Syrovou stravu vnímám jako úplný návrat k takové stravě, jakou zde pro nás příroda připravila. Vitariánství je životní směr, ve kterém je stravování založeno na konzumaci pouze tepelně neupravovaných, syrových – živých potravin, tj. zeleniny, ovoce, ořechů, semínek a bylin. Celá příroda nám ukazuje ve svých různých podobenstvích, pokud se neodkloníme od jejích zákonů, jak můžeme prožít šťastný a nádherný život. Každá bylina, každý strom, každý pták, motýl, každé zvíře přijme svůj život a prožije jej v souladu s danými zákony přírody. Nesnaží se nic měnit, nesnaží se nic kombinovat. Slabí jedinci umírají, silní přežívají. I to je jeden z jejich zákonů.
Jen člověk to nějak popletl. Odklonil se postupně od principů a zákonitosti přírody a ztratil s ní tak přímý kontakt, ztratil svou Cestu. Dnes chodí po světě a znovu hledá, kdo je, proč tu je a kam kráčí. Tři otázky, které zaměstnávají jeho mysl.
Hledáme cestu zpět. K přírodě, k objevování jejich zákonů a k jejich ctění. Stáváme se v přírodě hledajícími. Buďme hledajícími, naslouchejme a nechme se vést tím, co nám Příroda, Matka Země a Vesmír sděluje. Jen tak můžeme získat odpověď na své otázky…
„Normální je být zdravý…“
Když jsem prováděla detoxikaci i na fyzické úrovni, začala jsem přemýšlet o způsobu stravování, jak působí potraviny v našem těle, jak ovlivňují činnost jednotlivých orgánů. Postupně jsem se začala více zajímat o informace z této oblasti, a tak jsem dospěla k léčbě těla na základě syrové stravy.
Měli bychom stravu vařit převážně v tom hrnci, jež nám příroda dala a tím je naše tělo. Jeho teplota je nastavena na 37° C a to je přesně ta teplota, kdy žijí enzymy. Díky enzymům vznikl život na Zemi a díky nim žijeme i my. Díky nim můžeme žít ve zdraví. Pokud si tuto enzymatickou banku vyčerpáme tím, že jíme enzymaticky mrtvou stravu (vařenou stravu), připravíme se tím o enzymy, jež mají za úkol naše tělo udržovat ve zdravém stavu po celý náš život.
Pokud přijímáme stravu výživově hodnotnou, enzymatickou, pak imunita našeho těla, jež chrání náš organismus před vnitřními i venkovními vlivy, pracuje správně a to nám umožňuje žít ve zdraví.
„Nebuď otrokem své vlastní minulosti – vrhni se do velkolepých moří, ponoř se hluboko a plav daleko, aby ses vrátil se sebeúctou, novou silou a zkušeností, která vysvětlí všechno staré.
Ralph Waldo Emerson
Kniha Škola živé stravy – Vitariánství jako Cesta – již není zaměřena pouze na přípravu nevařené – živé stravy a recepty, jídlo je zde pojímáno spíše jako „příležitost k setkání nad různými životními tématy“.
Snaží se o širší pohled na způsob života, který vitariánství přináší. Je pohledem na některé léčebné systémy, výživové směry a jejich filosofii, na to, co ovlivňuje náš život a naše zdraví, co nás obklopuje a co je pro nás životně důležité.
Pokud bychom změnili jen obsah talíře a nehledali příčiny našich „problémů“ v poselstvích Života, byla by naše Cesta neúplná. Živá strava není jedinou Cestou, která uzdravuje, ale záleží na našich myšlenkách, které nás k životu přivádí, či odvádí, o vnitřní harmonii či disharmonii, jež se projeví vně prostřednictvím našeho zdravotního stavu.
Anna Hýžová – autorka knihy: Škola živé stravy – Vitáriánství jako cesta – Hýžová Anna
- Recepty Anny Hýžovej
- Ďalšie RAW recepty
- Knihy o surovej strave, šťavách, RAW, vitariánstvo
- Články o surovej strave a šťavách
- Knihy s bezlepkovými receptami
- Knihy s receptami podľa filozofie čínskej medicíny