Neorientujete se v tucích, neznáte účinky glutamátu a geneticky modifikovaných potravin?
Hostem Martiny Kociánové byla i tentokrát Anna Strunecká, profesorka v oboru fyziologie. Je držitelkou ceny České neuropsychofarmakologické společnosti i Ceny Aloise Alzheimera. Je autorkou knih Doba jedová a Jak přežít dobu jedovou. Za své specifické názory je také držitelkou anticeny Českého klubu skeptiků Sisyfos.
Martina: My jsme si posledně povídaly o tom, jak se odborné názory na to, které tuky jsou našemu tělu prospěšné, v průběhu času zásadně proměňují. Pojďme se podívat na další. Někteří odborníci v poslední době velmi chválí řepkový olej. Jak se na něj díváte vy?
„Geneticky modifikované plodiny se rozšířily ve Spojených státech amerických, takže celá Amerika nám dneska představuje obrovský testovací populační soubor, co to s lidmi udělá.“
Anna Strunecká: Ano. S profesorem Blaylockem jsme udělali velmi propracovanou teorii, proč glutamát může škodit autistům. Nastudovali jsme světovou literaturu o tom, jak se mění obsah volné kyseliny glutamové v našich tělesných tekutinách, v mozku, v krvi, v játrech a všude.
Je to neuvěřitelné, ale jedno jídlo vám dokáže zvýšit hladinu glutamátu v krvi až 40 krát. Dostává se i do mozku. Takže já v něm vidím jedno z největších civilizačních nebezpečí.
Už se přišlo na to, že geneticky upravované potraviny jsou zdraví škodlivé.
Zdroj: rozhlas.cz