Nakličovanie semien

Semena v stave pokoja sú suché a tvrdé. V takomto stave môžu zotrvať roky, ba aj storočia. Aby semená vyklíčili, musia sa dostať do vhodných podmienok, ktoré ich prebudia k životu. Klíčenie je veľmi jednoduché. Nakličovať môžeme všetky druhy semien – suchý hrach, fazuľu, šošovicu, sóju, lucernu, horčicu, pšenicu, pohanku, raž, ovos, ľan, kukuricu, žeruchu, ryžu, slnečnicu atď.

Všeobecný postup:

  • Lyžicu semien alebo 1/3 šálky strukovín namočíme do litra vlažnej vody a necháme stáť celú noc. Semená nesmú byť chemicky ošetrené alebo morené.
  • Na ďalší deň semená prepláchneme vo vlažnej vode a scedíme. Vložíme ich do nádoby so širokým hrdlom, navrch ktorej pripevníme gumičkou gázu. Uložíme na tmavé miesto. Môžeme použiť aj špeciálnu naklíčovaciu súpravu.
  • Semená preplachujeme 2 až 3 x denne, aby nedošlo ku kvasným a hnilobným procesom. Dbáme, aby prebytočná voda odtiekla.
  • Na tretí deň klíčenia nádobu naplníme vlažnou vodou. Semienka a strukoviny, ktoré nevyklíčili padnú na dno. Tie vyhodíme.
  • Klíčky pred jedením prepláchneme studenou vodou, scedíme, preložíme do nádoby s vrchnákom a odložíme na chladné miesto. Na zvýšenie výživnej hodnoty, môžeme naklíčené semena vystaviť na niekoľko hodín na slnečné svetlo a až potom odložiť na chladné miesto.

klicky-klicenie-naklicovanie-mungo-strukoviny-semienka-free-download-pixabay-soybean-933026_960_720.jpg

Cícer – Cicer arietinum
Suchý cícer namočíme na noc na 12 hodín do vlažnej vody, aby napučala. Preplachujeme ho aspoň 3 x denne. Najlepšie klíčky sú až na 3. až 4. deň, keď klíčky narástli na veľkosť 0,5 až 1 cm. Klíčky majú veľkú výživovú hodnotu.

Fazuľa – Phaseolus radiatus
Suchú fazuľu namočíme na noc na 12 hodín do vlažnej vody, aby napučala. Preplachujeme ju častejšie, aspoň 4 x denne. Najlepšie klíčky sú až na 4. až 5. deň, keď klíčky narástli na veľkosť 2 až 5 cm. Varíme ich len 2 – 3 minúty. Klíčky od semena neoddeľujeme. Obsahujú bielkoviny, lecitín, vitamíny A, B, C, E, tiež fosfor, draslík, vápnik, železo. Majú nízku kalorickú hodnotu. Vhodné pre diabetikov. Konzumujte tepelne spracované – variť 2-3 min.

Horčica – Sinapis
Zo semien sa vyrába horčica. Môžeme zo semien horčice získať aj vynikajúce klíčky aromatickej chuti. Jeme iba v malých množstvách ako korenie do šalátov. Semená namočíme do vody na 6 hodín, preplachujeme ju len raz denne. Najlepšie klíčky sú až na 2. až 4. deň, keď klíčky narástli na veľkosť 1 cm.

Hrach – Pisum sativum
Má vysokú kalorickú hodnotu, obsahuje veľa vitamínu C, E, bielkoviny a tiež fosfor a vápnik. V klíčkoch hrachu sa zvyšuje množstvo cukru a chutia ako čerstvý, zelený hrášok. Semená namáčame 12 hodín. Preplachujeme 4 x denne. Najlepšie klíčky sú na 3. až 4. deň, keď klíčky narástli na veľkosť semena, z ktorého vyklíčili. Varíme ich len 3 – 5 minút. Klíčky od semena neoddeľujeme.

Jačmeň – Hordeum vulgare
Pestuje sa ako sladovnícky jačmeň, na výrobu krúp, ale aj ako chlebovina. Z klíčkov sa získava slad, surovina na výrobu piva. Na klíčenie môžeme použiť najväčšie krúpy č.10. Jačmeň namáčame 12 hodín .Preplachujeme 2 x denne. Najlepšie klíčky sú na 2. až 4. deň, keď klíčky narástli na veľkosť semena, z ktorého vyklíčili. Jeme klíčky ešte celkom mladé, najlepšie surové. Výborne chutia aj osmažené na troche oleja, alebo varené krátko nad parou.

Kukurica – Zea mays
Zrno kukurice obsahuje veľké množstvo ľahko stráviteľných bielkovín, cukrov a škrob. Klíči veľmi ťažko, lebo pri zbere dochádza často k ich poškodeniu. Zrná kukurice namáčame vo vode 10 hodín . Preplachujeme 2 x denne. Najlepšie klíčky sú na 3. až 4. deň, keď narástli na veľkosť 2-3 cm. Varíme ich domäkka 8 – 10 minút. Klíčky od semena neoddeľujeme.

Ľan – Linum usitatissimum
Semeno ľanu obsahuje olej, bielkoviny, glykozidy, cukor, enzýmy. Je bohaté na vitamíny E,K, tiež na minerálne látky, fosfor, magnézium, meď, vápnik, železo. Semená aj klíčky ľanu sa používajú ako prostriedok proti zápche a na liečenie žalúdočných vredov. Semená pred klíčením namáčame 4 hodiny. Preplachujeme 4 x
denne tak, aby sme odstránili plevy. Najlepšie klíčky sú na 3. až 4. deň, keď narástli na veľkosť semena. Vhodné sú do polievok, šalátov i na prípravu chleba.

Lucerna – Medicago sativa
Na klíčenie je najvhodnejšia lucerna siata. Semená namáčame 5 hodín . Preplachujeme 2 – 3 x denne. Najlepšie klíčky delikátnej sladkastej chuti sú na 4. až 5. deň, keď narástli na veľkosť 2-5 cm. V tomto štádiu sa navrchu klíčka rozvinie zelený lístok, ktorý signalizuje zmenu v raste. Rastlinka už viac nečerpá energiu zo semena. To je najvhodnejší čas na využitie klíčkov. Môžeme ich konzumovať čerstvé, surové alebo ich na chvíľu ponoríme do vriacej vody. Pridávame ich do šalátov, zeleninových polievok alebo do cesta na chlieb. Klíčky lucerny obsahujú viac bielkovín ako pšeničná múka. Sú bohaté na chlorofyl, vitamíny A,C, K a na minerálne látky draslík a vápnik. Šálka klíčkov lucerny obsahuje toľko vitamínu C ako 6 pohárov pomarančovej šťavy. Ak chceme, aby klíčky obsahovali viac chlorofylu, deň pred konzumáciou ich vyložíme na denné svetlo. Biele zostanú, keď ich do konzumácie budeme držať na tmavom mieste.

klicenie-naklicovanie-klicky-semienka-pixabay-sprout-vegetables-3978521_960_720.jpg

Ovos – Avena sativa
Patrí medzi najmladšie obilniny. Ovos sa lúpe a spracováva na ovsené vločky a páper, ktoré sú ľahko stráviteľné. Obsahuje veľké množstvo bielkovín a zo všetkých obilnín má najvyššie percento tukov. Je zdrojom vitamínov A, B, C, E a minerálnych látok ako fosfor, fluór, jód, mangán, meď, zinok a železo. Na klíčenie používame nelúpaný ovos, z ktorého sme odstránili vrchnú šupku, plevu. Ovos namáčame 4 hodiny. Preplachujeme 2 x denne. Najlepšie klíčky sú na 2. až 3. deň, keď narástli na veľkosť zrna. Majú jemnú chuť, pridávame ich do kaše a do cesta na prípravu koláčov.

Pohánka – Fagopyrum
Pochádza z Ázie. Je to medonosná rastlina, ľahko stráviteľná. Má významnú úlohu pri tvorbe aminokyselín. Obsahuje lyzín (dôležitý pre rast kostí ), vitamíny B, C a minerálne látky – fosfor, horčík, draslík, meď, vápnik, železo. Na klíčenie použijeme nelúpanú pohanku. Pred klíčením ju nenamáčame, len navlhčíme. Klíčky sa vytvoria za 2-3 dni pri teplote 21  ̊C. Preplachujeme ich 2 x denne. Jedia sa, keď sú dlhé 0,5 cm. Šupka odpadne sama. Naklíčenú pohanku dáme do nádoby so studenou vodou, dobre zamiešame. Šupky vyplávajú na povrch. Klíčky majú jemnú chuť a môžu sa použiť do rôznych šalátov. Lístky mladej pohánky sa používajú ako prostriedok proti kôrnateniu ciev. Sú bohaté najmä na vitamín P.

Proso – Panicum miliaceum
Zrno prosa obsahuje škrob, bielkovinu, celulózu, vitamíny skupiny B, vitamín A,C,E a minerálne látky fluór, horčík, fosfor, sodík, vápnik, železo a kyselinu kremičitú. Klíčky sú vynikajúcim prostriedkom na rozličné kožné choroby. Majú sladkastú chuť a pridávajú sa do koláčov, krémov a mliečnych výrobkov. Na klíčenie používame nelúpané proso. Namáčame ho 8 hodín. Preplachujeme 3 x denne. Najlepšie klíčky sú na 3. deň, keď narástli na veľkosť 0,5 cm.

Pšenica – Triticum sativum
Pšenica a jačmeň sú najstaršie kultúrne pestované plodiny. Pšeničné klíčky sú najchutnejšie a najšťavnatejšie zo všetkých obilnín. Chuťovo pripomínajú čerstvú, mladú kukuricu. Semená pšenice namáčame vo vode aspoň 12 hodín. Preplachujeme ju 2 až 3 x denne. Klíčky konzumujeme na 3. až 4. deň, keď klíčky narástli na pol cm, teda na veľkosť zrna. Preplachujeme ich aj naďalej, pokiaľ nedosiahnu veľkosť asi 1 cm. Keď sa objaví lístok novej rastliny, klíčky strácajú šťavnatú chuť a bohatstvo vitamínov a sú už čiastočne znehodnotené. Pšeničné klíčky sú bohaté na vitamín C, E, tiamín, niacinamid. Klíčky pridávame do rôznych
jedál a šalátov. Sušením v rúre získame chrumkavé jedlo s príchuťou orechov. Pri klíčení pšeničné zrnko púšťa korienky, ktoré si netreba mýliť s klíčkami. Naklíčenú pšenicu konzumujeme s klíčkami aj korienkami.

Raž – Secale cereale
Zrno raže obsahuje 12% bielkovín, 1,6% tuku, vitamíny skupiny B, vitamín E a minerálne látky fluór, horčík, fosfor, draslík, železo. Klíčky raže sú vynikajúcim zdrojom fluóru, ktorý má priaznivý vplyv na zuby. Opražené majú chuť orechov. Používame ich do jedál, ovocných šalátov a na prípravu kaše. Zrná raže namáčame 12 hodín. Preplachujeme 3 x denne. Najlepšie klíčky sú na 2. až 3.deň, keď narástli na veľkosť zrna.

Reďkovka – Raphanus sativus
Reďkovka obsahuje veľa vitamínu C, ale aj minerálne látky ako horčík, síra, vápnik a železo. Korenistú chuť spôsobuje olej, ktorý obsahujú plody. Reďkovka je veľmi vhodná na klíčenie. Má drobné semená, ktoré namáčame 4 hodiny. Preplachujeme 3 – 4 x denne. Najlepšie klíčky sú na 2. až 4.deň, keď narástli do dĺžky od 0,3 až 2 cm. Hodia sa do miešaných šalátov alebo v kombinácií s ďalšími klíčkami. Majú chuť podobnú chuti buľvy reďkovky. Obsahujú veľké množstvo vápnika.

Ryža – Oryza sativa
Ryža sa zbavuje pliev olupovaním. Takto získame naturálnu, nebrúsenú ryžu, ktorá ma zachovanú klíčivosť, je živá. Ďalším obrusovaním a leštením dostaneme bielu ryžu, ktorá je zbavená buničiny, minerálnych látok a vitamínov. Nie je vhodná na klíčenie. Naturálna ryža je ľahko stráviteľná a je vhodná pre chorých na srdcové, cievne a reumatické choroby. Ryža si vyžaduje teplé podnebie, preto musí klíčiť pri teplote vyššej ako 21 ̊C. Namáčame ju vo vode 12 hodín. Preplachujeme 4 x denne. Najlepšie klíčky sú na 4.deň, keď narástli do dĺžky zrna. Sú neutrálnej chuti.

semienka-klicenie-naklicovanie-pixabay-sprouted-seeds-2753325_960_720.jpg

Senovka grécka – Trigonella foenum graecum
Senovka tvorí súčasť známeho indického korenia karí. Semená namáčame 5 hodín. Preplachujeme 2 x denne. Najlepšie klíčky sú vtedy, keď narástli do dĺžky semena. Varíme ich len 2-3 minúty. Dlhším varením horknú. Sú pikantné a voňavé, hodia sa najlepšie k príprave jedál z ryže. Klíčky sú bohaté najmä na železo.

Sezam – Sesamum indicum
Semeno sezamu obsahuje veľké množstvo tukov a nenasýtených mastných kyselín. Vyrába sa z neho olej a sladká pochúťka – chalva. Okrem semien užívame aj klíčky, ktoré sú bohaté na vitamíny skupiny B, vitamín A, E a minerálne látky – horčík, fosfor a lecitín. Sezam si vyžaduje teplo, preto musí klíčiť pri teplote vyššej ako 21 ̊C. Namáčame ho 4 hodiny. Preplachujeme 2 x denne. Najlepšie klíčky sú na 3.deň, keď dorástli do dĺžky 2 mm.

Slnečnica – Helianthus
Semená slnečnice sa používajú na výrobu oleja. Môžeme ich použiť aj na klíčenie. Treba ich len trochu pootvoriť a navlhčiť. Namáčame ju vo vode 12 hodín. Preplachujeme 2 – 3 x denne. Najlepšie klíčky sú na 3.deň, keď narástli do dĺžky zrna. Ak ich necháme klíčiť dlhšie, získajú štipľavú chuť. Obsahujú množstvo minerálnych látok, pridávame ich do šalátov, k ovociu, orechom a hrozienkam. Zmiešaním vody s medom a klíčkami dostaneme chutný a výživný nápoj.

Sója – Glycine
Má zo všetkých strukovín najvyššiu výživnú hodnotu ( najvyšší obsah bielkovín). Obsahuje lecitín, vitamíny A, D, E. Namáčame ju vo vode aspoň 12 hodín. Preplachujeme ju častejšie, aspoň 4 x denne, najmä v období, keď už začala klíčiť. Na druhý deň oddelíme vyklíčené bôby od nevyklíčených. Konzumujeme ich až na
4. až 6. deň, keď klíčky narástli na veľkosť bôbu. V Európe sa klíčky sóje užívajú vtedy, keď sú dlhé cca 1 cm. Sójové klíčky bez bôbu varíme 10 minút na pare, alebo ich krátko osmažíme na troche oleja. Klíčky s bôbom varíme dlhšie, kým nezmäknú. Sú výbornou náhradou mäsa.

Šošovica – Lens esculenta
Semená šošovice namáčame vo vode 8 – 10 hodín. Preplachujeme ju 3 x denne. Najlepšie klíčky sú až na 4. deň, keď narástli na veľkosť 2 cm. Sú sladké, jemnej chuti. Varíme ich len 5 minút. Klíčky od semena neoddeľujeme. Obsahujú vitamíny B, C, lecitín, fosfor, železo. Majú vyšší obsah živín ako hrach a fazuľa.

Tekvica – Cucurbita pepo
Semená i klíčky tekvice sú bohatým zdrojom fosforu, dôležitého pre rast kosti , zubov a na regeneráciu buniek. Pôsobia pozitívne na nervovú sústavu a krvotvorbu. Semená namáčame vo vode 16 hodín. Preplachujeme 3 x denne. Nechávame klíčiť pri teplote vyššej ako 21 ̊C. Najlepšie klíčky sú na 4.deň, keď narástli do dĺžky 0,3 – 1 cm.

Žerucha – Lepidium sativum
Semená namáčame vo vode 6 hodín. Preplachujeme 2 x denne. Najlepšie klíčky sú na 4. až 5. deň, keď narástli do dĺžky 2 cm. Klíčky majú jemnú korenistú chuť. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Pridávame surovú do všetkých jedál.

Screenshot from 2013-10-01 23:07:55

Tabuľka nakličovania

Hlinená nakličovacia súprava

stredny-postup123_1312633769

Hlinená nakličovacia súprava – Klik na obrázok

Vytvára prirodzené prostredie pre naklíčenie semien. Umožňuje pohodlné a rýchle nakličovanie. Pozostáva zo štyroch poschodí, ktoré sú položené na seba, takže sa dajú ľahko rozobrať. Semienka sa vkladajú do stredných dvoch misiek, ktoré sú neglazúrované a dierkované, čo umožňuje semienka ľahko opláchnuť vodou a hlinené steny udržiavajú vlhkosť.

Misky so semienkami stačí opláchnuť ráno a večer. Najspodnejšia miska je glazúrovaná aby zadržala vodu, ktorá kvapká po opláchnutí semienok zo stredných misiek. Najvrchnejšia časť je glazúrovaný poklop, ktorý ochraňuje pred vyparením vody a zabezpečuje optimálne zátišie, čím semienka pri klíčení zosilnia ťahajúc sa za svetlom v štrbinkách. K nakličovacej súprave je priložený základný návod na nakličovanie
jednotlivých druhov semienok, obilnín a strukovín, doba namáčania a nakličovania. Je vyrobená na Slovensku, ľudové ornamenty na glazúrovaných častiach sú jedinečné, ručne maľované, každá je iná.

Väčšinu orechov je tiež potrebné namáčať, aby sme znížili obsah fytátov a stali sa stráviteľnejšie.

  • Doba klíčenia a namáčania orechov a semien – obrázok
Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
18 655 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. E-press dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.>
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme