CHIA – tajná superpotravina, alebo ako získať stratenú energiu a zároveň chudnúť bez pocitu hladu?

Ako získať stratenú energiu a zároveň chudnúť bez pocitu hladu?

Objavte výhody Chia semienok v priebehu niekoľkých dní. Chia semená (Salvia hispanica) boli tajnou “superpotravinou” už v dobách starodávnych civilizácií (aztékov, mayov) a boli aj vysoko cenené. Je až neuveriteľné, že sme ich tak dlhú dobu v podstate ignorovali.

Chia je trvalá a k prostrediu priateľská potravina. Lístky obsahujú vysoký pomer oleja, ktorý je zároveň veľmi účinným repelentom proti hmyzu. Vďaka tomu nie sú nutné žiadne pesticídy pri jej pestovaní.

9 Hlavných výhod jedenia Chia semienok pre zdravie:

1. Chia semená, to je energia počas celého dňa

Chia pomáha udržiavať energiu počas celého dňa. Poskytuje tiež živiny a ponúka viacero zdravotných benefitov, ako je napr. budovanie tenkých svalových vlákien, podporovanie zdravia kardiovaskulárneho systému a stabilizáciu hladiny cukru v krvi. Zoznam týchto výhod pokračuje ešte ďalej. Neobsahuje syntetické pesticídy, herbicídy a iné „ídy“..

Absorpcia cukru

Chia spomaľuje vplyv cukrov na tráviaci systém, ak sa konzumuje súčasne s cukrami.

ID-100105249

obrázok so súhlasom Grant Cochrane / FreeDigitalPhotos.net

Chia gél vytvára fyzickú bariéru medzi sacharidmi a tráviacimi enzýmami, ktoré ich rozkladajú, čo spomaľuje premenu sacharidov na jednoduché cukry. Čo znamená, že energia z potravy sa uvoľňuje postupne a vedie k lepšiemu využitiu energie. To je jednoznačne veľkým prínosom aj pre diabetikov. Môžeme kombinovať Chia sa sladkou chuťou, ako je napríklad ovocná šťava a mať vyváženú hladinu cukrov v tele.

Pôvodní Američania žijúci na území dnešného Mexika a na juhozápade dnešných Spojených štátov, jedli tieto semienka už stáročia pred prvým príchodom Európanov na ich kontinent. Chia bola pestovaná už starými Aztékmi, kultúrou Mayov a ostatnými pôvodnými obyvateľmi Ameriky. Vo väčšine týchto kultúr bola Chia výnimočným jedlom a bola označovaná ako posvätná. Konzumovali ju pre získanie väčšej energie bežci, bojovníci alebo atléti.

Je zaujímavé, že Chia bola znovu objavená až po 500 rokoch.. A my máme teraz šancu opäť využívať jej unikátne zloženie a silu. Je v podstate ideálnou potravinou pre každého, samozrejme ako doplnok stravovania. Je ľahko použiteľná. A je výbornou čerstvou surovinou pre rôzne mixované nápoje alebo pečené jedlá, ktoré môžu byť pripravované na stovky spôsobov. Chia vytvára v kombinácii s tekutinou špecifický výživný gél alebo tzv. energetizujúci super šejk, ktorý je jedlom sám o sebe!

2. Zvýšená psychická koncentrácia a pozornosť

Chia pomáha zvyšovať koncentráciu a náladu vďaka vysokému obsahu esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú veľmi dôležité pri koncentrácii a ostatných mozgových aktivitách.

3. Vysoký podiel vlákniny

Rozpustná vláknina, ktorú obsahuje Chia umožňuje postupné uvoľnenie energie z uhľohydrátov do krvi. Toto je presne opakom, stúpaním krvného cukru nasledovaného pádom, ktorý sa udeje, keď sa jedia jedlá s vysokým obsahom cukru, alebo jedlá z bieleho pečiva (obsahujú upravené uhľohydráty) a koncentrované sladidlá (ako kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy).

Niektorí ľudia ani nevedia, ako vlastne vyzerá (resp. aký je pocit pri nej) normálna regulácia cukru v krvi (kvôli zlým diétam alebo problémom s hladinou cukru v krvi). Chia môže pomôcť upraviť hladinu cukru v krvi, hlavne pre jednotlivcov trpiacich pri konzumácii jedál v klasických diétach v našej precukrenej civilizácii..

Rozpustná vláknina v Chia (Hydrophilic Colloids) masívne nasáva vodu… čím udržiava elektrolytickú rovnováhu a hydratáciu vášho tela v normále. Chia semienka nasiaknu 12 (a viac!) krát vody než vážia. Ak konzumujete Chia semená, ktoré boli hydratované, dostávate do seba hydratovanú stravu, ktorá vás udrží hydratovaných aj niekoľko hodín! Je to tým, že ak Chiu ponoríte do vody,  džúsu alebo zmixujete s jedlom, krásne sa napučí a tak vám dodá potrebné tekutiny resp, hydratuje vaše telo. Táto unikátna napučiavacia schopnosť ešte navyše obsahuje aj špeciálne vlastnosti ako zahusťovanie, ktoré môžte veľakrát využiť v kuchyni.. alebo hocikde kde budete potrebovať hydratovať. Voda je totižto najdôležitejšia tekutina v našich telách, preto hodnota Chia semien pri hydratácii je nevyčísliteľná, hlavne u aktívnych osôb, a môže spôsobiť obrovské rozdiely v tom, ako ste počas dňa hydratovaní,  čo v konečnom dôsledku zlepší aj kvalitu vášho života!!

Zdravé oleje a rozpustná vláknina pracujú spoločne dodávajúc tak telu podporu a komfort… benefity na ktoré sa nesmie zabúdať! Ak zvážime, že väčšina Slovákov má nedostatok vlákniny a tiež esenciálnych mastných kyselín, Chia je správnou voľbou pre podporu lepšej očisty a prirodzenej detoxikácie tela..

4. Vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselín

Chia je najbohatším rastlinným zdrojom omega-3 mastných kyselín.  Je výborným produktom použiteľným v ďalších jedlách, medikamentoch alebo doplnkoch výživy.  Stabilita omega-3 mastných kyselín obsiahnutých v Chia semienkach rastie vďaka prírodnému obsahu antioxidantov, ktoré majú tieto semienka. Oxidácia lipidov v jedle je totižto vždy jednou z dôležitých otázok, ktoré si kladú užívatelia ako aj výrobcovia rôznych potravín.

Ak nie je kontrolovaná, môže spôsobovať rôzne pachute – napr. rybaciu a vďaka tomuto javu, vytvárať podmienky pre choroby ako sú rakovina, kardiovaskulárne choroby, katarakty, problémy s imunitou alebo dokonca zníženie funkčnosti mozgu.. Prírodné antioxidanty obsiahnuté v Chia semenách, im tak dávajú obrovskú výhodu, ak ich máme porovnať s rôznymi inými zdrojmi omega 3 mastných kyselín.

Ak je Chia použitá ako zdroj omega 3 mastných kyselín, nie je potrebné dodatočné pridávanie umelých antioxidantov ako je napr. vitamín E. Vitamín E totižto znižuje ochranný efekt kardiovaskulárnych liekov a v podstate podporuje oxidáciu, ak sa užíva vo veľkých množstvách.

Ak pridáme Chiu do jedla našich domácich miláčikov, výsledok bude taký, že dôjde k dramatickému poklesu saturovaných tučných kyselín obsiahnutých v produktoch pre zvieratká. Táto redukcia je výrazne vyššia ako tá, ktorú možno nájsť pri tvorbe rybích produktov (látky ktoré sú pridávané do nich) alebo v ľanovom semienku.

Jedenie saturovaných tučných kyselín je spájané s kardiovaskulárnymi chorobami, hlavne ich vplyvom na tzv LDL lipoprotein cholesterol v krvi. Rozdiel medzi Chia a ostatnými zdrojmi omega-3 mastných kyselín je veľmi dôležitý hlavne, ak sa použije na obchodné účely.

Chia môže byť skladovaná roky bez poškodenia chuti, vône alebo nutričnej hodnoty. Toto je ďalšou výhodou oproti morským a rybím produktom keďže rybí olej a rybie mäso, ako aj olej z rias si vyžadujú špeciálne baliace a skladovacie podmienky aby nedošlo k sebemenšiemu poškodeniu a zmenám v ich chuti a vôni.

5. Chudnutie z chia bez pocitu hladu..

Ľudia, ktorí snívajú, že ľahšie schudnú to nemajú vždy jednoduché. Pomocou Chia Semienok sa im tento sen môže splniť. Maličké, ale za to zdravé semienka Chia, môžu byť ochutené akokoľvek si želáte a po premene na želé hmotu, vás nasýtia aj na niekoľko hodín. Hlad je totižto jedným s najväčších nepriateľov pri chudnutí resp. zhadzovaní váhy a nechceli by ste s nim bojovať pomocou všelijakých nezdravých tabletiek na to aby ste ho zahnali.

Keď sa Chia semienko ocitne vo vode, vytvorí okolo seba gél a absorbuje až 8x viac vody. Čím napomáha hydratácii organizmu (udržiava vodu v tele). Zväčší svoj objem aj váhu. Tento gél je vytvorený z vody preto nemá žiadne kalórie. Vzniknutý gél z Chia semienok vyvolá pocit sýtosti, čo znamená, že vaše telo si myslí, že je nasýtené bez toho aby ste mu pridávali kalórie!

6. Vysoký obsah vitamínov a minerálov v prírodnom pomere

Chia Semená obsahujú veľké množstvo B vitamínov ako aj kalcia. Podľa objemu, jedna lyžica semienok obsahuje 2% B-2 (riboflavin), 13 % niacínu a 29% thiamínu, a stopy ostatných vitamínov skupiny B.

Chia tiež obsahuje bór, ktorý je potrebný pre stavbu kostí. Keďže naša pôda je už značne vyčerpaná jednoducho sa nám nedostáva potrebné množstvo bóru a preto je potrebné ho dopĺňať z rôznych ďalších zdrojov. Bór  je dôležitý pri metabolizme (spracovaní) kalcia, magnézia, mangánu a fosforu v kostiach a taktiež pre rast svalov. Bór  môže aj zvyšovať hodnoty prírodného estrogénu. Okrem spomenutých vitamínov a minerálov Chia obsahuje aj vápnik, potázium, zinok a meď.

7. Chia má 5x viac vápnika ako je v mlieku

V približne 100 gramoch Chia, je 600 miligramov kalcia, čo keď porovnávame s mliekom, tak toto obsahuje len 120 miligramov. To je 5 násobne viac vápnika ako v mlieku! (pričom v tom dnešnom mlieku ho teda moc nie je… ďalším dobrým zdrojom vápnika je napr. mak). Vápnik z Chia je na rozdiel od vápnika z mlieka v tele stráviteľný. Je to kvôli tomu, že Chia obsahuje minerál s názvom bór, ktorý sa správa ako katalyzátor pri trávení vápnika v tele. Viac informácií o škodlivosti mlieka

8. Vysoký obsah antioxidantov

Ďalšou vlastnosťou semienok je ich vysoká antioxidačná aktivita. Najdôležitejšími antioxidantami, ktoré poskytuje sú kyselina chlorogénová, kyselina kávová a flavanol glycosidy. Pretože oxidácia je výrazne oneskorená, Chia ponúka obrovský potenciál v potravinovom priemysle, ak ju porovnáme s inými zdrojmi kyseliny alfalinoleovej, ako sú napr. ľanové semienka, ktoré vykazujú rýchly rozklad v dôsledku nedostatku antioxidantov.

9. Podpora detoxikácie organizmu

Detoxikácia tela sa týka všetkých orgánov tela ale hlavne je dôležitá pre: pokožku, obličky, pečeň. Všetci sme vystavení toxínom s okolitého prostredia akými sú napr. znečistený vzduch, pesticídy, insekticídy a rôzne iné zdroje. Ak budete pravidelne robiť detoxikáciu tela, pomôžete mu aby sa čistilo od toxínov samo, keďže bude už pripravené na to.

Jedením jedál typu – surová zelenina, ovocie, ryža natural a iné celé obilné zrná, quinoa, a Chia semienka vám pomôže prečistiť hrubé črevo, ktoré je najdôležitejším orgánom pri detoxikácii.

Chia detoxikácia

Pre správny režim detoxikovania, môžte jesť semienka Chia tak, ako keby ste jedli psyllium: obe absorbujú niekoľko násobne viac vody, ako vážia a skracujú transportný čas odpadu, ktorý sa zbiera v hrubom čreve, alebo inak povedané zlepšujú peristaltiku čreva.

Napr. jedávate hlavne ovocie, zeleninu a varené celé zrná niekoľko dní a k tomu robíte 1 až 2 dni detox pomocou Chia semienok tak, že si dáte polku pohára čerstvého práve vymačkaného jablkového džúsu každé dve hodiny. Pite bylinkové čaje – ako sú koreň púpavy, ďatelina alebo lopúch na prečistenie. Ráno a poobede si dajte 2 až 3 lyžice Chia semienok. Pite naviac 4 až 6 pohárov čistej filtrovanej zdravej vody počas tejto kúry!

Jablkový džús vám pomôže zmäkčiť stolicu, detox bylinky pomáhajú zase pri procese čistenia a Chia vám posunie odpad z čriev efektívne a správnym smerom rýchlo von. Samozrejme pamätajte na hydratáciu a odpočinok !!!

Super Chia Očistný Monštrum Drink

Chcete sa zároveň prečistiť a aj nabrať energiu? Tento super zelený drink, je práve to, čo by vám doktor neobjednal. Je plný super potravín: cesnak, Chia semienka, škorica, tekvica a ďalších. Nebudete vedieť čo s tou energiou robiť, keď tento drink vypijete! Všetky ingrediencie dajte do mixéra, okrem ľadu a rozmixujte ich až vám srdce bude plakať. Nakoniec pridajte ľad, ktorý jemne rozdrvte. Nalejte do veľkého vtipného pohára a vychutnajte si silu tejto očisty! (Pri oslabenom trávení, v zime a iných zdravotných problémoch ľad neodporúčame)

  • 1.25 pohára rastlinného mlieka
  • 1/4 pohára vody (môže byť aj trošku viac, podľa chuti)
  • 2 kocky ľadu
  • 1 veľká lyžica Chia semienok
  • 3 prírodné kapustové listy (alebo použite špenát)
  • 1 mini lyžička tekutého cesnakového extraktu
  • 1/3 pohára konzervovanej tekvice
  • 1/2 čajovej lyžičky škorice cejlónskej
  • štipka muškátového oriešku
  • 1/2 lopatky zeleného jačmeňa
Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
14 587 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. E-press dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.>
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme