Ashwagandha – zázračná anistresová bylina posilňujúca fyzickú a psychickú vitalitu

Ashwagandha (ašvaganda) – indický ženšen – je jednou z najdôležitejších aj najsilnejších bylín používaných v Ayurvéde. Samotné pomenovanie bylinky pochádza zo Sanskritu a znamená “vôňa koňa”. Ako názov aj naznačuje, vôňa ashwagandhy je skutočne unikátna, ale ten názov je príznačný aj preto, že jej účinky majú potenciál poskytnúť silu a vytrvalosť mladého žrebca.

byliny - free pixabayTradične bola ashwagandha predpisovaná ako adaptogén a uvoľňovač nervového napätia. Adaptogén je označenie rastlín ktoré zvyšujú odolnosť organizmus proti stresovým situáciám, či už sa jedná o fyzický stres (únava z intenzívneho športu) alebo o mentálny (pracovné vypätie).

Ashwagandha sa môže pochváliť množstvom účinných látok, ktoré sú obzvlášť koncentrované práve v koreni. Obsahuje rastlinné alkaloidy, flavonoidy, taníny, saponíny, steroidné laktóny, aminokyseliny, glykozidy, taníny, triesloviny, saponíny, oligosacharidy či fytosteroly.
Alkaloidy sú skupinou látok ktoré v správnej koncentrácií podporujú imunitný systém.
Rastlinné flavonoidy sú prírodné látky s antioxidačným vplyvom, ktoré majú aj protizápalové a protivírusové účinky.
Steroidné laktóny, konkrétne witanolidy A až Y sú biologicky aktívne látky, ktoré pôsobia protizápalovo a pôsobia na rast nádorov spomaľujúco. Witanolid A má navyše pozitívne účinky aj na nervový systém.

Ashwagandha a jej účinky

Ashwagandha bola vždy známa svojími afrodiziakálnymi účinkami, prekrvujúcimi účinkami v oblasti panvy aj svojimi účinkami proti neplodnosti, nakoľko zvyšuje hladinu testosterónu. Tento fakt bol potvrdený v nejednej štúdií, napríklad konkrétne v štúdii (z roku 2009) kde na vzorke 60 neplodných mužov boli overené účinky ashwagandhy. Preukázané boli aj antioxidačné účinky a znižovanie stresu, čo sa tiež významne podieľa na zvýšení plodnosti u mužov.

Tieto antioxidačné účinky pomáhajú znižovať zápal v tele, dokonca aktivujú aj biele krvinky, čím prispievajú ku celkovému posilneniu imunity a obranyschopnosti tela voči infekciám, vírusom i baktériám.

Výsledky rôznych štúdií potvrdili u ashwagandhy antioxidačný účinok, ktorý má vplyv nielen na vyššie spomenutú potenciu a imunitu, ale aj na ochranu neurónov pred nebezpečnými voľnými radikálmi. Konkrétne to vedie k zníženiu stresu, úzkostí, nadmernej únavy, vyčerpania a navodzuje celkové upokojenie mysle, ktoré nemá sedatívny charakter. Človek ostáva bdelý, dokonca to zlepšuje jeho koncentráciu a pamäť. Vo výskume z roku 2014 účastníci potvrdili, že už pri dennej dávke 500 mg cítili výrazné zlepšenie v reakčnom čase aj pri vykonávaní rôznych úloh. Iná štúdia prišla s veľmi podobnými výsledkami. Účastníci pri dennej dávke 600 mg už po 6 týždňoch popisovali výrazné zlepšenie tak v koncentrácií a vykonávaní rôznych úloh, ako aj pri vybavovaní si informácií z pamäte.

Ashwagandha okrem iného aj priaznivo pôsobí na kardiovaskulárny systém. Znižuje hladiny krvného cukru ako u zdravých tak aj u ľudí s diabetom, dokonca výsledky štúdií uvádzajú zníženie hladiny cukru v krvi aj nalačno. Okrem toho pomáha znižovať hladiny LDL cholesterolu a hladiny triglyceridov. A v neposlednej rade prispieva k lepšej cirkulácii krvi a krvného obehu, vďaka čomu zlepšuje prekrvenie všetkých tkanív v tele.

Bol skúmaný aj vplyv ashwagandhy na chudnutie. Tí, ktorí počas cvičení brali denne dávku 600 mg ashwagandhy mali po 8 týždňoch väčší úbytok tuku a väčší nárast svalovej hmoty v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá ashwagandhu nebrala vôbec.

Ashwagandha je určená ako pre mužov, tak aj pre ženy, ktorí si chcú zlepšiť svoju fyzickú aj psychickú vitalitu. Len je potrebné mať na pamäti, že prvé viditeľné účinky sa môžu dostaviť niekedy až po mesiaci, takže nie je potrebné prehnane zvyšovať dávku v snahe urýchliť jej vplyv.

Preložené zo zahraničných zdrojov:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28471731
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24497737
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19789214
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23125505
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26609282

V prírodnej Ajurvédickej liečbe sa ashwagandha využíva:

na liečbu nespavosti (nemá však sedatívne účinky)
na harmonizáciu funkcie štítnej žľazy (pri hypotyreóze, hypertyreóze, aj Hashimotovej tyreoditíde)
na stabilizáciu imunitného systému alergiách a autoimunitných ochoreniach
na nápravu zvýšenej priepustnosti črevnej steny (leaky gut)

Medzi ďalšie pozitívne účinky patria:

zlepšenie pamäte a schopnosti učiť sa
zrýchlenie reakčného času
zmierňovanie pocitu úzkosti a depresie

 

Regenračné centrum

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
2 428 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. E-press dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.>
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme