Často dostávam otázky, či je vhodné brať doplnkové preparáty výživy. Nie som ich zástancom v prípade ak žijeme v súlade s prírodnými zákonmi. Ale ruku na srdce. Kto tak žije? Okrem toho, pomer vitamínov a minerálov ktoré boli v potravinách pred 100 rokmi a sú tam dnes je až neuveriteľné. Viete si to pozrieť v článku:
Ak odmyslíme psychosomatiku (ktorá je hlavnou príčinou ochorení), tak počas konzultácie s klientmi často zisťujem, že výživa ľudí je dosť zlá.
Okrem iného konzumujeme aj nedostatočné množstvo vlákniny. Podľa stavu intoxikácie organizmu (o čom svedčí aj naše svetové prvenstvo v úmrtí na rakovinu hrubého čreva) a podľa americkej spoločnosti pre rakovinu by bolo potrebné skonzumovať 30-70g koncentrovanej vlákniny denne. Toto množstvo sa nachádza približne v 0,5 kg vločiek alebo orechov, 3 kg mrkvy, kapusty, alebo ryže natural a až v 10 kg bielej ryže. Takou Miso polievkou, kyslou kapustou, či pickles vieme dodať do organizmu aj probiotiká. V jogurtoch sú ako „dôchodcovia“ – nedokážu sa rýchlo, alebo vôbec pomnožiť. Dôležité je aj ich množstvo, aby pri prechode cez žalúdok (kyselinu v ňom) aspoň niektoré prežili.
Tento pravidelný prísun nám pomáha upravovať mikrobióm a potláčať v čreve patogénne baktérie a plesne, ktoré nie len znižujú schopnosť vstrebávania živín z potravy, ale silne intoxikujú organizmus. Ak ich konzumujeme spolu s vlákninou, sú schopné „roztrhať“ usadeniny v čreve. Okrem toho, že vláknina absorbuje toxíny, viaže na seba aj štepy žlčových kyselín a znižuje cholesterol.
Tieto pozitíva prispievajú nielen k redukcii telesnej hmotnosti, ale zvyšujú celkovú imunitu organizmu a využiteľnosť živín z potravy. Aby sme nevyhadzovali zbytočne peniaze na rôzne doplnky, poraďme sa s odborníkom-dietoterapeutom.
Viac info v novšom článku a prednáške Petra Tótha: