Článok nie je určený len ženám.
Rapídne stúpajúci výskyt HPV, rakoviny krčka maternice a mnohých iných ochorení ženského ústrojenstva, kvôli ktorým od žien a žiaľ čoraz častejšie aj od mladých dievčat dostávame množstvo emailov, nás vedie k napísaniu tohto stručného materiálu, ktorý stojí za zváženie.
Ešte predtým, než sa začítate do riadkov o tajomstvách tampónov, ktoré sú pred vami starostlivo ukrývané, vyzývame všetky dievčatá a ženy, ktoré prídu do styku s týmto článkom, aby o ňom informovali všetky svoje známe, vrátane matiek, dcér, spolužiačok a pod. Samozrejme, výzva smeruje aj k manželom či partnerom, ktorých ženy alebo partnerky často, avšak v tichosti a potajmä, trpia zdravotnými problémami, ku ktorým do značnej miery prispeli aj konvenčné hygienické produkty. Chlapi, ak len nie ste chĺpami ale skutočnými chlapmi, a ak Vám na svojích drahých polovičkách záleži, dokážete im to aj týmto spôsobom a bez meškania ich o danom probléme upovedomíte. Však?
Myšlienka, že ženy nevedome vsuvajú potenciálne rakovinový materiál priamo do svojho tela, je smutná, obzvlášť, keď takéto počínanie dokázateľne zvyšuje riziko HPV, rakoviny krčku maternice, rakoviny samotnej maternice, vaječníkov a iných s tým súvisiacích ochorení
Okrem mnohých iných dôvodov, prečo je používanie tampónov a vložiek (ale aj jednorázových plienok u detí!) zdraviu nebezpečné, hlavnými sú:
1) syntetický materiál je natoľko vstrebávajúcim telesné tekutiny, že vytvára výborné podmienky pre takzvaný Syndróm toxického šoku (TSS – Toxic Shock Syndrome), čo je nebezpečné hlavne pre mladé dievcatá, u ktorých sa nestihli vytvoriť potrebné obranné protilátky voči tomuto syndrómu,
2) z chlóru, ktorý sa používa na bielenie tampónov, vložiek (plienok atď.), sa uvoľňuje dioxín, známa karcinogénna látka, priamo do prostredia pošvy a maternice. Nehovoriac o tom že pozostatky chlóru pôsobia rovnako dráždivo a vysušujú.
Oba problémy sú známe už prinajmenej od roku 1980, kedy kvôli tampónom Procter & Gamble zomrelo najmenej 38 žien (nevie sa, koľko je nezaznamenaných prípadov). Po tomto škandále boli tampóny s názvom Rely stiahnuté z trhu a ženám bolo doporučené používať tampóny s čo najmenšou možnou vstrebateľnosťou. Momentálny ročný výskyt úmrtí na TSS sa znížil, avšak je to s najväčšou pravdepodobnosťou preto, lebo úrady pre kontrolu chorôb prestali pripady TSS sledovať. Právnik Tom Riley, ktorý sa najviac zaoberá prípadmi TSS a zastupuje obäte poškodené TSS a pozostalých pacientov zomrelých priamo na TSS tvrdi, že prestala existovať oznamovacia povinnosť lekárov, ktorých pacientky boli syndrómom postihnuté a oznamovanie sa stalo dobrovoľným. Túto benevolentnosť si vynútili korporácie, ktorým hrozil znížený dopyt po ich hygienických produktoch v dôsledku preukázateľného negatívneho vplyvu na zdravie.
Aj keď úrady prípady TSS aktívne viac nemonitorujú, oni sami odhadujú, že len v USA trpí na vážne následky TSS ročne asi 1300 žien, z čoho asi 5% následkom nakoniec podľahne. V krátkosti, Syndróm toxického šoku stále jestvuje a darí sa mu.
S rovnakou istotou, ako tou, že slnko znovu svitne zajtra rano na východe, sa u každej ženy do väčšej či menšej miery objavujú toxické symptómy používania tampónov. To, že na ne žena priamo neumrie, alebo momentálne nemá žiadne vážne príznaky, neznamená, že syndrómom do istej miery netrpí. Vonkajšie prejavy toxicity sú totiž bádať až v pokročilých štádiách.
Samozrejme, (pseudo)testy v reklamách presviedčajú dievčatá a ženy o bezpečnosti a zdravotnej nezávadnosti tampónov a vložiek. Maloktoré dievča a žena však vie, že tieto testy sú vykonávané alebo platené samotnými výrobcami produktov a pravé a nezávislé testy sa nepublikuju z dôvodu komerčnej cenzúry. Jediná a asi aj posledná štúdia doktorov Philipa Tierna a Brucea Hanna z roku 1999 jasne poukázala na to, že tampóny vyrobené zo syntetických látok (kombinácia plastov a iných materiálov, ako napríklad tzv. rayon, slov. umelý hodváb)) podporuju produkciu TSS vďaka vytváraniu podmienok pre istý typ baktérií, zatiaľ čo 100% bavlnené tampóny TSS nepodporujú. Dokázali tiež, že syntetické tampóny nasávajú omnoho väčšie množstvo vody zo sliznice, zanechávajúc na sliznici zvyšky koncentrovaných bielkovín, ktoré sú využívané stafilokokovými baktériami na výrobu toxínov (dôvod častých výtokov). Je logické a nie ťažké pochopiť, že tampóny majú vysokú vstrebateľnosť. Nasávajú nielen krv, ale aj dôležitú sliznicovú sekréciu, čím sliznica ostáva vysušená a dochádza k tvoreniu malých vredov. Bezpochyby najviac trpí krček maternice.
Spomínaný syndróm však nie je jediným problémom. Málokto má poňatia, čo všetko tampóny a hygienické vložky obsahujú, keďže výrobcovia nie sú povinní tieto informácie uvádzat a z logických dôvodov ani neuvádzajú.
Najznámejšou nebezpečnou látkou v tampónoch je dioxín, ktorý je vedľajším produktom, vznikajúcim pri bielení tampónov a vložiek chlórom, ktorým bielia takmer všetky masoví výrobcovia. Opakované vystavovanie sa dioxínu podstatne zvyšuje riziko rakoviny a vedie aj k mnohým nerakovinovým ochoreniam, vrátane hormonálnej nerovnováhy, supresie imunitných buniek, vývojových porúch, poškodenia reproduktívnych orgánov vo všeobecnosti (neplodnosť), spontánnych potratov, poškodenia plodu a pod. Dioxin má schopnost zhromažďovat sa v tele ženy, a to najmä v tukoch a materskom mlieku. Neexistuje žiadna logická potreba bielenia hygienických produktov. Existujú len dôvody komerčné, estetické a reklamné, za čo ženy (vrátane vyvýjajúcich sa plodov a kojencov) platia svojím zdravím.
Kniha Rakovina – prečo stále umierame bez spoznania pravdy píše o dioxíne nasledovné:
“Dioxín je potenciálne karcinogénny vedľajší produkt, ktorý je výsledkom procesu na zvýšenie úrovne penivosti v čistiacich prostriedkoch, ako sú napr. šampóny, zubné pasty atď., a na vybielenie papiera v papierňach. Kontajnéry ošetrené dioxínom (a niektoré plastové fľaše) niekedy prenesú dioxín do samotných výrobkov. Bolo preukázané, že karcinogénnosť dioxínu je až 500 000-krát vyššia ako karcinogennosť DDT (syntetický pesticíd)”;
“…neskutočne škodlivá zložka 1,4-dioxan bol jednou z hlavných zložiek chemického defoliantu Agent Orange, ktorý sa vo veľkej miere používal počas vojny vo Vietname na odstránenie plátených striešok v džungli, aby bolo možné odhaliť nepriateľov. 1,4-dioxan je hormonálny narušiteľ, o ktorom sa verí, že je hlavným prvkom, ktorý bol preukázaný, že sa nachádza v oblasti výskytu rakoviny, ktorú mal vietnamský vojenský personál po vojne. Je to takisto aj napodobenina estrogénu, o ktorom sa vie, že pri prevahe nad progesterónom zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny pŕs a endometriálnej rakoviny, ochorení súvisiacich so stresom a znižuje počet spermií.”;
“…Dr. Samuel Epstein upozorňuje: „Najlepší spôsob ako sa ochrániť je spoznať komponenty, ktoré sú najpravdepodobnejšie kontaminované 1,4-dioxanom. Tieto zahŕňajú komponenty so slovíčkom s predponou alebo slabikou PEG (PEG-7, PEG-8, PEG-120), ďalej polyetylén, polyetylénglykol, polyoxyetylén, atď. (ako napr. v sodium laureth sulfáte), alebo oxynol. Aj polysorbát 60 a aj polysorbát 80 môžu byť takisto kontaminované 1,4-dioxanom.
Epstein, Samuel, Safe Shopper’s Bible, p. 342
Epstein, Samuel, Safe Shopper’s Bible /Biblia bezpečného nakupujúceho/, str. 190-191
Iné problémy tampónov a vložiek
– vstrebávanie vody a dôležitej sekrécie zo sliznice pošvy spôsobujúce suchosť sliznice
– narušená pH rovnováha
– mikrobakteriálna nerovnováha
– pozostatky pesticídov v nebio bavlne
Okrem týchto dôležitých vplyvov na sliznicu pošvy ďalším významným faktom je dráždivý vplyv ostrých syntetických vlakien uvolňujúcich sa z tampónov a vložiek, ktoré sa zachytávajú na stenách sliznice, vyvolávajú neustále dráždenie, zápaly, odlupovanie pošvovej sliznice a ešte viac podporujú vznik syndrómu toxického šoku. O uvolňovaní sa týchto vlákien sa možete presvedčiť jednoducho – do pohára s vodou namočte tammpón alebo hygienickú vložku a za nejakú chvíľu to (tampón namočený vo vode) pozorujte proti svetlu. Uvidíte odstávajúce lesklé vlákna, pričom niektoré budú z produktu uvoľnené.
Zdroj: zdravie.sro.sk (krátené)
Regeneračné centrum odporúča:
Liečivé detoxikačné vaginálne tampóny