Cílem knihy je poskytnout přehled nejmodernějších dietních zásad a směrů v případech onemocnění s nejčastěji registrovaným výskytem v dospělé populaci – například při chorobách trávicího ústrojí či ledvin, ischemické chorobě srdeční a vysokém krevním tlaku, rakovině, při nesnášenlivosti některých druhů potravin, při obezitě, cukrovce, dně, artritidě atd.
Pro každou nemoc jsou uvedena hlavní dietní doporučení, doplněná přehlednou tabulkou prospěšných či naopak nevhodných potravin. Tato doporučení se vztahují na dospělé osoby, nikoliv na děti a dospívající. Leckterými z nich se mohou – s určitými úpravami – s úspěchem řídit nejen nemocní, ale i zdraví, resp. ti, u nichž ještě nebyla diagnostikována choroba. Vyvážená strava s optimálním obsahem živin, minerálů, vitaminů a stopových prvků hraje totiž důležitou roli nejen v terapii, ale zejména v prevenci mnoha onemocnění.
Jednotlivé kapitoly jsou doplněny příklady receptů s uvedením přesného dávkování potravin, a poskytují tak jednoduchý návod k sestavení vlastního pestrého a chutného, a přitom zdravého jídelníčku. Méně obvyklé suroviny pro přípravu pokrmů zakoupíte v prodejnách zdravé výživy nebo i v některých hypermarketech.
Poslední část knihy obsahuje výživová doporučení vybraným skupinám populace: starším lidem, ženám těhotným, kojícím a v menopauze a aktivním sportovcům.
Čtenáře-pacienty, které kniha osloví, upozorňuji na nenahraditelnost konzultace s lékařem – pouze v součinnosti s ním se tato publikace může stát opravdu užitečným průvodcem světem výživy při konkrétní více či méně závažné diagnóze.
Příklad diety
Dieta při jaterním onemocnění
Játra jsou nezastupitelným orgánem. Poskytují rychlou energii, slouží jako zásobárna vitaminů, minerálních látek a cukru, produkují žluč, tvoří a pomáhají vylučovat cholesterol, regulují hormonální rovnováhu, podporují regeneraci tkání a tvoří protilátky. Zásadní úloha jater spočívá v detoxikaci a odstraňování jedovatých látek z těla.
Potrava je po vstřebání ze zažívacího traktu dále štěpena a ukládána v jaterních buňkách.
Dieta při akutní virové hepatitidě (infekční zánět jater, žloutenka)
Akutní zánět jater je způsobený různými viry. Projevuje se nechutenstvím, teplotou, nadýmáním, nucením na zvracení, nesnášenlivostí tuků, později žloutenkou.
Hlavní dietní zásady:
- přísná dieta (čaj, suchary) je vhodná jen při zvracení a nechutenství;
- pokud netrpíte nucením na zvracení, může prospět větší příjem bílkovin a kalorií;
- přijímat dostatek složitých sacharidů (těstoviny, celozrnné pečivo, rýže, luštěniny);
- konzumovat velké množství ovoce a zeleniny;
- z masa upřednostňovat libové, nejlépe bílé maso (kuřecí, krůtí a rybí);
- vhodná jsou vejce;
- minimum tuků – jen malé množství másla či olivový olej;
- z mléčných výrobků jsou nejvhodnější tvaroh, žervé, polotučné mléko;
- nejíst uzeniny, kořeněné, smažené, nakládané maso, smažené a pečené moučníky (koblihy);
- kynuté těsto nejíst první den nemoci;
- ráno pít minerálku nebo vodu o pokojové teplotě, příp. teplou vodu s citronem;
- žádný alkohol;
- stravu doplňovat vitaminy B a C.
Dieta při chronickém poškození jater (po prodělané žloutence)
Projevuje se nejčastěji slabostí, únavou a trávicími potížemi (nechutenství, nadýmání, průjem, říhání).
Hlavní dietní zásady:
- Vyvážená, zdravá strava (viz Pyramida zdravé výživy, strana…)
- Více menších jídel denně, největší porce na oběd, vydatnější snídaně a lehká večeře, pravidelné svačiny (mezi jídly nemít kratší přestávky než 2 hodiny).
- Přiměřený kalorický příjem, který zaručí využití bílkovin na obnovu tkání, a nikoliv jako zdroje energie.
- Omezení příjmu tuků s převahou čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnných obilnin; vyloučit přepalované a nekvalitní tuky (sádlo, margarín) a nahradit je olivovým olejem a malým množstvím másla. Celkově by měl příjem tuků představovat 6 lžiček denně.
- Příjem sacharidů jako zdroje energie by měl být vyšší, neboť tvoří důležitý zdroj zásobních cukrů v organismu (glykogen). Chrání jaterní buňky před škodlivinami a přívod sacharidů jako zdroje energie brání odbourávání bílkovin pro tento účel.
- Dostatečný příjem bílkovin pro správnou funkci a regeneraci jater v případě, že nejsou poškozeny ledviny. Množství bílkovin by mělo tvořit asi 1 g/1 kg váhy denně – například 70 g bílkovin (při celkové váze 70 kg) je obsaženo ve 250 g vařeného masa nebo půl litru mléka. Při těžším poškození jater by mělo následovat výraznější omezení příjmu bílkovin (náhradou je nutné zajistit příjem esenciálních aminokyselin v tabletách).
- Pokud je nutné snížit množství bílkovin, jezte pouze potraviny s dostatkem kvalitních bílkovin, obsahujících důležité aminokyseliny – vejce, bílé maso, libové hovězí, ryby, polotučné mléko, ořechy, fazole, tofu a sóju.
Příklad jídelníčku (40 gramů bílkovin)
Snídaně: cereálie, smetana bez tuku, banán, pomerančový džus
Oběd: kuřecí prsa se zelenými fazolkami, lžička majonézy, okurkový a paprikový salát, pomerančový džus, čaj
Večeře: ryba 90g, kopeček rýže a dušená zelenina, ovocný kompot
- V některých případech (hepatitida typu C) zlepšuje stav omezení příjmu železa. (viz strana…, potraviny obsahující železo)
- Omezit rafinovaný cukr a bílou mouku.
- Dočasné omezení nadýmavých potravin (kynuté těsto, zelí, kapusta, luštěniny, cibule, česnek).
- Při zvracení a zažívacích obtížích lze užívat vitaminové doplňky, ale pozor na větší dávky. Oslabená játra nejsou schopna důsledně odfiltrovat z těla jejich přebytky.
- Vyloučit alkohol.
Doporučené potraviny | Nevhodné potraviny |
Mléko, bílý jogurt, tvaroh, netučné sýryMáslo, olivový olej
1 vejce denně Maso libové, bez kůže, dušené, pečené Šunka libová Játra Sardinky ve vlastní šťávě Pečivo nezakázané – suchary, piškoty, netučné sušenky, bez ořechů Těstoviny, rýže Syrová zelenina – mrkev, rajčata, listový salát Čerstvá zelenina Brambory pečené, vařené Luštěniny v malém množství Ovoce mimo zakázané Nápoje nechlazené a teplé Kmín, majoránka, petržel, pažitka, citron, ocet (malé množství) |
Tučné mléčné výrobky, tučné kořeněné sýry Tuky kromě povolenýchVejce ve větším množství
Maso tučné, s kůží, smažené, uzené, nakládané Uzeniny Vnitřnosti Sardinky v oleji Pečivo kynuté, tučné Cibule, česnek Nečerstvá zelenina, nebo nadýmavá – zelí, kapusta, lilek, papriky, česnek, cibule Houby Brambory maštěné máslem, na tuku Luštěniny Ovoce se slupkami, bobulovité (rybíz, angrešt, borůvky), hrušky, třešně Ořechy Nápoje chlazené, čokoláda, kakao, černá káva Pálivé koření (čili, hořčice, křen, kajenský pepř, pepř) |
Další zásady:
- V některých případech (při chudokrevnosti, neuropatii) lze stravu doplňovat příjmem vitaminových potravních doplňků; nutný je zejména příjem vitaminu B (maso, mléko) a C (ovoce a zelenina).
- Vyhnout se ostrému koření, tučnému masu, příp. zelenině, která způsobuje nadýmání (kapusta, zelí).
- Mrkev a červená řepa obsahující antioxidanty a flavonoidy působí na játra léčivě.
- Lecitin pomáhá metabolizovat tuky, snižuje hladinu cholesterolu, obsahuje důležité mastné kyseliny a fosfatidylcholin pozitivně působící na jaterní buňky (membrány).
- Vojtěška a hluchý oves poskytují chlorofyl (čistí játra).
- Vyloučit polotovary a konzervy, protože konzervační látky a množství soli musí játra namáhavě odstraňovat; při otocích se doporučuje omezit příjem soli.
- Smažení a pečení působí na játra dráždivě.
- Vyvarovat se alkoholu, který je toxický; při jaterním onemocnění způsobeném konzumací alkoholu je jeho pití zakázáno. Vyvarovat se alkoholu je dobré také při hepatitidě A, B, C; při jiném jaterním onemocnění lze alkohol mírně konzumovat po poradě s lékařem.
TipJátra pročišťuje pití kopřivového a pampeliškového čaje. |
Při rekonvalescenci a po nedávno proběhlém infekčním zánětu jater snižujeme množství masa a tuků v potravě a zvyšujeme příjem zeleniny a ovoce, bez luštěnin a vepřového masa.
Při otocích má následovat bílkovinná dieta bez soli (viz kapitola dále).
Příklad jídelníčkuSnídaně – 100% džus, vařené ovesné vločky, celozrnný chléb, máslo, čaj
Oběd – 120 g libového masa, škrobnaté potraviny (brambory, rýže), dušená zelenina, celozrnný chléb s máslem Svačina – suchary s mlékem Večeře – 120 g vařeného libového masa, rýže nebo brambory, mrkvový salát, ovoce, 400 ml mléka |
Túto knihu si môžete zakúpiť v E-shope