Teraz si popíšeme niektoré naše byliny podľa tradičnej čínskej medicíny. Vašou úlohou bude určiť, v ktorých bylinných koncentrátoch z Pentagramu a krémoch sa nachádzajú.
REBRÍČEK OBYČAJNÝ
(myší chvost, Achillea millefolium L.)
Chuť: horká, ostrá
Povaha: trochu chladná
Tropizmus: pľúca, močový mechúr, pečeň
Účinky: protizápalové, protihorúčkové, diaforetické (nadmerné potenie) zastavuje krvácanie, znižuje krvný tlak, ľahko protikŕčový
Funkcie a indikácie:
- Hojí rany, vyháňa vietor a zbavuje horúčosti. Lieči symptómy ako je horúčka, bolesti hlavy, kašeľ, bolesť v krku a kožné vyrážky. Ostrá chuť a chladná povaha rebríčka je výborná na upokojenie veternej vlhkosti v ranách. Silne pôsobí na infikované miesta a upokojuje vyrážky. Je vynikajúci na prečistenie horných dýchacích ciest, a to v situácii, keď sa zápal usadí na pľúcach a spôsobí tvorbu hlienu. Môže sa použiť aj pri kašli so žltým alebo zeleným hlienom, dýchavičnosti a horúčkach.
- Upokojuje krv a zastavuje krvácanie. Rebríček pomáha pri krvácaní z tráviaceho traktu, dýchacieho ústrojenstva, alebo pri silnom menštruačnom krvácaní, ktoré je spôsobené horúčosťou v krvi. Jeho chladná a horká kvalita prečisťuje v tele horúčosť a efektívne zastavuje krvácanie. Je vhodný na liečenie hlboko usadených vyrážok vzniknutých na základe horúčosti krvi.
- Prečisťuje oheň zo stagnácií a zlepšuje činnosť pečene. Je dobrý pri liečbe symptómov ako sú kŕče v podbrušku, hypertenzii, podráždenosti, bolesti hlavy a začervenaných očí. Jeho horká a ostrá chuť zlepšuje funkciu pečene a odstraňuje oheň zo stagnácií, čo spätne zvyšuje kvalitu ohňa, pretože jeho nízka úroveň stagnáciu spôsobuje.
- Vyháňa vietor-vlhko-horúčosť a uvoľňuje šľachy. Rebríček sa úspešne používa na reumatické artritídy a je veľmi efektívny s inými bylinami. Jeho základnou funkciou je zníženie napätia šliach, spôsobené patogénom vetra a ohňa.
- Podporuje močenie a odstraňuje horúčosť z tela. Rebríček sa používa pri liečbe bolestivého a obtiažneho močenia, či už s primiešanou krvou alebo bez nej. Jeho močopudný efekt je najvyšší pri užívaní studeného čaju. Vo forme studeného nálevu je jeho horká a chladná kvalita silnejšia, čo močenie podporuje.
- Pri vonkajšom použití prečisťuje horúčosť a premieňa vlhko. Rebríček sa aplikuje vonkajším spôsobom na zapálené vyrážky alebo zranenia. Na tento účel je najviac vhodný vo forme krému, masti.
UPOZORNENIE! Rebríček neužívame pri chladnom vnútrajšku. Opatrne sa musí používať pri nedostatku energie. Nepoužíva sa v tehotenstve! Môže spôsobiť aj alergickú reakciu u ľudí citlivých alebo alergických na iné rastliny.
ŠALVIA LEKÁRSKA
(Salvia officinalis)
Chuť: ostrá, trochu horká
Povaha: trochu chladná
Tropizmus: pľúca, pečeň, hrubé črevo
Účinky: antiseptické, adstringentné (zvieravé), diaforetické (nadmerné potenie)
Funkcie a indikácie:
- Prečisťuje horúčosť a rozháňa vietor. Šalvia sa používa na liečenie zápalu hrtana a stíšenie bolesti pri rozprávaní. Je známa ako kloktadlo, a to z dôvodu jej výraznej chuti. Ostrá a horká chuť rozháňa vietor a prečisťuje horúčosť. Používa sa aj pri iných ťažkostiach, ktoré môžu byť spôsobené suchosťou pľúc a nedostatkom energie jin. Použitie byliny na tieto účely vychádza z jej sviežeho, vietor vyháňajúceho a zvieravého efektu.
- Znižuje vlhkosť a zabraňuje poteniu. Šalvia je veľmi účinná pri potrebe zastaviť potenie, ktoré bolo vyvolané nedostatkom alebo prebytkom energie, a prejavuje sa nočným potením, spontánnym potením, alebo z dôvodu potenia zo zápalu. Čaj by sa mal piť studený. Vďaka svojej kapacite liečiť zápaly pomáha aj pri zastavovaní potenia. Potenie môže byť dôsledkom vnútorného, ale aj vonkajšieho zápalu. Šalvia je účinná v oboch prípadoch, aj keď kvôli svojej ostrosti je vhodnejšia na vonkajšie používanie.
- Odstraňuje vlhko a prečisťuje horúčavu.
- Šalvia pomáha liečiť zápaly v spodnej časti trupu, svrbenie v oblasti genitálií so zapáchajúcim výtokom, nadúvanie a vylučovanie. Vlhká horúčosť má tendeciu usadzovať sa v dolnej časti tela, čo je spôsobené rozličnými príčinami. Šalvia odstraňuje vlhko a ochladzuje horúčosť. Z tohto dôvodu sa používa ako účinný prostriedok na tieto ťažkosti. Používa sa aj na vysušovanie mlieka v prsiach, pokiaľ už matka nechce dojčiť.
UPOZORNENIE! Šalviu by nemali užívať dojčiace matky!
LOPÚCH VÄČŠÍ
(Arctium lappa L.)
Chuť: horká, trochu ostrá
Povaha: svieža
Tropizmus: pečeň, obličky, močový mechúr, žalúdok
Účinky: antireumatické, diaforetické, diuretické, výživné, premieňajúce
Funkcie a indikácie:
- Prečisťuje horúčosť, ochladzuje krv a rozháňa vietor. Lopúch je účinný pri liečbe chorôb spôsobených horúčosťou krvi, ktoré sa prejavujú rôznymi ochoreniami, ako lupienka, ekzémy a vyrážky.
- Bylina má jemne hojivý efekt na rany, čo hojivý proces kože urýchľuje. Pokiaľ sa teplý patogén usadí v tele a vytvára v pľúcach hnis, má postupný vplyv aj na krvný obraz a na tele sa objavujú vyrážky. Lopúch pôsobí dobre na pečeň a krv. Pôsobí priamo na krvný obraz a má jemné vylučovacie schopnosti.
- Sťahuje oheň a prečisťuje pečeň. Lopúch prečisťuje prebytok horúčosti v pečeni, spôsobenej ktoroukoľvek chorobou vrátane žltačky a cirhózy. Vďaka svojmu ostrému charakteru jemne prečisťuje pečeň a pritom sťahuje horúčosť, ktorá bola spôsobená poklesom alebo stagnáciou energie a krvi. Je užitočný pri mastitíde.
- Prečisťuje horúčosť a premieňa vlhko. Lopúch sa používa pri liečení prejavov vlhkej horúčosti ako sú vyrážky na koži, zdurené lymfatické uzliny, lymfatický opuch, bolestivé močenie a dna. Jeho horká chuť a studená povaha odvádzajú patogén močom.
- Prečisťuje horúčosť spôsobenú nedostatočnosťou tekutín. Lieči napr. tvrdú stolicu, malé množstvo tmavého moču, krv v moči, duševný nepokoj, sucho v krku cez noc a červený jazyk s povlakom. Lopúch má príjemný vplyv na pečeň a obličky a môže sa použiť na ich ochladenie. Má výživné vlastnosti a používa sa aj ako potrava (listy, semená, koreň). Keďže vysušuje, musí sa používať spolu s inými bylinkami v podobe rôznych receptov; inak by mohol spôsobiť ešte väščí pokles zvlhčujúcich zložiek organizmu.
UPOZORNENIE! Lopúch je veľmi bezpečná bylina, no jeho jemne vytláčajúca vlastnosť môže v krátkom čase spôsobiť zväčšenie vyrážok. Treba sa na to pozrieť pozitívne, že patogén je donútený opustiť telo!
ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ
(Hypericum perforatum)
Chuť: horká, trochu ostrá
Povaha: svieža
Tropizmus: pečeň, žlčník, žalúdok, črevá, pľúca, močový mechúr
Účinky: protizápalové, zvieravé, sedatívne
Funkcie a indikácie:
- Usmerňuje pečeň. Napráva energiu a uvoľňuje depresie. Používa sa pri liečbe s príznakmi ako je úzkosť, melanchólia, ľahostajný výraz, nezáujem o jedlo, nedostatočná hygiena a ďalšie známky emocionálej poruchy depresívneho charakteru. Jeho horká a ostrá chuť usmerňuje pečeň na uvoľnenie depresie. Chladná povaha prečisťuje horúčosť. Má nezastupiteľné miesto v modernej medicínskej praxi, dokáže vylepšiť náladu, pomáha v komplexnej liečbe depresie.
