Ako prežiť Vianoce v zdraví

Blížia sa sviatky a stým spojené slávnosti obžerstva.

christmas

Každý národ (etnikum) má svoje typické zvyklosti aj čo sa týka toho, čo sa položí na vianočný stôl a podľa mnohých je to „potrebné“ ctiť a dodržiavať. Ale to si len myslíme. Už si nectíme jedlo tak, ako naši predkovia. Počas celého roka jedli veľmi striedmo (na rozdiel od bohatých, ktorých obrazy dodnes prezrádzajú ich nezdravý stav).  Aj na sviatky sa toho jedlo menej, bolo to zdravo dopestované a dochované a v neposlednom rade Vianociam predchádzal dlhší pôst. Pod pojmom pôst rozumej hladovku, alebo čiastočnú hladovku.

Kniha-skryte-nebezpecenstvo-zdravych-potravin

Viac info o knihe – klik na obrázok

Dnes si mnohí náboženskí prívrženci myslia, že držia pôst lebo sa zrieknu mäsa, ale naďalej sa napchávajú sladkosťami a všetkým, čo sa v organizme na cukor premení. Teda škrobom = sacharidmi = uhlohydrátmi. Patrí tu obilie a všetky výrobky z neho (múky, cestoviny, chlieb, …), zemiaky, … Aj veľké množstvo ovocia nám dvihne glukózu v krvi nad požadovanú normálnu hladinu a už začnú nezvratné procesy na bunkovej úrovni. Táto glukóza sa veľmi rada viaže s bielkovinami a vytvára glykované proteíny, ktoré sú počiatkom „skazy“ v organizme. Takto jednoducho vzniká základné ochorenie nazývané metabolický syndróm, ktoré sa u každého jedinca po čase prejaví nejakou inou chorobou (cukrovka, obezita, migréna, epilepsia, depresia, skleróza multiplex, Alzheimer či Parkinson, rakovina, srdcovocievne ochorenia, …), pretože všetci máme v hlave iné nezdravé myšlienky a prežívame iné emócie, ktoré podľa povahy určia, na akom orgáne sa bude choroba demonštrovať.

Ak potom problém vznikne, tak ho chceme rýchlo hasiť a ak nám nepomôžu lieky, alebo počas dlhej doby užívania už pociťujeme ich vedľajšie účinky, tak siahneme po prírodných preparátoch. Tak ako Dr. Moučková hovorievala: „Když je zle, mám stále po ruce můj Regalen. Kápnete si pár kapiček a bude po zažívacích potížích.“

To je v poriadku, že ak horí, tak hasíme, ale čo tak zamyslieť sa a preventívne sa venovať opatreniam, aby požiar nevznikol. Na to sme leniví. Lebo je jednoduchšie nič nemeniť a žiť v zotrvačnosti nezdravých modelov. U mamy aj babky sme videli ako sa pečú koláče (múka + cukor + margarín = cukor + cukor + zlepovač bunkových membrán), pripravujú cestoviny, knedlíky, buchty, … a niekoľkokrát denne sme mali niečím natretý chlieb. Tí lepšie situovaní aj so šunkou a syrom. Proste ťažko stráviteľnou kombináciou. Sacharidy, sacharidy, sacharidy. Štúdium nových informácií v stravovaní predsa vyžaduje čas, ktorý si niekto aj možno nájde, ale pretaviť to do praxe je ťažké.

Prezradím Vám jedno tajomstvo.

Na to, aby ste boli zdraví si vyžaduje venovať sa tomu intenzívne jeden rok, takmer na plný úväzok. A potom to už ide samo. Tak ako Vám ide opakovanie toho, čo jedli aj naši rodičia. A už teraz viete, že ste nezdedili choroby, ale „kuchársku knihu“. A teraz si budem protirečiť, ale ak vaši rodičia boli trocha chorí, tak vy budete viac a Vaše deti … radšej nechcem byť prorokom. Pretože predispozície na úrovni DNA, tie sa dedia, ale či my tie gény zapneme, alebo nie, závisí od toho, či ich správanie a návyky kopírujeme, alebo zmeníme k lepšiemu.

Vráťme sa však k strave alebo zvyklostiam našich predkov.

ID-100279752

obrázok so súhlasom dream designs/FreeDigitalPhotos.net

Myslím tých, čo žili pred 10.000 rokmi. Vtedy sa nepostilo pravidelne, ale ak neulovili, alebo nenašli potravu aj nepravidelne a to dlhšie v kuse. Dnes nevydržíme bez jedla ani 15 hodín. Večer sa najeme a po zobudení si dáme výdatné raňajky. Však načo by sme mali dopriať nášmu žalúdku a tráviacemu traktu, aby si oddýchol a zregeneroval? „Máte tráviace problémy? Jedzte 5 a viackrát denne!“  počujeme od titulovaných uzdravovačov, ktorí sami sú často viac chorí, ako ich pacienti. Ja odkedy jem 2x denne sa cítim oveľa vitálnejšie. Skúste to.

Samozrejme, že zo začiatku budete bez jedla nervózny, lebo hormóny Vám budú diktovať, že sa máte najesť. Inzulínová rezistencia urobí svoje po rokoch konzumácie sacharidov. Ale po čase, keď už 3 mesiace budete fungovať na nízkosacharidovej strave, tak Vám ani nepríde, že prešiel deň a ešte ste nejedli. Ale odmena bude sladká, ak prídete na to, že problémy, ktoré ste mali, akosi ustupujú a po čase miznú. Hlbšie som o týchto pochodoch v organizme a možných riešeniach rozprával na prednáškach v rôznych mestách Slovenska. Pre tých, ktorým to ušlo (alebo sa im nechcelo prísť) som prvú časť prednášky nahral a môžete si ju pozrieť pod názvom: Ako nám múka zalepila mozog a cukor zničil zdravie.

Prajem Vám sviatky plné pohody a zdravia a nesľubujte si, že od nového roku zmeníte svoje návyky. Začnite teraz hneď. Rád Vám v tom pomôžem: Informácie a rady pri zdravotných problémoch a online prednášky cez ZOOM

Ak sa Vám článok páčil, vopred ďakujeme za jeho zdieľanie:
2 248 pozretí

Všetky informácie uvedené na stránkach Znanie sú od nezávislých prispievateľov, alebo len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú nevyhnutnú lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov. Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi tejto stránky, ktorá nenesie zodpovednosť za nesprávne informácie. E-press dáva priestor na slobodu prejavu a právo na informácie, ktoré zaručuje
Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. čl. 26 Ústavy SR.>
...Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu...

Ak kliknete ľavou myšou na ľubovoľné na modro zafarbené slovo, otvorí sa Vám o tom viac informácií. Ak niektorý odkaz nefunguje, budeme radi, ak nám o tom napíšete na [email protected] Ďakujeme