VELIKONOČNÍ NÁDIVKA S UZENÝM TEMPEHEM A KOPŘIVOU
Jáhly (po Slovensky pšeno) vařené cca 30 min. v poměru 1:3 se špetkou soli smícháme s uzeným tempehem/tofu, nakrájeným na drobné kousky, cibulkou osmahnutou na oleji a spařenými a nadrobno nakrájenýmki listy kopřivy.
Nádivku můžeme buď pouze napěchovat do formy vylité studenou vodou, nechat vychladnout a vyklopit, nebo nechat krátce zapéct ve formě vymazané olejem a vysypané kukuřičnou strouhankou.
VELIKONOČNÍ NÁDIVKA II.
V hrnci uvaříme hustší kukuřičnou polentu. Na pánvi osmahneme cibulku a pórek, pak přidáme spařenou nasekanou kopřivu. Na posledních pár minut ještě pokrájený tofu salám.
Smícháme polentu se směsí z pánve a dáme zapéct v kameninové formě nebo na plechu.
VELIKONOČNÍ NÁDIVKA III.
Postup je obdobný jako v předchozích variantách, ale vařené obilí zčásti nahradíme pokrájeným celozrnným pečivem (může být i starší, protože se v obilí rozmočí), promícháme a dáme opět zapéct.
Na zelených přísadách rozhodně nešetřete, zvláště u této pečivové verze! Vyzkoušejte také různé bylinkové a zeleninové koření (majoránku, česnek, bazalku, tymián atp.).
KONDIMENT Z DIVOKÝCH ZELENIN SE SÓJOVOU SMETANOU
Na 1 balení smetany potřebujeme šťávu z 1 citrónu, lehce našleháme dřevěnou vidličkou a nakonec opatrně zamícháme pokrájené listy divokých zelenin.
TEMPURA
Mnohé z divokých zelenin jsou v této úpravě výborné, vyzkoušejte např. listy či květy pampelišky nebo květy černého bezu.
Těstíčko na tempuru připravíte z jemné celozrnné mouky, špetky soli a vody, pokud budete dělat tempuru z černého bezu, nesmí být těsto moc husté, květy by se pak slepily dohromady.
Zeleninu ponořte do těstíčka a vložte do silné vrstvy rozpáleného oleje.
JAKOBY ŠPENÁT
V hrnci s trochou vroucí vody spařte kopřivu nebo jiné zelené lupení (cca 10 min.). Mezitím v jiném hrnci osmahněte cibulku a česnek na oleji.
Scezenou kopřivu vložte na cibulku, promíchejte a rozmixujte tyčovým mixérem. Dochuťte solí a sojovkou.
Tip: Nejjemnější špenát se dá udělat z listů mangoldu (ty na záhoně dorůstají od jara do podzimu a v zimě nezmrznou!), ovšem kopřivový si s ním v chuti nijak nezadá.
POLÉVKY Z DIVOKÝCH ZELENIN
Na jejich ochucení je lepší použít miso než sůl, některé z nich po ochucení solí zhořknou.
Jako základ polévek je vhodné použít jarní cibulky, pórek, ale i jakoukoli jinou zeleninu.
Vyzkoušejte polévku ozdobit květy sedmikrásky, jíme přeci i očima!
LETNÍ OSVĚŽUJÍCÍ SALÁT
Nastrouhaná mrkev a jablko, na drobné kousky pokrájený pomeranč (pro horké letní dny), najemno posekané listy mladé pampelišky, přidáme několik kapek umeocta, promícháme a podáváme.
Na závěr pár doporučení:
Zeleninu trhejte v netoxickém prostředí.
Je lepší zpracovat ji čerstvou.
Některé druhy jsou chuťově velmi výrazné, a jsou tedy lepší na přípravu kondimentu nebo je přidáváme v menším množství. Ale např. pampelišky nebo kopřivy se dají díky jemné chuti připravit ve větším množství jako „špenát“
Kromě pampelišky a sedmikrásky jsou uvolňující.
Mezi divoké zeleniny patří mnoho těch, které jsou považovány spíš za plevel nebo krmení pro domácí zvířata, ale rozhodně stojí za to je vyzkoušet.
Připravili: Katka Bendová a zbytek redakce Zrnění
- Tu si môžete zakúpiť knihy o makrobiotike a čínskej medicíne
- Tu si môžete zakúpiť knihy o výžive
- Suroviny na prípravu týchto pokrmov si môžete zakúpiť v e-shope