Kde vlastně všechno to lhaní a klamání nejen o historii začalo? Kde hledat jejich původ a příčinu a jaký sledují smysl? Proč nás dějiny nic neučí a jen nás trestají za neznalost, za nepochopení svých lekcí? Odpovědi na tyto otázky nabízí kniha Jiné dějiny Římského impéria. Cílem knihy vůbec není odhalení lži a její náhrada jediným pravdivým výkladem dějin. Autor samo sebou nabízí svůj vlastní výklad podložený přehlíženými, byť volně dostupnými artefakty, ale jeho opravdová hodnota spočívá v jeho vidění logiky vývoje lidské společnosti a její příčinně následkových vztahů.
Kniha je určena čtenářům, kteří chtějí historii nejen znát, ale také ji chápat. A tak přinášíme krátké zamyšlení na různé témy.
Petrohrad předstihl Evropu v technologii průmyslového zpracování žuly o několik desetiletí. Jak se mu to podařilo, na to se podívejte v tomto filmu …
Prameny z 18. a 19. století naznačují, že petrohradská opracovaná žula (kanály, nábřeží, sloupy, podstavce) byla produktem zpracování přírodní žuly na jednotlivá zrna-krystaly, ze kterých pak byla nově „vymodelována“ žula, vizuálně a chemickou strukturou totožná s přírodní …
Tento film odkazuje na několik pramenů z 19. století, v nichž je žula vnímána nejen jako zdroj celistvého kamene (žulových bloků nebo kvádrů), ale také jako jednotlivých žulových zrn – krystalů, ze kterých se skládá, které mají praktický (národohospodářský) význam. Spojení těchto žulových zrn zpět v žulu (umělou žulu) bylo prováděno cestou …
Pokračování: Jiné dějiny – civilizace Mayů a Aztéků
Více informací najdete ve knize: Alexandr Tamanskij – Jiné dějiny Římského impéria