- Prečisťuje horúčosť, zrýchľuje krv a pomáha pri tvorbe tkaniva. Pomáha pri mnohých chorobných stavoch, keď príznaky horúčosti poškodzujú tkanivá a cievy, napríklad vyrážky, úpal, tvorba vriedkov, akútne poranenia a zápalové stavy. Na tento účel je možné podávať ľubovník vnútorne, ale je vhodný aj na vonkajšie ošetrenie vo forme čajov, tinktúr alebo vylúhovaného oleja.
UPOZORNENIE! Nepoužívame v čase tehotenstva! Tí, ktorí užívajú ľubovník dlhodobo, nech sa vyvarujú dlhšieho pobytu na priamom slnku alebo podobných zdrojoch svetla. Ľudia užívajúci inhibitory MAO (antidepresíva) by nemali ľubovník užívať vôbec!
RUMANČEK KAMILKOVÝ
(harmanček, Matricaria recutita)
Chuť: horká, ostrá
Povaha: svieža
Tropizmus: pečeň, srdce, slezina, žalúdok
Účinky: protizápalové, protikŕčové, utišuje nervy, sedatívne
Funkcie a indikácie:
- Upokojuje ducha a prečisťuje horúčosť spojenú s depresiou vzniknutou v srdci a pečeni. Používa sa pri liečbe nepokoja, nespavosti, podráždenosti a mrzutosti v dôsledku horúčosti z nasýtenosti a nedostatočnosti. Svojou horkou chuťou znižuje, zatiaľ čo sviežou povahou prečisťuje horúčosť. Jeho ostrá chuť podporuje účinky ostatných liečivých bylín používaných pri liečbe depresie.
- Usmerňuje pečeň a harmonizuje žalúdok. Pomáha pri dishármonii medzi pečeňou a žalúdkom s príznakmi, ako je bolesť v slabinách, nadúvanie, nechutenstvo a bolesť v nadbrušku. Rumanček usmerňuje pečeň svojou chladnou ostrosťou a harmonizuje žalúdok horkou a ostrou chuťou. Sviežou povahou pomáha prečisťovať horúčosť zo žalúdka spojenú s týmto stavom.
- Prečisťuje horúčosť zo žalúdka a čriev. Rumanček je možné použiť pri liečbe horúčosti vyvolanej z prázdnoty aj plnosti. Táto bylina prečisťuje a odvádza horúčosť vďaka svojej horkej chuti a sviežej povahe, ostrosťou utišuje bolesť. Duševný nepokoj je častým sprievodným javom horúčosti a bolesti v žalúdku, tenkom alebo hrubom čreve.
- Rozptyľuje akumuláciu mlieka alebo potravy, rozprúdi stagnácie, harmonizuje slezinu a žalúdok. Rumanček pomáha pri liečbe akumulácie z prejedenia, často sa používa pri kolike a iných tráviacich problémoch alebo u detí v prípade plaču bez zjavnej príčiny. Rumanček prečisťuje horúčosť, harmonizuje stred a ukľudňuje ducha, čo je v pediatrii funkcia veľmi dôležitá.
UPOZORNENIE! Rumanček kamilkový používajte opatrne pri stavoch súvisiacich s chladom!
Ako uvádzajú príbalové letáčiky prípravkov Energy (ktoré uvedené byliny obsahujú), sú to bioinformačné širokospektrálne bylinné regeneračné prípravky, vyrobené podľa moderných poznatkov fytoterapie, psychotroniky, kryštáloterapie a biorezonancie. Vysoko koncentrované produkty obsahujú bylinné výťažky, éterické oleje a bioinformačné zložky vo vzájomne vyváženom, synergicky pôsobiacom komplexe. Jednoducho povedané, sú vyrobené podľa Charakteru bylín, ako sme to popísali v predchádzajúcom článku
Malú školu TČM pre vás pripravili praktici Margita Drobná a Renáta Ozoráková v spolupráci s redakciou časopisu Vitae. Literatúra: Naše bylinky v tradiční čínske medicíne; 2008 Thomas Avery Garran; C. Press
Knihy o orientálnej a tradičnej čínskej medicíne
Pokračovanie článku čoskoro