EM technológia – jeden z najsľubnejších smerov rozvoja poľnohospodárstva

Použitie účinných mikroorganizmov „EM – technológia“ – je jednou z najsľubnejších smerov rozvoja poľnohospodárstva. Je to symbióza rôznych typov mikroorganizmov, ktorá určuje vysoké výsledky používania prípravkov vyrobených EM technológiou.

Na zvýšenie účinnosti EM prípravkov sa vyvinuli agrotechnické metódy ekologického alebo prírodného poľnohospodárstva.

Nepoužívajte rýľovanie, alebo hlbokú orbu

Obmedzte sa na povrchovú úpravu (do hĺbky 7 cm). Už orba o hĺbke 15 cm ničí sieť rúrok, čím komplikuje klíčenie a tvorbu koreňov … malé oranie o hĺbke 5 až 7 cm spôsobuje rýchle zlepšenie pôdy do značnej hĺbky. Rýľovanie a orba pôdy ničí úrodnú vrstvu pôdy.

Faktom je, že vo vrstve povrchovej pôdy v hĺbke 5 až 7 cm žijú aeróbné baktérie, t.j. mikroorganizmy, ktoré potrebujú na prežitie kyslík.

Anaeróbne baktérie žijú hlbšie: pre nich je kyslík jed. Pri rýľovaní a orbe hlbšie ako 15 cm sa anaeróbne baktérie dostanú na povrch a aeróbne baktérie sa dostanú do spodnej vrstvy pôdy. Výsledkom je, že väčšina mikroorganizmov odumiera. Namiesto odumretých mikroorganizmov tento priestor zaberie „dysbakteriotická“ mikroflóra.

hrable-poda-hlina-free-download-pixabay

Problémom hlbokej orby a rýľovania je aj to, že ničí mikroštruktúru povrchových vrstiev pôdy, ničí mikrokanály, cez ktoré do týchto vrstiev preniká vlhkosť a kyslík. Výsledkom je, že pôda zasychá a je pokrytá vlhkosťou a vzduchotesnou kôrou. Pri hlbokej orbe sa ničí aj štruktúra „biologickej pumpy“, ktorá dodáva horným pôdnym vrstvám makro a mikroelementy potrebné pre rastliny.

Ďalšou nevýhodou hlbokej orby je veľký výskyt burín a ich množenie. V prípade ich zakorenenia bude potrebné ich namáhavo odstraňovať.

Použitím technológie EM budete oslobodení od namáhavého rýľovania, ktoré je ťažké a škodlivé pre štruktúru pôdy. Bude stačiť povrchová úprava pôdy do hĺbky 5 až 7 cm. Okrem toho sa pri tomto ošetrení nenaruší štruktúra pôdy a „prírodní poľnohospodári“ (baktérie a mikrofauna) ju uvoľnia, oplodnia a môžu túto prácu vykonávať oveľa lepšie ako akékoľvek umelé technológie!

Mulčujte

Mulčovanie je poľnohospodárska technika, pri ktorej je povrch pôdy pokrytý organickými látkami. Ako mulč je vhodný úplne fermentovaný kompost alebo hnoj, ako aj akákoľvek iná organická hmota: zelená a suchá tráva, slama, listy, piliny, slnečnicové šupky alebo len narezané buriny.

V prírode nie je holá zem, vždy je pokrytá listami alebo trávou. Nahá nechránená pôda sa na slnku prehrieva a veľmi rýchlo odparuje vlhkosť. Po daždi sa premení na nečistoty a prestane dýchať, je podchladená mrazom alebo narušená vetrom. Tento postup poskytuje trvalo pozitívny výsledok. Mulčujte, pretože mulč chráni Zem pred prehriatím slnkom a sušením, podporuje zvýšenú absorpciu vlhkosti a živín zo vzduchu do pôdy a zabraňuje rozvoju burín. V priebehu času sa mulč mení na humus kvôli existencii mnohých hubových mikroorganizmov, ktoré sú mimoriadne užitočné pre rastliny

