Ako si pripraviť imunitnú čajovú bombu

Neviem, ako to máte vy, ale u mňa sa v chladných dňoch objavuje nálada začať viac variť teplé nápoje a hlavne čaje. Nasávať ich vôňu, ktorá sa všade rozprestrie a prejde cez každý kút. Použiť rôzne druhy korenia na dochutenie. Odhadnúť správnu chvíľu na scedenie a tešiť sa na ich farbu a chuť. Pre mňa je to vždy obrad – vytiahnuť kanvičku na čaj, ohrievadlo na čajovú sviečku a obľúbené hrnčeky, z ktorých rada pijem čaj… A potom sa len schúliť pod deku do kresla. Verím, že aj vy máte svoje čajové rituály, ktoré si s nadchádzajúcim chladnejším počasím užívate. Môže nám pri nich skvelo poslúžiť celá ponuka čajov Energy, najmä ak tým ešte pomôžeme nášmu telu k zdraviu.

Trochu histórie

Objaviteľom čaju by mal byť, podľa Číňanov, cisár Šen-nung, prezývaný Božský vladár (cca 2800 pr. n. l.). Vo svojej Lekárskej knihe sa prvýkrát zmieňuje o čaji ako o horúcom nápoji a rastline zodpovedajúcej čajovému kríku. Bola by to prvá zmienka v histórii o rastline nazývanej Camellia sinensis (čajovník čínsky). Lenže kniha bola zhruba v 7. storočí n. l. prepísaná a originál sa nezachoval. Za najstaršiu písomnú zmienku o čaji sa vo všeobecnosti považujú informácie v čínskom slovníku z roku 350 n. l. Nájdeme tu informáciu, že nápoj sa pripravuje z listov varením. Niektoré zdroje uvádzajú ako pravlasť čaju Barmu, odkiaľ sa rozšíril do Číny a Indie. V dnešnej dobe sú nám známe čaje zelené, čierne, biele a takzvané nečaje, ktoré sa lúhujú z rastlín alebo stromov a sú podobné čajom. Medzi “nečaje” patrí okrem rooibosu a maté aj Lapacho. Trúfam si povedať, že ide o najuniverzálnejší čaj, ktorý má Energy v ponuke a s ktorým môžeme pri príprave priam kúzliť.

Lapacho

lapacho_v

Lapacha čaj od Energy
pre viac info klik na obrázok

Lapacho pochádza z kôry stromu, ktorého domovina je v Brazílii, Bolívii, Peru, severnej Argentíne a Paraguayi. Nazýva sa “nápojom Inkov”. Tento národ ho s úspechom využíval predovšetkým pri leukémii a iných nádorových ochoreniach, pretože pomáha pri odstraňovaní nečistôt a usadenín z tela.

Viete to?

niektoré stromy lapacho sú staré viac než 700 rokov a účinkom ich kôry sú pripisované až zázračné schopnosti Indiáni nazývajú tento strom “tajy”, čo znamená “mať moc a silu” túto čajovú špecialitu dostali do Európy Vikingovia, menili ju za drahé kamene čaj radi pili ruskí cári a macedónski mnísi
na európske trhy bol čaj uvedený v roku 1991.

Účinky Lapacha:

VNÚTORNÉ POUŽITIE

Chuť Lapacha nemusí byť pre všetkých príjemná, a preto prijmite oproti odporúčanej príprave niekoľko variantov spestrenia. Čaj sa nemá piť horúci (tanín pri dlhodobejšom popíjaní môže poškodiť sliznice ústnej dutiny a žalúdka – riešením je zneutralizovať účinky tanínu pridaním mlieka alebo smotany). Množstvo vypitého čaju je individuálne, pohybuje sa od 2 šálok (po 2 dl) až do 2 litrov. Žiadne vedľajšie účinky doposiaľ neboli preukázané.

Mätové Lapacho

K uvarenému a scedenému Lapachu pridáme 1 lyžičku sušenej mäty, spoločne lúhujeme 15 minút. Po scedení môžeme nápoj ozdobiť lístkom čerstvej mäty a plátkom citróna, prípadne osladiť agávovým sirupom, medom alebo trstinovým cukrom. Výborne chutí vychladnutý.

Brazílske Lapacho

Pri príprave Lapacha použijeme okrem vody aj suché víno (biele alebo červené) v pomere 1:1 a dochutíme čerstvou pomarančovou šťavou, príp. kúskami nakrájaného pomaranča.

Lapacho Indiánik (pre deti od 3 rokov)

Klasicky pripravený čaj kombinujeme s rôznymi ovocnými šťavami, ktoré naše deti vypijú, a dozdobíme ovocím.

Imunitná bomba

Do čaju pridáme štipku kajenského korenia a šťavu z 1 citróna. Nastane silná potná reakcia, pri ktorej sa z tela vylučujú vírusy a baktérie. Dobré je zostať v pokoji a teple.

Labužnícke Lapacho

Do základného čaju pridáme korenie (vanilka, škorica, klinčeky), dochutíme smotanou, prípadne ozdobíme šľahačkou a napríklad višňou s nastrúhanou čokoládou.

Extra tipy

Základný odvar z Lapacha využijeme horúci do polievok, studený do obľúbených nápojov smoothie. Nebojte sa využiť ho aj na prípravu raňajkových kaší.

Vychladnutý ho ponúkneme na pitie našim psíkom a mačičkám – odstraňuje vnútorné a vonkajšie parazity.

VONKAJŠIE POUŽITIE

Celkový očistný kúpeľ

Do napustenej vane pridáme 2–3 l odvaru z Lapacha pripraveného podľa základného postupu (cca 10 čajových lyžičiek na 3 litre vriacej vody). Kúpeme sa maximálne 20 minút, potom sa neoplachujeme, len osušíme. Do kúpeľa nepridáváme žiadne soli, neumývame sa, len relaxujeme.

Čiastočný kúpeľ

Na plesne, ekzémy či poranenie rúk a chodidiel. Využijeme klasický odvar a nohy alebo/a ruky ponoríme na 15–20 min. do lavóra, potom len osušíme. Účinok môžeme podporiť niektorým z krémov Energy – Protektinom v prípade plesní na chodidlách, Droserinom na ruky, pri zranení Artrinom.

Lapachové obklady

Sú účinné pri ekzémoch, drobných ranách, bolestiach kĺbov, únave očí. Pripravíme čaj 2x silnejší (4 čajové lyžičky na 0,5 l vody, pri očnom obklade 2 lyžičky), namočíme do neho gázu, priložíme na postihnuté miesto a ešte prekryjeme bavlnenou gázou (na oči použijeme vatový tampón). Necháme pôsobiť cca 10–20 minút a opakujeme.

Na Lapachu si takto vyskúšame rôzne spôsoby prípravy, ktoré potom využijeme aj u ďalších čajov.

AUTOR: MARCELA ŠŤASTNÁ

Tu si môžete zakúpiť Lapacho čaje
Tu si môžete zakúpiť rôzne druhy čajov

Tu sú články s čajovou tematikou

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
2 907 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. E-press dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.>
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme
  • Array