Vítame Vás pri sérii článkov Malej školy tradičnej čínskej medicíny, ktoré uverejňujeme postupne. V tejto časti to budú typické čínske bylinky, ktoré sa využívajú veľmi často aj u nás vo forme čajov, odvarov, alebo ako koreniny pri príprave jedál.
Gancao [kan-cchao]
Glycyrrhiza uralensis Fisch.
Sladovka hladkoplodá alebo sladké drievko
Chuť: sladká
Povaha: neutrálna
Tropizmus: k dráhe sleziny, žalúdka, pľúc a srdca
Účinky: dopĺňa slezinu a podporuje čchi, zvlhčuje pľúca a zastavuje kašeľ, uvoľňuje napätie a zastavuje bolesť, prečisťuje horkosť a odstraňuje jedovatosti
Funkcie a indikácie:
Užívame pri slabosti a vyčerpanej slezine a žalúdku, pri prázdnote čchi srdca sprevádzanej palpitáciami, búšením srdca, srdcovými úzkosťami a výpadkami pulzu, pri zadúšavosti a únave, nechutenstve do jedla, pri kašovitej stolici, kašli so zadúšavosťou, pri intoxikáciách spôsobených hnisavými procesmi, pri otravách liekmi a potravinami, pri kŕčovitých bolestiach v oblasti brucha a svalov končatín, pri hystérii a aj ako harmonizujúce liečivo v zmesiach, pretože odstraňuje vedľajšie účinky iných liečiv.
UPOZORNENIE! Pri dlhom užívaní vo veľmi vysokých dávkach by mohla spôsobiť opuchy, slabosť a necitlivosť končatín, závrate, bolesti hlavy a zvýšenie krvného tlaku. Keďže bylina je sladká, mohlo by nastať aj nahromadenie vlhkosti a zahusťovanie sa čchi!
Dazao [ta-cao]
Jujubae fructus
Jujube, ľud. čínska datľa
Chuť: sladká
Povaha: teplá
Tropizmus: k dráhe sleziny a žalúdka
Účinky: dopĺňa stred a podporuje čchi, vyživuje krv a upokojuje ducha, harmonizuje a zmierňuje povahu iných liečiv
Funkcie a indikácie:
Užívame pri nedostatku čchi v strednom ohnisku, z dôsledku prázdnoty čchi sleziny a žalúdka s prejavmi slabosti, únavy, nechuti do jedla a kašovitej stolici, pri hystérii u žien; ako upravujúci liek v zmesiach odstraňuje vedľajšie účinky iných liečiv, ďalej užívame pri mierne žltej koži v dôsledku prázdnoty krvi. Často sa užíva s ďumbierom (ľud. zázvorom) z dôvodu vzájomného posilnenia účinkov a odstránenia vonkajších škodlivín. Jujube posilňuje esenciu qi a ďumbier obrannú qi.
UPOZORNENIE! Pri nadmernom užívaní sa môže nahromadiť vlhkosť a stagnovať čchi!
Shengjiang [šeng-tiang]
Zingiberis rhizoma recens
Surový ďumbier (ľud. zázvor).
Chuť: štipľavá
Povaha: mierne teplá
Tropizmus: k dráhe pľúc, žalúdka a sleziny (čiastočne srdca, pečene, žlčníka a čriev)
Účinky: vvyvoláva potenie a otvára povrch, zahrieva stred a zastavuje zvracanie, zahrieva pľúca a zastavuje kašeľ, odstraňuje jedovatosti
Funkcie a indikácie:
Užívame pri napadnutí vonkajším chladom, horúčke so zimnicou, bolestiach hlavy, kašli a upchatom nose, pri zvracaní z chladu v žalúdku, pri otrave z mäsa, rýb, alebo bylín, plátky využívame aj na potieranie kože, tinktúra pomôže pri plošnom vypadávaní vlasov alebo svrbení kože.
UPOZORNENIE! Kvôli zahrievajúcemu, štipľavému a rozptyľujúcemu účinku sa surový ďumbier nesmie podávať pri spontánnom potení z prázdnoty povrchu, vnútornej horúčosti z prázdnoty a pri náraste plnej horúčosti!
