Jak jsou kontrolovány a hlídány účinky očkování? Je to opravdu očkování, kterému můžeme vděčit za to, že už neumíráme například na neštovice nebo záškrt?
Hosty Martiny Kociánové byli i napotřetí, paní doktorka Ludmila Eleková, která byla vloni zvolena pacienty lékařem roku v kategorii praktický lékař a je kritičkou povinného očkování. A pan doktor Marek Petráš, který je specialistou v oboru očkování a je předsedou odborného spolku pro očkování.
Martina: Dá se říci, že tady byla nějaká souvislost s očkováním proti břišnímu tyfu a nárůstem dětské obrny?
Marek Petráš: Takovým způsobem můžeme pozorovat i podobné analogie. Bylo tady zmíněno očkování proti pneumokokům. Začínalo se nějakou sedmivalentní vakcínou a v řadě zemí, kde se do toho vrhli plošně, tak se najednou ukázalo, že sice děti jsou vůči těm prvním sedmi vakcinačním sérotypům chránění, ty se u nich snížily a dramaticky, ale naopak vzrostl výskyt u těchto očkovaných dětí právě u těch ostatních sérotypů.
Dokladem toho byla Velká Británie, která to má velmi dobře sledované, a tam se to skutečně ukázalo markantně.
Samozřejmě tohle očkování svůj prospěch má, ale je otázka jak velký prospěch, protože nula od nuly pak pochází. A samozřejmě změna sedmivalentní vakcíny na třináctivalentní byla nezbytně nutná.
A to se potom projevilo pozitivně. Říká se tomu replacement, to znamená, že se nahrazují sérotypy, tak ta třináctisložková vakcína tento efekt má minimálně. Já to nebudu říkat, že neexistuje, protože on tam existuje taky, ale je to v minimální míře. To znamená, ten prospěch, ta ochrana obecně vůči pneumokokům touto vakcínou je významně vyšší než riziko replacementu.
Zdroj: www.rozhlas.cz
- Lekári tvrdia, že pokles infekčných ochorení prinieslo očkovanie, ale štatistiky to vyvracajú
- Čistá voda zachránila svet, nie očkovanie
- Tu sa dočítate viac o očkovaní
- Literatúra o očkovaní
- Obchody, kde si môžete zakúpiť vitamíny
- Tu nájdete rôzne články o vitamínoch