Ako účinne chudnúť pomocou extraktu zo zelenej kávy

Obezita má veľký vplyv na zdravotný stav.

Obezita je následok nášho spôsobu života a nadmerného prísunu kalorických potravín. Následky sú katastrofálne, ako ateroskleróza ako predzvesť srdcovo-cievnych ochorení, cukrovka s jej závažnými komplikáciami ako polyneuropatia a cievne choroby. Tukové tkanivo má vplyv aj na hormonálny stav. Ďalšími následkami obezity sú stukovatená pečeň a nádorové ochorenia čriev. Obezita nie je len dôsledkom životného štýlu, vzniká aj genetickou predispozíciou a endokrinologickou nerovnováhou.

Ako vám môže pomôcť „extrakt zo zelenej kávy“ v boji s nadváhou a zvýšenej hladiny cukru v krvi?

zelena-kava-salka free photo www.pixabay.com

Extrakt zelenej kávy obsahuje kyselinu chlorogénovú (chlorogenic acid). Kyselina chlorogénová zabraňuje resp. znižuje absorpciu glukózy z čreva do krvi. Kyselina chlorogénová inhibuje glukóza-6-fosfátázu, enzým, ktorý má vplyv na syntéze glukózy. Existujú náznaky, že kyselina chlorogénová tiež inhibuje amylázu, ktorá sa v čreve produkuje z monocukrov ako glukóza. Výsledkom je nižšia hladina cukru v krvi po jedle. Nízke vrcholové hodnoty cukru v krvi znižujú riziko rozvoja diabetu a premenu cukru v krvi na telesný tuk (lipogenáza). Riziko vzniku inzulínovej rezistencie je znížené.

Dokonca aj malé dávky zelenej kávy resp. kyseliny chlorogénovej viedli v štúdiách k úspechu.

Účinky zelenej kávy na metabolizmus cukrov a tukov

 • zníženie telesnej hmotnosti
 • zníženie BMI (body mass index)
 • zníženie podielu telesného tuku

V niekoľkých štúdiách užívalo 16 osôb s nadváhou po dobu 22 týždňov extrakt zelenej kávy. Všetci účastníci nezmenili svoje stravovacie návyky, to znamená príjem kalórií (v priemere prijímali 2400 kalórií na deň). Rovnako nezmenili ani svoju športovú aktivitu. Účastníci schudli za sledované obdobie 22 týždňov 7,7 kg. To zodpovedá zníženiu hmotnosti v priemere o 10,5% a úbytok telesného tuku o 16%.

zelena-kava-plody

Plody kávy pre viac info klik na obrázok
free photo www.pixabay.com

 • Inhibícia amylázy, teda menší príjem cukrov.
 • Lipáza je inhibovaná, tým je menšie vstrebávanie tukov z čreva do krvi.
 • Vplyv na glukóza-6-fosfatázu, ktorá má vplyv na produkciu glukózy a tuku v tele.
 • Neutralizuje stukovatenie pečene.
 • Znižuje hladinu tukov v krvi (cholesterol a triglyceridy)
 • Znížená lipogenéza a ukladanie tuku
 • Znižuje príjem glukózy
 • Zvyšuje signálové bielkoviny pre inzulínové receptorov v pečeňových bunkách.
 • Ovplyvňuje beta bunky v pankrease a spôsobuje lepší účinok na zvýšenie hladiny cukru v krvi.
 • Riziko vzniku cirhózy pečene sa znižuje
 • Obličkové kamene sa zmenšujú

 Účinky na krvný tlak

Pri pokusoch na zvieratách bolo preukázané, že kyselina chlorogénová z extraktu zo zelenej kávy znižuje krvný tlak. Tento účinok je pravdepodobne sprostredkovaný cez muskarínové receptory.

Zelená káva a enzymatický antioxidačný systém

U zvierat sa zistilo zvýšenie aktivity glutatión-s-transferázy. Sú to detoxikačné enzýmy, ktoré pomáhajú detoxikovať bunky.

Účinky kyseliny chlorogénovej na DNA

Ochranný účinok kyseliny chlorogénovej proti poškodeniu genetického materiálu bola popísaná v štúdii Kyselina chlorogénová a DNA.

Zelená káva podporuje „spaľovanie tukov“

Kyselina chlorogénová aktivuje karnitín acyltransferázy (carnitin palmytyltransferázy). Tieto sú potrebné k tomu, aby sa mastné kyseliny z cytosolu bunky mohli dostať do mitochondrií. Tu sa uskutočňuje „spaľovanie tuku“ takzvaná beta-oxidácia.

Zelená káva a jej vplyv na pečeň

Kyselina chlorogénvá z extraktu zo zelenej kávy mala v pokusoch na zvieratách inhibičný účinok na množenie vírusu hepatitídy B.

Prejavy cirhózy pečene sa dokázali u zvierať pozitívne ovplyvniť kyselinou chlorogénovou.

Zelená káva obsahuje len veľmi málo kofeínu

Jedna šálka (125 ml) obyčajnej kávy obsahuje cca 100 mg kofeínu. Extrakt zo zelenej kávy s vysokým obsahom kyseliny chlorogénovej obsahuje cca 4% kofeínu. 200 mg extraktu zo zelenej kávy teda obsahuje približne 8 mg kofeínu, 400 mg extraktu zodpovedá 16 mg kofeínu. Preto sa účinky extraktu zo zelenej kávy logicky nemôžu ani len čiastočne pripísať obsahu kofeínu v káve.

Ako už bolo vyššie opísané, takmer všetky účinky extraktu zo zelenej kávy sú vyvodené z obsahu kyseliny chlorogénovej. Obsah kofeínu nie je dôležité, hoci mnohé prostriedky na chudnutie uvádzajú ako prísadu kofeín.

Aký extrakt zo zelenej kávy užívať?

Ako sa zistilo, kyselina chlorogénová je tá látka z kávy, ktorá má vynikajúce účinky na náš organizmus. Preto by sme mali logicky zvoliť extrakt s vysokým podielom kyseliny chlorogénovej. Tu je dôležité spomenúť, že čím je vyšší obsah kyseliny chlorogénovej v extrakte, tým je menší obsah kofeínu. Extrakt s cca 25% kyselinou chlorogénovou obsahuje približne 10% kofeínu, pričom extrakt s 50% kyselinou chlorogénovou má len 5% kofeínu.

Pražená káva má len veľmi malé množstvo kyseliny chlorogénovej. Obsahuje len cca 2 až 2,5%.

Zdroj: http://www.weltfit.sk/

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
4 121 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. E-press dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.>
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme