Perlivý jačmeň Hato Mugi

Hato mugi je obilovina podobná ječmenu (známá i pod názvem „Jobovy slzy“). Perličkový ječmen neboli Hatomugi jsou semena divoké trávy, která mají silné čisticí účinky na organismus. Nepoužívá se jako běžná potravina, má totiž velmi silné léčebné účinky. Čistí organismus od nánosů ze živočišných potravin a tuků, posiluje žaludek a je močopudný.

Použití jako lék:

Hato mugi se používá k podpůrné léčbě při celkovém zahlenění, revmatických onemocněních, bradavicích a tvorbě mateřských znamének. Lidé se zánětem slepého střeva by měli hato mugi konzumovat ve formě kaší. Zánět je většinou způsoben nadměrnou konzumací živočišných potravin.

Výhonky zelené ječmenné trávy jsou zajímavé především pro svůj obsah aminokyselin, kterých obsahuje celkem 18 z 20, včetně všech esenciálních, tedy těch, které si tělo nedokáže vyrobit samo a je nutné mu je dodávat. Aminokyseliny jsou základní stavební jednotkou bílkovin, ze kterých je tvořena každá buňka lidského organismu a jsou tak nepostradatelné pro buněčnou tvorbu, regeneraci a celkově pro zachování veškerých životních funkcí organismu. Matička Příroda obdařila ječmennou trávu vysokým obsahem zejména betakarotenu, vitamínů skupiny B, vitamínu C, draslíku, kalcia, hořčíku, železa, měďi, manganu, fosforu a zinku, a to v té nejlépe vstřebatelné a zpracovatelné podobě.

Odvar z ječmene se považoval za velmi léčivý pro těžce nemocné pacienty. Je to dodnes známá tzv. šlemovitá polévka, která spolehlivě působí při žaludeční a střevní slabosti, váže jedy z látkové výměny a podporuje funkci jater. Celostní medicína považuje ječmen za potravinu, která dokáže změkčovat a zvláčňovat, proto prý pomáhá uvolňovat živočišné tuky a zatuhlá ložiska škodlivin z organismu, snižuje „špatný“ cholesterol a zejména ženy ocení jeho příznivý vliv na pokožku, kterou udržuje hebkou a vláčnou. Dokonce chrání před záněty kůže a zpomaluje šedivění vlasů. Používejte velké kroupy, které obsahují více výživných látek než malé krupky.

qi-drink-kozinec-astragalus-slzovka-prelickovy-jacmen

Horúci nápoj namiesto kávy – obsah: Kozinec (Astragalus) + Slzovka (Hato Mugi, Perličkový jačmeň, Jóbové slzy) – klik na obrázok

Uplatnění v kuchyni:

Hato mugi přidávejte občas po troškách při vaření naturální rýže. Při vaření krup zjistíte, že pokud koupíte biokroupy, bude se z nich vyplavovat jen minimum špinavé pěny. Navíc máte jistotu, že byly vypěstovány přírodním způsobem v ekologickém zemědělství.

Když směs (prejt) u hato mugi rozmixujete, můžete z hmoty udělat pomazánku nebo moc dobré smažené placičky.

Když ho zapečete, získáte obdobu sekané či nákypu. Výborný je s houbami připravený jako „kuba“.

Recepty

Hato mugi se zeleninou
 • Hato mugi
 • mořská řasa
 • bylinky (petržel, celer)
 • mrkev
 • cibule
 • konopný olej

Na pánev dáme na chvíli opražit Hato mugi a podlejeme teplou vodou, přidáme sůl, petrželku a celer nebo i nějaké bylinkové koření, kousek mořské řasy, na obilovinu položíme mrkev, kousek celeru, dvě malé cibulky, lžičku např. konopného oleje a dáme vařit. Pokud nepoužijeme tlakový hrnec, vaříme až 50 minut na mírném plameni.
Na talíři dozdobíme kvašenou zeleninou (červenou řepou s křenem) nebo sezónní zeleniinou.

Čínská polévka z Hato mugi
 • 1 čerstvé kuře
 • 2 1/2 l vody
 • 30 g hato mugi namočené přes noc ve vodě
 • 5 nasekaných plátků čerstvého zázvoru
 • 300 g pokrájených čerstvých hub
 • 3 snítky nasekané cibulky
 • 1 PL soli
 • 2 PL rýžového vína
 • 1/2 ČL čerstvě mletého pepře

Očistíme kuře a nakrájíme ho na plátky. Plátky dáme do hrnce s vodou a předem namočným Hato mugi, zázvorem a přivedeme k varu. Poté ztlumíme plamen a dusíme ě hodiny, dokud není kuře křehké.
Přidáme všechny ostatní ingredience, dusíme cca 2 minuty a polévku můžeme podávat.

Pozn.: Pro silnější ořechovou chuť přidáme sezamový olej, který přimícháme do polévky na talíři. Každou porci můžeme posypat nasekanou petrželkou.

Čaj hato mugi

1 p.l. zrn hato mugi opražíme na suché pánvi, přidáme vodu a vaříme 15-20 minut. Vlivem silného čistícího účinku můžou se objevit některé nepříjemné projevy jako je rýma, častější močení apod.. Je to normální, nesnažte se tyto projevy čištění potlačovat.

Ječná rýže
 • 1/2 šl hato mugi
 • 1/2 šl rýže natural
 • 1/2 šl bílé rýže
 • 3 šl vody
 • 1 lž soli

Obilí propereme, přidáme vodu a sůl a uvedeme do varu. Na začátku varu sebereme pěnu a hrnec uzavřeme. Vaříme na mírném ohni asi 1 hodinu. Používáme jako přílohu.

Zdroje: dia-potraviny.cz, magazinzdravi.cz, bio-life.cz

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
9 632 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. E-press dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.>
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme