Kozinec blanitý – posilňovač čchi

Kozinec blanitý – posilňovač čchi  (Astragalus membranaceus), podľa čínskej bylinnej medicíny nadradená bylina, sa v prírodnom liečiteľstve používa už tisícky rokov, a to nielen v Číne, ale využívali ho napríklad aj starí Mayovia. Čínsky názov kozinca huang qi sa prekladá ako “posilňovač qi” (qi = čchi – životná sila) a napovedá, na čo je dobrý: ako energetický posilňovač pri nedostatku energie čchi (únava, slabosť, nechuť do jedla), na podporu obranyschopnosti, ako afrodiziakum, …

Medzi dôležité poznatky patrí, že Kozinec opravuje poškodenie DNA tým, že chráni teloméry, ktoré sa skracujú zakaždým, keď sa bunka rozmnožuje (pri replikácii DNA). Pravidelným užívaním Kozinca tak dochádza k apoptóze (bunkovej smrti) oveľa neskôr, čím človek nestárne tak rýchlo a môže sa dožiť vyššieho veku v lepšom zdraví.

Kozinec blanitý - kvet

Kozinec blanitý je bylina z čeľade bôbovitých, ide teda o strukovinu. Rastie najmä v miernom pásme, a hoci sa zdá byť krehký, je veľmi odolný. Má žlté, sladko voňajúce kvietky v tvare typickom pre bôbovité rastliny, a modrý koreň. V koreňoch kozinca nájdeme glykozidy, aminokyseliny, steroly, slizy, nenasýtené mastné kyseliny a okrem ďalších účinných látok aj zvláštne polysacharidy – tzv. astragalány (podľa latinského názvu kozinca), ktoré veľmi pozitívne ovplyvňujú imunitu. Kozinec je preto dôležitou zložkou IMUNOSANu firmy Energy.

Astragalány stimulujú bunky imunitného systému k produkcii tzv. interferónov. Tieto vysoko aktívne proteíny sú nevyhnutné pre likvidáciu vírusových infekcií. Pravidelné užívanie kozinca zvyšuje počet kmeňových buniek v kostnej dreni, a tým podporuje vznik bielych krviniek, obranných T–lymfocytov. Tie sa potom môžu efektívne a v požadovanom množstve presúvať do oblastí postihnutých infekciou. Kozinec je preto veľmi efektívny nielen pri liečbe a prevencii nachladnutia, chrípky a infekcií horných dýchacích ciest.

astragalus-kozinec-freepixabay

produkty s kozincom
klik na obrázok

Lekárske štúdie jasne preukazujú aj jeho výraznú pomoc u pacientov, ktorých imunitný systém bol potlačený chemoterapiou alebo ožarovaním pri onkologických ochoreniach, aj pri liečbe pacientov s vírusom HIV. Kozinec blanitý pôsobí aj diureticky, zbavuje telo prebytočných tekutín. Rozširuje cievy, zvyšuje prietok krvi tkanivami (reguluje objem a hustotu krvi), čím pozitívne ovplyvňuje obličky, slezinu, znižuje krvný tlak, obmedzuje nadmerné potenie, opuchy a chráni pečeň – klinické štúdie čínskych lekárov ukazujú, že koreň astragálu môže byť prospešný pre pacientov, ktorí trpia chronickou vírusovou hepatitídou.

S reguláciou prietoku krvi súvisia aj afrodiziakálne účinky kozinca a jeho účinky na mužskú potenciu a prostatu. Pre ženy môže byť zaujímavé, že kozinec reguluje činnosť pohlavných orgánov pri frigidite, zníženom libide alebo v období klimaktéria a že pomáha zväčšovať objem prsných žliaz. Droga z kozinca sa úspešne užíva aj ako podporná a preventívna liečba kardiovaskulárnych ochorení (angina pectoris, infarkt myokardu).

qi-drink-kozinec-astragalus-slzovka-prelickovy-jacmen

Horúci nápoj namiesto kávy – obsah: Kozinec (Astragalus) + Slzovka (Hato Mugi, Perličkový jačmeň, Jóbové slzy) – kik na obrázok

Chráni telo pred rakovinou aj cukrovkou.

Kozinec je navyše priamo nabitý antioxidantmi – pomáha chrániť telo pred rakovinou aj cukrovkou. Má celkovo detoxikačné účinky, je významný adaptogén: chráni pred fyzickým aj duševným stresom, zvyšuje vitalitu a chuť do jedla. Pritom znižuje kyslosť žalúdka, a preto sa odporúča aj pri žalúdočných vredoch. Dlhodobé užívanie kozinca je bezpečné a nemá žiadne vedľajšie účinky. Len tehotné a dojčiace ženy by sa mali poradiť s lekárom.

Koreň zo staršej rastliny (aspoň 4-ročnej) zbierame začiatkom jesene a sušíme v tieni. Tradične sa z neho pripravuje nálev: 3?g (1 vrchovatá čajová lyžička) varíme 15 minút v 1 litri vody, dochutiť môžeme medom a citrónom. Na posilnenie liečivých vlastností kozinca sa dá zmiešať s inými bylinami, ako napríklad žen-šenom, sladkým drievkom alebo echinaceou. Ak si uvedomíme všetky jeho indikácie, je ľahké uznať kozinec za nadradenú bylinu – toľko preukázateľných účinkov na také závažné problémy a choroby má máloktorá liečivka. Od nachladnutia cez rakovinu a HIV až po plnšie poprsie a kvalitný sexuálny život – so všetkým pomôže kozinec, posilňovač čchi.

Mgr. Vladimír Vonásek

.

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
19 200 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. Znanie.sk dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme