Velká Morava byla poprvé zmíněna byzantským císařem Konstantinem VII. Porfyrogennetem v roce 950 v jeho díle De administrando imperio (O spravování říše): „hé megalé Moravia“, kde její polohu umísťuje na Balkán, jižně od sídel Maďarů! Velkou Moravu musíme hledat na území bývalé Jugoslávie.
V období středověku se pojem Velká Morava nepoužíval. V současné době je tento pojem součástí sporů mezi národy, které dnes obývají předpokládané území Velké Moravy. Zatímco Češi, Slováci a Němci trvají na označení „Velká Morava“/“Großmähren“, např. Maďaři je zavrhují.
Na území Česka a Slovenska údajně existovala říše Velká Morava. Dodnes nevíme, kde bylo její hlavní město. Nová fakta naznačují, že centrum Velkomoravské říše musíme hledat na území bývalé Jugoslávie. „Není lepší místo než Viminacium. Řeky Dunaj, Velká Morava a Mlava jsou široké a klidné. Místo je bezpečné před záplavami s výhledem na nížiny a úrodná pole. Dlouho před naším letopočtem zde stávalo velké město, jehož lidé nepsali v latině, ani žádným jiným známým písmem“, píše Dioklecián o Viminaciu … pokračovanie
Mýty národů z celého světa vyprávějí o tom, jak se zdvihaly hory, vznikaly nové řeky a pouště. A lidé byli při tom. Zdá se, že zdánlivě staré geologické vrstvy jsou často mladší, než si myslíme. Nejzajímavější fakta a objevy, které autor uskutečnil za posledních 20 let, zejména na evropském kontinentě:
Autor: Jiří Matějka – vydavateľ, cestovateľ, organizátor expedícií.
Prednáška odznela 14.12.2019 na podujatí EZOfest zdravia