mulc-hobliny-furik-zahradnicenie-3997259_960_720-pixabay

Vyhnite sa chemickým hnojivám

Chemické hnojenie makronutrientmi zhoršuje jeho biologické vlastnosti. Zavádzanie dusíka, fosforu a draslíka do pôdy prispieva k tvorbe silného koreňového systému a zelenej časti rastlín, ale mikroelementy, napríklad selén, sa z pôdy intenzívne vyplavujú. Neprítomnosť selénu v pôde znižuje imunitu rastlín a vy budete musieť chemickými prostriedkami bojovať s chorobami a škodcami, čím sa pôda stále viac vyčerpáva a infikuje. Makroživiny sú prospešné pre pôdu iba vtedy, ak sa mikroelementy pridávajú súčasne.

Viac info u distribútora
– klik na obrázok

 

Samotné rastliny vnášajú do pôdy oveľa viac organickej hmoty, ako z nej berú. Preto nie je potrebné odstraňovať organickú hmotu zo záhrad a polí. Po zbere je potrebné nechať zvyšky rastlín na povrchu pôdy, pričom na urýchlenie fermentácie je potrebné pridať iba bakteriálnu štartovaciu kultúru z prípravku EM. Po ponechaní 20 – 30% zvyškov rastlín poskytnete rastlinám chemické živiny na 2-3 roky vopred: je to jediný spôsob, ako rýchlo obnoviť prirodzenú úrodnosť pôdy.

Jedným zo spôsobov organického obohatenia pôdy je výsadba zeleného hnoja na všetkých voľných miestach. Sideraty môžu byť akékoľvek jednoročné životaschopné rastliny – strukoviny, obilniny (ovos, horčica, repka, ďatelina biela, vlčí bôb atď.). Pôdu nielen revitalizujú a zásobujú ju zelenou hmotou, ale aj jej hornú vrstvu štruktúrujú svojimi koreňmi. Zelený hnoj sa obyčajne zasieva na jeseň, po zbere úrody alebo na jar, mesiac pred výsadbou hlavných plodín. Na polievanie sideratov sa používa roztok prípravku Oasis EM-1 v koncentrácii 1: 1000. Po 1-1,5 mesiacoch, keď dorastú , sa orežú a premiešajú s pôdou.

Vyhnite sa burinám

Buriny hrajú dôležitú úlohu pre pôdnu úrodnosť. Základný princíp je tento: burina sa musí udržiavať, ale nesmie sa ničiť. Akonáhle prestanete používať hlbokú orbu a rýľovanie s obratom zeminy, počet burín prudko klesá. Používanie EM-kompostu alebo zalievanie pôdy pomocou EM-roztoku (1: 100) na jeseň vyvoláva prudký rast burín, ktoré vyrastú do jesenných mrazov a uhynú skôr, ako sa môžu vysemeniť. Burinu buď osekáme alebo necháme vymrznúť. Regulácia buriny by sa mala vykonať najneskôr 2 týždne pred začiatkom mrazu.

Rovnaká technika na vyvolanie rastu buriny sa môže robiť aj na jar, keď sa pôda zahreje na +10 ° C.

Dva týždne po jarnej úprave pôdy (použitím roztoku EM-1) sa nadzemná časť buriny odreže. Časti orezaných stoniek burín sa polejú EM roztokom a uhynú. Slamený mulč a vysiate sideraty napr. ďatelina, tiež poskytujú účinnú kontrolu rastu buriny. Za 2 až 3 roky bude vaša pôda úplne zbavená burín a získa prirodzenú úrodnosť.

Vyvarujte sa chemikáliam na ochranu rastlín

V prírodných podmienkach rastu rastlín sa škodlivý hmyz a choroby nerozširujú natoľko, že je potrebné používať chemikálie. Inteligentný prístup k ochrane rastlín spočíva v pestovaní silných rastlín v zdravom prostredí.

Ak sa prekročí kritická prahová hodnota počtu škodcov a chorôb treba na ošetrenie rastlín použiť prípravok Oasis EM-1 v pomere 1 : 500 alebo vyrobiť prípravok EM – 5 a ošetriť rastliny.

Pokračovanie článku:

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
1 339 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. E-press dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.>
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme
  • Array