Receptov na typické slovenské jedlo – bryndzové halušky je plný internet. Ale čo vtedy, ak na to máme chuť, ale nechceme jesť múku?
Sacharidy (zemiaky, obilniny, strukoviny a výrobky z nich ako múka, … ) s nasýtenými tukmi (v našom prípade bryndza, slanina, smotana) je veľmi ťažko stráviteľná kombinácia, ktorá Vám bude dlho ležať v žalúdku, nakoľko žalúdok trávi živočíšne bielkoviny a nie sacharidy. Tie čiastočne rozkladajú enzýmy v našich slinách (keby sme boli dostatočne žuvali) a potom pankreatické šťavy, keď sa jedlo po čase posunie do dvanástnika. Tam sa škrob rozloží a glukóza, ktorá v krvi veľmi rada reaguje s bielkovinou vytvára glykované proteíny, ktoré sa radi usádzajú v cievnej stene, podobne ako zoxidované čiastočky LDL z nasýtených tukov po stretnutí s glukózou. Podrobné mechanizmy pôsobenia nájdete v článkoch:
Mám pre Vás jednoduchú a chutnú náhradu – bryndzové halušky bez halušiek. Príprava je dokonca oveľa jednoduchšia.
Karfiol nalámete na drobné kúsky (veľkosti halušiek) a dáte variť do slanej vody s kmínom. Ja používam praidskú. Dĺžka varu závisí od Vás. Ja iba krátko obvarím, aby som čo najmenej znehodnotil termolabilné vitamíny a enzýmy.
Medzitým si nakrájajte cibuľu a slaninu z mangalice a urobte si z nich škvarky. Cibuľku prisypte do horúcej masti, až keď sú škvarky hotové, ináč Vám prihorí.
Ak nemáte slaninu, môžete použiť aj klobásu, ale už to bude ťažšie stráviteľné. Je predpoklad, že ak ste zohnali výrobky z mangalice, ktorá sa voľne pásla a nie z prasaťa, ktoré bolo kŕmené priemyselne pestovanými obilninami, budete mať slaninu s nižším obsahom toxínov.
- Pozrite si obrázky s množstvom chemikálií použitých pri pestovaní obilia, alebo slnečnice, zemiakov, repky, hrozna, …
- Pozrite si graf nárastu počtu autistických detí v závislosti na množstve používaných glyfosátov pri pestovaní obilia a sóje
- Herbafulvo – prípravok na odstránenie zbytkov glyfosátov z čreva
- Ako sa úspešne vyhnúť pesticídom vo vašom jedle
Medzitým si pripravte 100% ovčiu nepasterizovanú bryndzu. V lete zvyknem miešať so smotanou z nepasterizovaného kozieho mlieka. Ak nemám, dávam iba čistú bryndzu. Mám jej dosť aj v zime v mrazničke. Ak by ste použili pasterizovanú bryndzu, tak hlavný účinok probiotických kultúr sa vytratí. Ak použijete komerčne predávanú bryndzu kde je aj kravské mlieko s bielkovinou (kazeínom) typu A1, môže Vám to vyvolať tráviace problémy.
Na záver scedíte vodu z karfiólu, pridáte zmiešanú bryndzu, a zalejete s masťou so škvarkami a cibuľou.
Ja si k tomu dám ešte zopár zelených listov, reďkovku, či inú zeleninu, popr. kvašáky a zopár glgov žinčice. Viď prvý obrázok.
Dobrú chuť
Autor: Peter Tóth