Často dostávam otázky, že prečo je nutné užívať tak veľa doplnkov a ako som schopný toľko doplnkov denne „zjesť“. Na tú prvú som prednedávnom napísal článok:
Nie je potrebné a ani zdravé, jesť od rána do večera. Človek je hladný iba z dôvodu, že sú hladné jeho bunky, lebo im chýbajú živiny a zároveň preto, lebo papá prázdne kalórie – sacharidy, ktoré sa menia na cukor, čo má fatálne následky na zdravie a zvyšuje inzulín, ktorý spolupracuje s leptínom a ghrelínom. Sú to „šepkári“, ktorí nášmu mozgu vysielajú signály, že či sme hladní, alebo najedení. Ale ak Vám niekto neprestáva „hučať do uší“, že veľa a často jete, po čase ohluchnete a tak máte chuť na jedlo aj keď výživu už nepotrebujete a priberáte a postupne si vytvárate mnohé choroby. Vysvetlenie v článkoch:
- Nadváha je znak, že nie sme zdraví – chudnutie nie je boj – ako na to
- Ako nám múka zalepila mozog a cukor zničil zdravie
Vráťme sa však k popisu, ako dokážem zjesť denne mnoho doplnkov výživy. Jeden zo spôsobov je, že si pripravím jedlo z niekoľkých „práškov“ nabitých živinami. Každý deň to môže byť rovnaké, ale u mňa je to vždy iné. Preto nemôžem uverejniť recept, lebo to bude závisieť aj od Vás, čo Vám bude v akej kombinácii chutiť. Zo začiatku tých superpotravín nekombinujte veľa, lebo by sa to ťažko trávilo. Na lepšie trávenie môžete užiť pre jedlom Betain HCl na zvýšenie kyseliny v žalúdku a počas jedla aj enznýmy.
Ako základ môžete použiť čistú pramenitú alebo filtrovanú vodu. Ja používam hydrogenovanú vodu, alebo ak mám v lete čerstvé nepasterizované kozie mlieko tak si z neho vyrábam jogurt. Pretože jogurt z obchodu fermentoval maximálne 8 hodín (ak vôbec) a väčšinou je pasterizovaný, popr. sú v ňom iné ingrediencie ako surové ovčie, či kozie mlieko. Ideálne je fermentovať aj 24 hodín, keď už sa množstvo laktózy blíži k nule. Pri dlhšom kvasení sa môže jogurt pokaziť.
Do toho pridám najprv suroviny, ktoré potrebujú čas aby napučali, ako CHI semiačka a energetická bomba – Perga, Pergu (Ambróziu) odporúčam namočiť aj niekoľko hodín vopred. Ak chcete aby to bolo sladšie, tak trocha sušeného ovocia, odporúčam goji.
Po hodine si občas na kávovom mlynčeku čerstvo zomeliem ostropestrecové a semiačka senovky gréckej. Sem-tam pridám aj mletý mak. S ľanovými semiačkami by som bol opatrný, nakoľko zvyšujú estrogén, ….
Ako som už písal, podľa chuti môžete striedať a kombinovať rôzne prášky:
– Garcinia Cambogia – spaľovač viscerálneho tuku – znižuje hladinu cukru v krvi a chuť na maškrty
– Mikromelivo z hrozna
– Maca koreň – rastlina pre dlhovekosť a sexuálnu vitalitu – najlepšiu vstrebateľnosť má gelatinizovaná maca
– Kolagén a hyaluron – výživa pre silné kĺby a pružnú pokožku
– Cejlónska škorica pre jej liečivé účinky
– Ashwagandha – anistresová bylina posilňujúca fyzickú a psychickú vitalitu – pozor ak si dáte veľa, pokazíte chuť
– Jablčná vláknina nesmie chýbať – je to cenovo dostupné prebiotikum pre baktérie v čreve s ideálnym pomerom rozpustnej a nerozpustnej vlákniny
– Moringa Oleifera – prírodný liek na civilizačné choroby
– Zelené potraviny, ale pozor na množstvo, aby ste hlavne so spirulinou nepokazili chuť
– Niekto si primiešava konopný proteín
Zdravé tuky ktoré vždy pridávam a obmieňam:
– BIO kokosový olej – pre jeho všestranné účinky na organizmus
– Tahini z čierneho sezamu – má chladivý účinok, preto je vhodný pre nadmerne sa potiacich, hyperaktívnych, a pre ľudí s vysokým krvným tlakom, či srdcovými ochoreniami. Ovplyvňuje kvalitu kostí, svalov a vlasov (účinný pri zbavení sa šedín), zlepšuje plodnosť a krvotvorbu. Podporuje pravidelnú stolicu, lieči zápchu, zlepšuje stav ciev, krvi a nervovej sústavy. Pomáha pri problémoch s dýchaním, posilňuje obličky, znižuje hladinu cholesterolu a zmierňuje artritídu.
– kto nepije kávu (viď nižšie) môže pridať MCT – vylepšený kokosový olej
– niekto si zvykne dávať aj Ľaničníkový olej, lebo neoxiduje tak ako ľanový
– alebo Sacha inchi, olej z horkých marhuľových jadierok, alebo iné oleje s vysokým obsahom omega 3
– Na záver posypem lúpanými konopnými semiačkami, pre ich ideálne zloženie tukov a bielkovín a vysoko výživnú hodnotu
– Môžete si tam nadrviť aj rôzne orechy, ak ste ich deň predtým namočili, aby sa vyplavili lektíny, alebo primiešať pastu z orechov, lebo dodávajú sladšiu chuť ako samotné orechy
V lete, ak zrejú si pridám čučoriedky, alebo iné bobuľové ovocie. Podobnú chuť vytvorí aj Acai (má najvyšší obsah antioxidantov zo všetkých známych ovocí). Sladkosť Vám zvýši aj Lucuma. Zaujímavú saldkokyslú chuť vytvorí prášok zo šípok s vysokým obsahom vitamínu C.
Ak už nie je čerstvé bobuľovité ovocie a minú sa aj zavreniny, či zamrazené zásoby, ošúpem a nakrájam cca 1/2 jabĺčka – mám BIO nestriekané.
Nebojte sa experimentovať. Dobrú chuť!
Ja si k tomu ešte dávam „kávičku“
Do slabšej presso kávy, alebo horúcej vody (cca 1,5 dcl, aby Vám ju maslo neochladilo), prisypem 1 lyžičku QI drinku, ktorý pre svoje zloženie nakopne, omladí a pomôže uzdraviť. Namiesto mlieka pridám maslo GHI – ovplyvňuje pohyblivosť tela i mysle (môže byť aj obyčajné od voľne sa pasúcich kráv), alebo kokosovú smotanu, ale vždy MCT olej, Cejlónsku škoricu, (ak kávu, tak aj mletý kardamon) a med, poprípade ak ste na nízkosacharidovej strave namiesto toho stéviu, alebo aminokyselinu Glycín. Má chuť ako cukor ale nulový glykemický index. V malej dávke zvyšuje pozornosť, vo väčšej zlepšuje spánok. Ale hlavne predlžuje život a má množstvo pozitívnych účinkov.
A na záver to najdôležitejšie – treba to pomixovať (cca 20 sec) – získate tým úplne inú chuť a oveľa lepšiu vstrebateľnosť.
Autor: Peter Tóth – Regeneračné centrum EZOfit Košice
- Ďalšie články od Petra Tótha
- Peter Tóth – potrebné kroky k uzdraveniu
- Prednášky Petra Tótha v rôznych mestách Slovenska
- Ďalšie recepty
- Knihy s receptami a o správnej výžive