Slovenka 22. októbra 2004
„Väčšina ľudí o tom ani netuší, no v krížovej kosti, alebo ak chcete kostrči, každého z nás prebýva najsilnejšia a najčistejšia energia, aká vôbec existuje,“ vysvetľuje RAVI KANT BHUTANI, pôvodom z Indie. „Čaká iba na to, aby sa prebudila, osvietila naše JA a spojila ho s nekonečným zdrojom prapôvodnej kozmickej energie.“
Tridsaťosemročný Ravi Bhutani už desať rokov žije na Slovensku – odtiaľto totiž pochádza jeho manželka. Doma v Dillí podnikal v stavebníctve a jedny prázdniny sa vybral na dovolenku k moru. Tam sa stretli. Po svadbe žili v Indii, no jeho manželka zle znášala dillíjske horúce leto. Rozhodla sa teda stráviť ho u rodičov a jedného dňa sa za ňou vybral i manžel. „Aj tak som sa potreboval zoznámiť so svokrovcami,“ žartuje. „No a ostal som tu.“ Už doma sa ho jeden z priateľov snažil zoznámiť so sahadža jogou, no Ravimu to nič nehovorilo. Darmo ho priateľ presviedčal, že pomocou nej sa dajú robiť zázraky. „Nahovoril ma až v deväťdesiatom štvrtom,“ loví v pamätí. „ Vlastne, ja sám som ho vyhľadal…“ Vtedy sa Ravimu stal úraz – po nešťastnom skoku pociťoval bolesti v kĺboch na nohách. Problém mu robila chôdza, ani stáť nedokázal viac ako desať minút. Stačil rok jogy a opäť chodil.
stav osvietenia
Je až neuveriteľné, ako málo treba urobiť, aby človek začal vnímať, čo mu ponúka matka príroda a začal to účinne využívať – najprv vo svoj prospech, a neskôr aj na úžitok iných. Sahadža jogíni tento proces nazývajú sebarealizáciou (aj osvietením) a podľa nich ho môže zažiť skutočne každý. „Je to jedinečná skúsenosť, ktorú môže ktokoľvek pocítiť fyzicky sám na sebe,“ hovorí Ravi Bhutani. „Môže ju vnímať ako energiu pretekajúcu rukami, hlavou i vnútrom – ako príjemný chladný vánok, prinášajúci uvoľnenie od akýchkoľvek stresov, problémov, chorôb či zlozvykov.“ Prvý raz mu v tom pomôžu – tak ako sa svieca zažíha jedna od druhej.
Čo je zaujímavé, pri všetkých známych druhoch meditácie stúpa jogínom telesná teplota. Pri sahadža joge je to naopak – teplota klesá. Ďalším paradoxom je, že človek pri nej nezapája svoje myšlienkové pochody. Naopak, keď ním preniká energia zvaná kundalini, vyživujúc tak centrá fyzických, mentálnych, citových a duchovných potrieb, akoby sa zbavoval ťažoby myšlienok. Čím sa interval medzi zapojením myšlienok predlžuje, tým sú účinky intenzívnejšie – vrcholom je „stav úplného ticha“, v ktorom je človek zbavený hnevu i problémov. Vtedy sa otvorí tretia čakra na čele (takzvané tretie oko). Napokon, nie je tajomstvom, že veľa veľkých objavov vzniklo v bezmyšlienkovom stave.
K tomu je však potrebné, aby sme sa ťažoby zbavili aj navonok – odpustením. Odpustenie musí byť úplné a bezvýhradné – všetkým aj sebe. Je dôležité, aby odpustenie bolo úprimné – aby nás už spory nezaťažovali. Tí, čo majú túto etapu za sebou, tvrdia, že práve byť úprimný nie je jednoduché.
LIEČI AJ RAKOVINU
Takýmto odosobnením a pomocou meditácií sa človek stane pre okolie lepší, no najmä šťastnejší sám pre seba. Zmenia sa jeho charakterové vlastnosti, zbaví sa závislostí, ustúpia bolesti, ale i depresie. Napokon, je veľa príkladov od ľudí, ktorí prakticky uplatňujú sahadža jogu.
„Stačili mi dva týždne a úplne som si vyliečila nohu,“ hovorí finančná manažérka Jana Popová, ktorá si pri úraze poškodila platničky. Nohu si necítila, často padala. Lekári jej však nedokázali pomôcť. „Čistila som sa, energeticky som si posilňovala postihnuté miesto,“ dodáva.
SAHADŽA JOGA vychádza z učenia, že jemnohmotné telo sa skladá zo siete kanálikov a niekoľkých duchovných centier (čakier) v blízkosti chrbtice. Najnižšie položená (kundalini) je zvinutá ako had. Jogín energiu prebúdza a necháva stúpať až do najvyššieho bodu nad temenom hlavy, kde tá opúšťa jeho telo a spája sa s vesmírnou energiou. Musí však splniť tri podmienky: úplne sa zbaviť pocitu viny, odpustiť všetkým (tým sa zbaviť „zlej“ energie) a zo srdca si priať dosiahnutie sebarealizácie. Presadila sa najmä na Západe – charakterizujú ju spoločné meditácie, kým predtým sa joge venovali len osamelí askéti. Založila ju Šrí Matádží Nirmala Déví v roku 1970 po nadobudnutí mystickej skúsenosti a následnom zistení, že skutočne nadišla doba pre duchovnú sebarealizáciu každého človeka.
Sahádža joga údajne dokáže liečiť aj rakovinu. „Našli mi hrčku v ľavom prsníku,“ hovorí Mária Kmeťová z Bratislavy. „Čakala ma operácia a následná chemoterapia.“ Pred odchodom do nemocnice požiadala lekárku, aby jej dala tri týždne. Päťkrát denne „sa čistila“. Keď prišla na vyšetrenie, doktorka nechcela veriť – po nádore nebolo ani stopy. Odvtedy prešlo desať rokov a tumor sa už nevrátil.
Mária Kmeťová je bývalá zdravotníčka, dobre vie, o čom hovorí. Spomenula si aj na prípad, keď pri odbere krvi omdlel pacient, no stačilo, aby sa k nemu priblížila a prebral sa. Povedal, že náhle pocítil príval energie. Podobne vyliečila ľadviny neznámej žene, ktorá mala s nimi dlhoročné problémy.
Neuveriteľné zážitky má aj Magdaléna Švecová, ktorá liečila dcérine deti. Dcéra však jej „čarom“ neverila. Raz ale stratila kľúče od auta – a vtedy vyzvala mamu, nech ukáže, čo vie. Tá ich naozaj našla – v kaviarni, v ktorej dcéra nikdy nebola. Niekto ich musel nájsť a zaniesť tam. Ako to mohla uhádnuť?
Inokedy sa stretla s priateľkou, ktorá sa chcela rozviesť – nič ju vraj už k manželovi neviaže. Pani Magda ju zasvätila do tajov sahádža jogy a pri sebapoznávaní priateľka začala postupne odhaľovať svoje vlastné chyby. Napokon sa priznala, že opäť pocítila mužovu vôňu a ich vzťah sa stal ešte krajší. Treba dôkaz o účinnejšej forme psychohygieny?
autor: Ravi Kant Bhutani, Ján Greš
Prednášku od Ravi Bhutaniho si môžete vypočuť na ezoterickom festivale DEŇ ZDRAVIA 25. – 26. 3. 2011