Často sa stretávam s ľuďmi, ktorí si pochvaľujú vysokootáčkový mixér. Niekedy však ostávam prekvapený, že si v tom mixujú banány, jahody, čučoriedky a rôzne iné ovocia, čo pre mňa nemá žiadny význam, lebo tie môžem zjesť aj bez mixovania, alebo na ich mixovanie by mi postačil aj lacný smoothie maker.
Nehovoriac o tom, že mixovaním iba ovocia, nekontrolovane skonzumujeme oveľa viac sladkého ovocia = cukru, ako je zdravé. A cukor je zápalová látka.
Význam vysokootáčkových výkonných mixérov s tupými nožmi je v tom, že ingrediencie nie len pomixujú, ale doslova ich podrtia, čím nám umožnia využiť živiny z ináč, pre človeka nestráviteľných, hlavne zelených potravín.
Sú to listové zeleniny a bylinky, ktorých konzumácia kvôli enzýmom, vitamínom, antioxidantom, minerálnym látkam, … je veľmi dôležitá. Keďže človek nemá enzýmy na rozklad celulózy (vykonávajú to až baktérie v čreve), vlákninu trávi iba ťažko (na rozdiel od bylinožravcov), alebo v prípade poškodenej mikroflóry ju nerozkladá takmer vôbec. A preto bol vyvinutý taký mixér, ktorý dokáže rozdrtiť túto vlákninu, čím sa stáva stráviteľnejšou.
Prednosťou všetkých vysokootáčkových mixérov je, že sú vybavené nie jednou, ale dvoma sadami nožov s tupým ostrím (suroviny sa nesekajú, ale drtia, aby boli potraviny rozmixované až na bunkovú úroveň a boli čo najlepšie stráviteľné). 4 nože smerujú hore a 2 nože smerujú dole a sú ešte tupšie ako horné.
Ak si niekto robí krátkodobo kúru o šťavách bez vlákniny, je odporúčané zelené potraviny radšej odšťavovať, ako mixovať, lebo v tom prípade do šťavy prenikne oveľa menej vlákniny. Aby ste získali čo najviac šťavy z listovej zeleniny a bylín použite pomalobežný odšavovač.
Na odšťavenie listovej zeleniny stačí len vybehnúť do záhrady a pol roka zbierať rôzne vňate, ktoré bežne gazdinka aj tak nevyužije. Ak nemáte záhradu, ešte širší záber nájdete na lúke. Zorientovať sa v tom, ktorá „tráva“ je jedlá a ktorá nie Vám pomôže mnoho kníh.
Ja napríklad jemné lístočky zo špenátu, mangoldu, petržlenu, cvikly, na jar aj žihľavy, … zjem len tak, ako šalát. Iba niekedy mixujem, či tvrdšie odšťavujem.
Ak sa predsa len nerozhodnete pre vlastné odšťavovanie vždy čerstvých zelených štiav (ktoré potom pre ich chuť môžete kombinovať buď s ovocím, alebo zeleninou a to odšťavenou, či smoothie), máte možnosť si do mixovania pridať už hotové zelené potraviny.
Tu popisované postupy odporúčam iba krátko a to v lete, ináč nie som zástancom surovej stravy, ale nízkosacharidovej, až ketogénnej, o čom sa dočítate v iných z mojich článkov, či odporúčaní.
Peter Tóth
- Ďalšie odšťavovače a mixéry
- Knihy z kategórie Surová strawa RAW a vitariánstvo
- Podobné články a recepty
- Články od Ing. Peter Tóth