Guizhi [kuej-č]
Cinnamomi ramulus
Škoricovník čínsky
Chuť: štipľavá a sladká
Povaha: teplá (jang)
Tropizmus: k dráhe srdca, pľúc a močového mechúra
Účinky: vyvoláva potenie a otvára svalstvo, zahrieva dráhy a spriechodňuje jang
Funkcie a indikácie:
Užívame pri blokoch z vetra, chladu a vlhka, bolestiach kĺbov a bolestiach brucha, pri zahlienení, blokádach v hrudi s palpitáciami, ťažkostiach pri močení, vzniku zhlukov v bruchu, nepravidelnej, bolestivej alebo zastavenej menštruácii.
UPOZORNENIE! Neužívame pri epidemických chorobách a v tehotenstve!
Bohe [po-che]
Herba Menthae
Mäta
Chuť: štipľavá (mierne sladká, horká)
Povaha: chladivá (chladná, vyrovnaná, mierne teplá jin v jangu, jang)
Tropizmus: k dráhe pľúc a pečene (čiastočne k srdcu a dráhe osrdcovníka)
Účinky: odvádza a rozptyľuje veternú horkosť, prečisťuje a spriechodňuje hlavu a oči, vytláča vyrážky, spriechodňuje a uvoľňuje stiesnenosť pečene, zbavuje sa nečistej čchi
Funkcie a indikácie:
Užívame pri bolestiach hlavy, miernej zimovravosti bez potenia alebo s miernym potením, alebo v počiatočných štádiách teplých chorôb, pri sčervenaní očí, zápale hrdla a nosných dutín v dôsledku veternej horúčosti, pri začínajúcich osýpkach a svrbiacich vyrážkach, mäta vstupuje do dráhy pečene a užíva sa aj pri pocitoch tiesne v hrudi a rozpínania pod rebrami či prsiami, čo je spôsobené stagnáciou pečene, pri napadnutí letnou horúčavou užívame pri ťažkostiach prejavujúcich sa bolesťami brucha, hnačkou, alebo zvracaním – telo sa zbavuje nečistého.
UPOZORNENIE! Mäta je aromatická, štipľavá a rozptyľujúca, môže vyvolávať aj nežiadúce potenie a vyčerpá čchi. Preto sa nesmie užívať pri nadmernom potení z prázdnoty, ďalej pri suchokrvnosti v dôsledku prázdnoty jin, ani pri náraste jangu pečene. Jej nadmerná konzumácia môže vyvolať prázdny chlad, prázdnotu jin s horúčosťou a spontánným potením. Neodporúča sa v čase dojčenia, lebo potláča laktáciu!
Muzei [mu-cej]
Equiseti hiemalis herba
Praslička
Chuť: sladká, mierne horká
Povaha: vyrovnaná (zdvíhavá, teplá, jin v jangu)
Tropizmus: k dráhe pľúc, pečene, žlčníka (čiastočne dráhe sleziny a srdca)
Účinky: dvíha a rozptyľuje stiesnenú horúčosť prejasňuje zrak a zastavuje krvácanie
Funkcie a indikácie:
Liečivo dobre rozptyľuje veternú horúčosť z dráh pečene a žlčníka a pôsobí smerom nahor; preto sa používa hlavne vtedy, ak škodlivosť postihuje oči. Pokiaľ sa to prejavuje opuchom, teplým slzením a tvorbou clony v oku, praslička sa kombinuje s chryzantémou. Pokiaľ je príčina slzenia v prázdnote pečene a obličiek, t.j. slzenie sa stupňuje pri kontakte s vetrom, ale oči nemáme zapálené a nebolia, kombinujeme prasličku s angelikou; ďalej zastavuje krvácanie, krv v stolici alebo krvácavé hemoroidy, schopnosť zastavovať krvácanie a prečisťovať horúčosť sa využíva primárne pri krvácaní v dolnej časti tela.
UPOZORNENIE! Neužívame pri prázdnote čchi a krvi, začervenaní očí z prudkého hnevu či letnej horúčavy a vystupovania ohňa z prázdnoty jin; dlhodobé užívanie môže poškodiť pečeň!
