazalka, soľ, alebo vegeta, drvená rasca, olej.
Ako na to: Hokkaido dobre umyjeme, vyberieme jaderník a neošúpané nakrájame na malé kocky. Zemiaky nakrájame na malé kocky a zmiešame spolu s hokkaidom. Všetko dochutíme soľou, bylinkami, koreninami, pridáme olej, soľ, dcl vody a dáme do rúry piecť na silný oheň. Podávame s acidofilným mliekom.
Hokkaidové fašírky
Čo potrebujeme: 1/2 kg hokkaida, 250 g ovsenné vločky, 500 ml vody, soľ, korenie, 2 strúčky cesnaku, 1 vajce, 1 veľká cibuľa, petržlenová vňať, solčanka na dochutenie, olej
Ako na to: 250 g ovsených vločiek uvaríme vo vode na hustú kašu, necháme vychladnúť. Urestujeme cibuľku a pokrájaný petržlen, pridáme do vločiek spolu s nastrúhaným hokkaidom a 2 strúčikmi nastrúhaného cesnaku a vajíčko. Vypracujeme fašírkovú masu, ktorú formujeme na malé fašírky a obaľujeme v strúhanke, vyprážame.
Šalát z hokkaida a zelenej papriky
Čo potrebujeme: 700 g hokkaida, 1 stredne veľká cibuľa, 1 zelená paprika, 1 lyžica poloostrej horčice, soľ, mleté čierne korenie, 2 lyžice olivového oleja, voda.
Ako na to: Hokkaido nakrájame na malé kocky a vo vriacej slanej vode varíme 5 minút. Cibuľu nakrájame na malé kocky a papriku na tenké plátky. Urobíme dressing – soľ, korenie, olivový olej, horčicu, 2 lyžice vody. Dressing môžeme vyšľahať v mixéri, alebo vidličkou, pridáme do hokkaida a papriky a všetko spolu dobre premiešame.
Sladké pečené hokkaidové mesiačiky
Čo potrebujeme: ľubovoľné množstvo hokkaida, med, cukor, škorica, šľahačka a čokoláda
Ako na to: Z neošúpaného hokkaida vyberieme jaderník, nakrájame ho na mesiačiky, hrubé cca 1 cm. Uložíme na dobre vymastený plech, každý mesiačik potrieme medom, posypeme vanilkovým cukrom a škoricou a vo vyhriatej rúre pečieme domäkka (cca 10 min). Hneď podávame. Prípadne môžeme hokkaido nechať trochu vychladnúť a vyzdobiť mesiačiky šľahačkou, prípadne ešte posypať šľahačku strúhanou čokoládou, alebo mletými orechami.
Hokkaidové pyré
Čo potrebujeme: 1 kg hokkaido, 1 l vody, 1 lyžicu škorice, 100 g práškového cukru, vanilkový cukor, kiwi alebo iné ovocie, šľahačka na ozdobenie.
Ako na to: Hokkaido očistíme a pokrájame na veľké kocky, varíme vo vode. Po uvarení scedíme a vymixujeme. Necháme v utierke dobre odtiecť, pridáme pochutiny a servírujeme s ovocím a šľahačkou.
Hokkaidovo-ovocný šalát
Čo potrebujeme: Rôzne ovocie, napr. broskyne, jablká, hrozno, pomaranče, citrón, med, prípadne hrozienka, orechy, mandle, lieskové oriešky
Ako na to: Hokkaido umyjeme, vyberieme jaderník, našúpeme. Hokkaido nakrájame na malé kocky a varíme. Zmiešame ho s ostatným ovocím, ktoré tiež nakrájame na malé kocky, pridáme med, vyžmýkame citrón, 1-2 pomoranče. Znovu dobre premiešame. Môžeme pridať posekané orechy alebo posekané mandle.
Hokkaido koláč
Čo potrebujeme: 15 dkg oleja, 30 dkg múky, 40 dkg hokkaida (cukina, mrkva), 4 vajíčka, prášok do pečiva, 5 dkg čokolády poprípade kakaa, 25 dkg cukru (práškový alebo hnedý cukor), 10 dkg pomletých orechov
Ako na to: Vymiešame žĺtka s cukrom do spenena, prilievame pomaly olej, postrúhanú čokoládu prípadne kakao. Vymiešame bielka na sneh. Zľahka primiešavame do masy orechy a na koniec sneh a múku zmiešanú do pečiva. Na vymastenom a pomúčenom plechu pečieme vo vyhriatej rúre na 180 C podľa hrúbky cesta od 20 do 45 minút.
Autorka časti receptov: Milka Lackovičová (Rodinná farma Mašekov mlyn)
recepty spísala: Eva Bartovičová (Fontis – občianske združenie)
Publikované so súhlasom Rodinnej farmy Mašekov mlyn
Autor receptov: Milka Lackovičová (Rodinná farma Mašekov mlyn)
Recepty spísala: Eva Bartovičová (Fontis – občianske združenie)