Danggui [tang-kuej]
Angelicae sinensis radix
Angelika čínska
Chuť: sladká, štipľavá
Povaha: teplá
Tropizmus: k dráhe pečene, srdca a sleziny (čiastočne pľúc)
Účinky: dopĺňa krv, oživuje krv a harmonizuje menštruáciu, zastavuje bolesti, zvlažuje črevá
Funkcie a indikácie:
Danggui je základným liečivom pre dopĺňanie krvi, a teda aj pre rôzne poruchy vyplývajúce z prázdnoty krvi, čo súvisí predovšetkým so srdcom a pečeňou ako orgánmi riadiacimi krv v tele. V prípade prázdnoty krvi pečene sú príznaky mihanie pred očami, svetloplachosť, sucho v očiach, bledé nechty, podráždenosť a zášklby vo svaloch, a pod. Ďalším orgánom súvisiacim s nedostatočnou tvorbou krvi je slezina. Pri súčasnej prázdnote srdca a sleziny sa objavuje srdcová úzkosť, zábudlivosť, vyčerpanosť, poruchy spánku, atď. Prázdnota krvi môže tiež vyvolať príznaky horúčosti ako sú začervenanie tváre, smäd a pocit horúčavy vo svaloch. Keď je krv nedostatočná, brzdí sa jej tok a prísun živín, čo vyvolá také poruchy ako brnenie vo svaloch, drevenenie, ochabovanie a spazmy. Angelika nielenže dopĺňa krv, ale ju aj oživuje, a tak dokáže rozptyľovať chlad, ktorý často “využíva” prázdnota na vniknutie do krvi. Na zlepšenie motoriky a tíšenie bolesti sa využíva extrakt zo 60 g angeliky naloženej v 700 ml ryžovej pálenky. Ďalej sa využíva pri poruchách menštruácie, výtokoch, poruchách počas tehotenstva a po pôrode. Danggui je základnou bylinou na pretrvávajúce krvácanie po pôrode, keď sa súčasne objavuje prázdnota krvi aj krvná stagnácia: pomáha odvádzať zrazeniny, ktoré spôsobujú ďalšie krvácanie a priamo dopĺňajú krv. Angeliku užívame pri vredoch, zdureninách a kožných chorobách, tiež pri zastavení bolestí hlavy, bedier aj prenikavých bolestí srdca. Ďalej zvlažuje črevá pri zápche zo suchosti čriev. Využíva sa aj pri očných ochoreniach, pretože funkčnosť zraku primárne závisí od vyživovania očí krvou z pečene. Danggui odstraňuje krvné zrazeniny a podporuje tvorbu novej krvi, čo umožňuje využitie byliny pri rôznych krvácaniach, ako je krvácanie v moči, stolici, krku, tráviacom trakte, z nosa, a pod. Okrem všeobecne známych účinkov na krv sa tiež používa na zadúšavosť a kašeľ.
UPOZORNENIE! Neužívame pri riedkej stolici, hnačke a nechutenstve zo slabosti sleziny!
Doprajte si angeliku, je to úžasná ženská bylinka! Týmto sa rozlúčime s témou o bylinkách. V ďalšom prednáškovom bloku si povieme niečo na tému Základy diagnostiky. Celkom na záver prejdeme ku kazuistike.
Malú školu TČM pre vás pripravila Margita Drobná, vedúca Klubu Energy v Trnave a Renáta Ozoráková z Konzultačného centra v Nových Zámkoch v spolupráci s redakciou časopisu Vitae.
Literatúra:
- Naše bylinky v tradiční čínské medicíně; 2008 Thomas Avery Garran; C.Press,
- The Complete Medicinal Herbal, 1993 Penelope Ody
Ako uvádzajú príbalové letáčiky prípravkov Energy (ktoré uvedené byliny obsahujú), sú to bioinformačné širokospektrálne bylinné regeneračné prípravky, vyrobené podľa moderných poznatkov fytoterapie, psychotroniky, kryštáloterapie a biorezonancie. Vysoko koncentrované produkty obsahujú bylinné výťažky, éterické oleje a bioinformačné zložky vo vzájomne vyváženom, synergicky pôsobiacom komplexe. Jednoducho povedané, sú vyrobené podľa charakteru bylín.